Laskin miten olisi käynyt

Ostin keväällä Citroen Berlingo dieselin, henkilöauton vuosimallia 99. Hinta oli karvan alle 12000 €. Katsoin pikaisesti Saksan autosivuilta vastaavaa henkilömallia, pakettiautoina olisi toki löytynyt huomattavasti edullisempaa, ja löytyi 15000 km vähemmän ajettu vastaava malli ( no väri oli eri ) hintaan 7650 €. Sitten tullin laskurilla vero 12000 € mukaan, tasakymppiin pyöristettynä 4390 €. Eli yhteensä 12040 €, siis enemmän kuin maksoin keväällä. Hintaan pitää lisätä vielä hakukulut, rekisteröinti, ehkä talvirenkaat, lokilämppäri ja muuta "suomivarustetta". Eipä harmita ollenkaan.
81456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikös TM:n otsikko asiasta kertonut sulle jo kaiken,

Jos nyt oikein muistan niin taisi olla autoverojutun otsikkona että
"ei koske köyhiä" , toisin sanoen ei hyötyä millään tavallisella autolla.

Äänestä
  • Siis ei tavallisia kotteroita eikä varsinkaan uusia semmoisia kannata tuoda, luulisi nyt jo jengin tajuavan, TM:ssäkin se tuli hyvin selville.

    Äänestä

tyytyväinen.
Asiahan on kovasti merkki-, malli- ja ikäkohtainen. Jotain kannattaa kovastikin tuoda ja jotain sitten taas ei! Turha kuitenkaan on yksinkertaistaa asiaa ääreen tai toiseen.
Sanoisinpa, että taas FIKSUT PÄRJÄÄ parhaiten.

Äänestä

Niinhän se on, että tullin tämänhetkisen käytännön mukaan kannattavaa tuontia on toisaalta vanhempien ja toisaalta arvokkaampien (=arvostetumpien) autojen rahtaaminen Suomeen. Berlingo ei oikein istu kumpaankaan kategoriaan - lienee luokiteltavissa lähinnä järkiautoihin.

Toisaalta esimerkkilaskusi haiskahtaa lievästi tarkoitushakuiselta. Tänä päivänä vm. -99 henkilödiesel-Berlingon hintapyyntöhaitari näkyy olevan välillä 14 900 - 18 500 euroa. Saksalaisen vertailukohteen olit kaivanut enemmänkin kalliimmanpuoleisten autojen joukosta. Keskimääräinen hintapyyntö kyseisen ikäisestä alle 100 000 km ajetusta Berlingosta tuntuu pyörivän 6000 eurossa. Halvimmillaan lähtee alle 4000 euron. Näistä lähtökohdista arvioiden jäisi reissun jälkeen kokemuksen lisäksi hiukan makkaraakin leivän päälle.

Äänestä

Sinähän laskeskelit tämän esimerkin jo kuukausia sitten? Silloinhan lueskelijat tyrmäsivät sinut ja esimerkkisi. Olit nimittäin ottanut hinnat hatustasi... Miksi siis enää jauhaa vanhaa?

Äänestä
  • ... pari-kolme kertaa lukenut kylläkin tämän palstan juttuja. En löytänyt samantyyppistä kirjoitusta tuolta vanhoista. Tuliko haettua huonosti.

    Äänestä

Tässä viesti jota muistelin:


Seuraava
Vertailin ja ei kannata
Kirjoittanut: Ranskanpulla, 14.10.2002 klo 12.20

Ostin Citroen Berlingon viime keväänä hintaan 11500 € ja vertailin pikaisesti hintoja tuolta mobile.de sivuilta. Tulos oli että vastaava henkilömalli maksaa noin 7000 €, ajomääräkin oli vain 20-30 tkm vähemmän. Pakettimalleja olisi ollut paljon halvemmalla, mutta kun henkilömalliin vertasin. Sitten tullin sivulta laskurilla vero 11500 mukaan, tulos noin 4200 €. Yhteensä siis 7000 4200 = 11200.

Siis vain 300 € vähemmän. Eli ainakaan tällä hintaerolla ei kannata lähteä hakemaan. Maksaahan se matkakin Saksaan jo jonkin verran ja ajaminen sieltä Suomeen tai sitten rahti. Rekisteröinti maksaa myös, meneekö vielä jotain muuta. Entäs sitten "pakolliset" Suomen varusteet, esim. lohkolämmitin, talvirenkaat jne.

Ei harmita yhtään kevään ostos. Autokin on todella mainio lapsiperheen käyttöön, tilaa riittää lastenvaunuille ym. Ehkä Berlingo on ruma, vaan eipä ole kuskissakaan kehumista.

Äänestä
  • Laskuvirhe!
    Kirjoittanut: Hinnoissa!, 15.10.2002 klo 10.46

    Tsekkasin nopeasti Berlingojen hinnat www.autoscout24.de sivuilta. Tulos(kaikki 98, ei pakettimalleja):

    1. 1.9D, 108tkm, tinkimätön hinta: 6100
    2. 1.9D. 78tkm, tinkimätön hinta: 4900
    3. 1.8SX, 72tkm, tinkimätön hinta: 5400

    ja sitten veroja, suomessa keskihinta 98 D-malli=13900(Hesarin autokanta)=5087 veroa

    Hankinnaksi tulee=vero5087+hinta5190(keskiarvo- 5%käteisale)=Eur10.277 lisäksi tietysti hankinta kulut n.600 paketti sisältää lennot ja lauttamatkan takaisin. Yhteensä siis Eur10.877, että näin... ja hintahan muuttuu, jos esimerkiksi ostaa tuon halvimman saksasta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linkomies kirjoitti:

Ostin keväällä Citroen Berlingo dieselin, henkilöauton vuosimallia 99. Hinta oli karvan alle 12000 €. Katsoin pikaisesti Saksan autosivuilta vastaavaa henkilömallia, pakettiautoina olisi toki löytynyt huomattavasti edullisempaa, ja löytyi 15000 km vähemmän ajettu vastaava malli ( no väri oli eri ) hintaan 7650 €. Sitten tullin laskurilla vero 12000 € mukaan, tasakymppiin pyöristettynä 4390 €. Eli yhteensä 12040 €, siis enemmän kuin maksoin keväällä. Hintaan pitää lisätä vielä hakukulut, rekisteröinti, ehkä talvirenkaat, lokilämppäri ja muuta "suomivarustetta". Eipä harmita ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu