olen suunitellut luopuvani 4X4 Corworth sierrastani, mutta pitäs löytää jotain mukavaa alle ja kohtuu hinnalla. Olen käynyt koeajamassa VW Golf R32 (pieni), Mitsubishi EVO VIII (kallis), Subaru Impreza WRX STI (kallis), Mazda6 MPS (hinta kohtuullinen).
Onko mitään muuta vastaavaa autoa, vai joudunko totemaan että jaappanin raudasta (Mazda) tulee Cossun korvaaja.
Onko mitään muuta vastaavaa autoa, vai joudunko totemaan että jaappanin raudasta (Mazda) tulee Cossun korvaaja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kulkee kohtuullisesti vaikkei viper olekaan.
ku mun mielestä takarenkaat vetää, eturenkaitten ei tartte, mutta mielummin sais vetää.
työntää, tee tuokaan autolla mitään kun ei asioista tajua.
Mitsubishin 3000GT VR4. Siihen saa ainakin nelivedon ja Dodge Stealth on tehty sen pohjalta.
...evossa yhdeksi kaikkien aikojen huonoimmista autoista. Kulkee kyllä, mutta ei ole mikään "ajajan auto". Sama pätee myös Dodgeen.
Kivoja pieniä ja edullisia sekä tehokkaita nelivetoja löytyy roppakaupalla.
Volkswagen Passat, BMW 300, Volvo (kaikki korimallit), Audi A4, Mercedes-Benz C, AlfaRomeo 159...
Auto joka on
-nelivetoinen. (pari jyrkkää ja talvisin lumista mäkeä joihin ei saa vauhtia, japitää saada peräkärrykin ylös)
-soveltuu 2aikuiselle, ja kahdelle teini-ikäiselle. (siis perheauto)
-mahtuu viikon matkakamat (samaan aikaan perheen kanssa)
-riittää voimaa ohituksissa. ( 200hv)
-suht hiljanen. (ajoäänien ei tartte kuuluu radioo voimakkaammin)
- ei tartte olla mikään luksus laite, (tarttee kyl perehtyy tohon Bemariin, Audi on Quattrona kallis sais samaan hintaan C Mersun, Onko sitäkin tosiaan nelikkona? alffa kerran ollut kakkosautona, ja semmonen vikapesä ettei pahemmasta väliä, Passattii vois vilkasta)
Mersullahan on automerkeistä laajin nelivetomallisto.
Kaikki nuo edellämainitut (Passat, Volvo, Audi A4, BMW 300 ja Mercedes-Benz C) täyttävät kriteerisi.
Lisäksi voisit tsekata 3-litraisen Legacyn.
Kaikkia em autoja saa myös farmarina ja automaattina... siis sen nelivedon kera.
Halvimmillaan alle 50 000 euron!
Alfa Romeo 159 3.2 V6-neliveto. Tai jos autonvaihdolla ei ole todella kiire ja paalua löytyy, niin luonnollinen vaihtoehto on 159 GTA. Auto on neliveto Ferrarin 4.2 V8-koneella, jossa tehoa on päälle 420hv.
Cossun jälkeen ei sopivaa nelikkoa löytrynyt. Ostin sitten etuvetoisen ja huomasin, ettei niillä oikein pärjää ja vaihdoin Audi quattroon. Vähän kallis mutta on hyväkin. Kai nuo muutkin eurot on hyviä ja japseista Subaru kohtalainen.