yskänlääke

jos muksu ei tykkää ottaa yskänlääkettä, niin voiko sitä laimentaa, menettämättä lääkkeen tehoa?
1272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

niin kysymyksen suhteen? Siis ajatteleppa lääke kulkeutuu vatsaan siellä happoja etc. sielläkin se laimentuu sylki suussa laimentaa..ei se lääke suusta imeydy vaan ihan muualta. Ainoa jippo on sitten se että varmasti juo kaiken nesteen mihin olet laimentanut, jotta saa oikean annoksen. Yskänlääke ei siis imeydy kurkusta, vaan menee verenkiertoon ja vaikuttaa ydinjatkokseen jossa yskänkeskus. Riippuen tietenkin onko hillitsijä vai limaa irroittava. Tietenkään lapsille ei edes irroittajia suositella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katskis kirjoitti:

jos muksu ei tykkää ottaa yskänlääkettä, niin voiko sitä laimentaa, menettämättä lääkkeen tehoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu