lapsilukko

miten saa lapsilukon laitettua päälle / asennettua, jos sitä ei ole valmiina?
2290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kyllä se ohjekirjasta tulisi löytyä.
joissain malleissa sen saa päälle
auton avaimella takaoven vastakappaleen
pienestä reijästä kääntämällä jne.
mutta yleisin taitaa olla se pienivipu
mistä se kytketään.

Äänestä

60- 70- luvuilla kun lapsemme oli pieniä eikä lapsilukkoja silloin ollut otimme sisäpuolelta kahvat irti. Sisältä ei siis pystynyt avaamaan ovea. En tiedä onko tämä kovin turvallista kolaritilanteissa, mutta yhtä vähänhän on mahdollista avata ovea nytkin, jos lapsilukko on päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsellinen kirjoitti:

miten saa lapsilukon laitettua päälle / asennettua, jos sitä ei ole valmiina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu