Ymmärrys uskon ehtona?

Helluntailaisen opin mukaan lapsen pitää ymmärtää teologisia kysymyksiä ennenkuin hän voi oikein uskoa.

Paljonko lapsen älykkyysosamäärän tulisi olla, jotta lapsi yltäisi helluntailaiseen uskoon?
3116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mutua taas? Eikös se Jeesus toivottanut lapset jumalan valtakuntaan sellaisina kuin muutkin ihmiset, omina itsenään. Muuten ennen uskoon tuloa ja uudestisyntymistä ei tarvitse tehdä mitään omia parannuksia. Ota armo vastaan syntisenä ja se kasvattaa sinua parannukseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsella kirjoitti:

Helluntailaisen opin mukaan lapsen pitää ymmärtää teologisia kysymyksiä ennenkuin hän voi oikein uskoa.

Paljonko lapsen älykkyysosamäärän tulisi olla, jotta lapsi yltäisi helluntailaiseen uskoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu