KEPU ruoti surkeita vaalituloksia

KEPUn puoluetoimistossa Apollonkadulla punottivat korvat, kun puoluehallitus ruoti neljän tunnin ajan presidentinvaalien kalvakkaa tulosta. Puolueen ehdokkaan, puheenjohtaja ja pääministeri Matti Vanhasen putoaminen ensimmäisellä äänestyskierroksella on ollut KEPUlaisille liikaa, varsinkin kun oli kyse jo kolmansissa perättäisissä vaaleissa tulleesta tappiosta.

KEPUn puheenjohtaja Vanhanen tiivisti ensimmäisen vaalianalyysin lauseeseen, että "ehdokas ei vedonnut suomalaisiin". Hän puhui itsestään jostain syystä kolmannessa persoonassa. Tämä osoittaa sitä valtavaa ylimielisyyttä, joka Vanhasella nykyään on.

Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen on omasta mielestään messias. Kansa ja KEPU eivät vain ole samaa mieltä.

1

80

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahti

      Keskusta on ollut kolmessa vaalissa moraalinen voittaja. Mitäs siihen sanotte?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe