Milloin vaihtaa jarrupalat?

4mm pintaa

Miten ohuiksi jarrupalat uskaltaa ajaa? Eivät pidä ääntä vielä ja paksuutta vaikuttaisi olevan nelisen milliä jokaisessa. 50tkm ajettu (tehdaspalat), uskaltaako noilla ajaa vielä n. 3tkm ja odottaa seuraavaan määräaikaishuoltoon? Eikös noissa kaikissa kuitenkin ole jonkinlainen varoitusjärjestelmä (esmes. vinkuva ääni) ennen kuin alkaa tulla jarrulevyihin vaurioita?

10

11483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka_

      Jarrupalat vaihdetaan kun mittaristoon syttyy valo joka kertoo niiden olevan vaihdon tarpeessa ;-)

      • Alkuperäinen_

        Ensinnäkin, kaikissa autoissa ei ole tuota varoitustapaa olemassa. Toiseksi, noiden anturien johdoilla on tapana katketa kohtalaisen helposti -> systeemi ei välttmättä toimi. Eli takaisin alkuperäiseen kysymykseen, uskaltaako noilla vielä ajaa?


    • bromsa

      Jos jarrulevyt ovat lähellä kulumisrajaa, ei pelkkiä jarrupaloja kannata vaihtaa vaan pitää vaihtaa molemmat yhdessä.

      4 milliä riittää kyllä tuhansien kilometrien ajoon, jos ei harrasta rata-ajoa.

    • Aja huoletta

      Kyllä katsastusmies huolehtii siitä että et pääse ajamaan liian kuluneilla jarrupaloilla.

      • ei....

        ainakaan huolehtinu. Eikä oo ennenkään pahemmin jarrupaloja katottu, eikä niitä edes näe kunnolla.


      • katsuri
        ei.... kirjoitti:

        ainakaan huolehtinu. Eikä oo ennenkään pahemmin jarrupaloja katottu, eikä niitä edes näe kunnolla.

        Katsastuksessa mitataan herkästi levyjen paksuus, jos on aihetta olettaa, että ovat paljon alle kulumisrajan.

        Jarrupaloista voidaan mainita, jos sattuvat näkymään. Kaikissa autoissa niiden kuluneisuutta ei näe.


      • sitroen.
        katsuri kirjoitti:

        Katsastuksessa mitataan herkästi levyjen paksuus, jos on aihetta olettaa, että ovat paljon alle kulumisrajan.

        Jarrupaloista voidaan mainita, jos sattuvat näkymään. Kaikissa autoissa niiden kuluneisuutta ei näe.

        voit ajaa kuin massaa riittää. Jos rauta hankaa rautaa, kuluu levy nopeasti.
        Saattaa tuo 4 mm kestää hyvinkin ensi kesään asti.


      • Näytti, että takajarrut OK. Kuitenkin jarrulevyissä oli ruostetta. Määräsivät korjattaviksi ja uuteen katsastukseen.

        Vaihdettiin jarrulevyt ja -palat, ja homman yhteydessä ilmeni, että toisen takapyörän jarrulevy, missä myös pyörä on kiinni, klonksui! Tämä sen jälkeen, kun siihen oli vaihdettu aikaisemmin metelöineen pyörän laakerin tilalla uusi.

        Viankorjaus siis määrättiin kosmeettisista syistä, mutta kun paljastui laakeriasennuksen virhe, olen tyytyväinen, että nyt on auto viimeisen päälle kunnossa!


      • katsuri
        thatsit kirjoitti:

        Näytti, että takajarrut OK. Kuitenkin jarrulevyissä oli ruostetta. Määräsivät korjattaviksi ja uuteen katsastukseen.

        Vaihdettiin jarrulevyt ja -palat, ja homman yhteydessä ilmeni, että toisen takapyörän jarrulevy, missä myös pyörä on kiinni, klonksui! Tämä sen jälkeen, kun siihen oli vaihdettu aikaisemmin metelöineen pyörän laakerin tilalla uusi.

        Viankorjaus siis määrättiin kosmeettisista syistä, mutta kun paljastui laakeriasennuksen virhe, olen tyytyväinen, että nyt on auto viimeisen päälle kunnossa!

        ei ollut kyse kosmetiikasta vaan siitä, että ruostunut levy ei toimi niinkuin pitää suurilla nopeuksilla. Rullilla jotka pyörivät 6km/h tilanne on aivan eri.

        Tästä on olemassa AKEn selkeä ohjeistus katsastajille.


    • huoletta

      sinne huoltoon saakka. 3000km:llä et saa kulutettua 3mm palan pintaa, jolloin varoitin alkaa kirkumaan todennäköisesti (ainakin minulla kun noin milli jäljellä). Katohan, uusissa paloissa on pintaa noin, sanotaan sentti. jos olet 50000 km aikana siitä kuluttanut 6 mm niin noilla paloillahan ajaisi vielä yli 30000km. Itellä jos on 4mm paloissa pintaa kun katson renkaanvaihdon yhteydessä, niin yleensä ajelen seuraavaan syksyyn tai kevääseen ja katson sitten taas renkaanvaihdon yhteydessä olisiko aika vaihtaa palat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe