Autossa asuminen?

Olosuhteiden pakosta, joskin myös paljolti omasta halustani, muutin vapun tienoilla matkailuautooni asumaan.
Avioero tietenkin vaikutti asiaan ratkaisevasti, mutta kaikenkaikkiaan olen tilanteeseen melko tyytyväinen.
Onkohan esim. Tampereella, jossa itse oleskelen, muita samanlaiseen ratkaisuun päätyneitä ihmisiä?

Vaihtelen nukkumispaikkaani fiiliksen mukaan markettien parkkipaikoilta järvien rannoille ja nautin heräämisestä luonnon keskellä, vaikka se luonto välillä muodostuisikin yöhuoltamon parkkipaikasta rekkojen ympäröimänä. Lyhyt matka aamukahville ennen työhön menoa.

Onko tällä palstalla muita, jotka ovat halustaan tai tahtomattaan vapaita vakituisen asunnon mukanaan tuomista haittapuolista?
538050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

mutta jos olisin yksin niin olisin tuon tehnyt jo vuosia sitten

Äänestä

En ole tuohon vielä ryhtynyt, mutta kun eläkeikä molemmille meille koittaa, niin olen ajatellut, että osan vuotta voisi elää autossa tai vaunussa ja viipyä lasten asuinpaikkakunnilla.

Äänestä
  • lähistöllä muuan kaveri asusteli ex-vaimonsa pihalla asuntovaunussa... Taisipa käydä saunassakin exän huushollissa.
    Ei luulisi juuri naurattavan, ei käy kateeksi.

    Äänestä

Tuo ratkaisu on mielessä pyörinyt jo pari vuotta.

En oikein viihdy samassa paikassa/talossa pitkään ja toisaalta tykkään olla luonnon rauhassa. Ja pienet tilat riittäisi mainiosti.
Eikä tavaran keräyskään enää kiinnosta.

Saunaa jäisi kyllä kaipaamaan. Ja pyykinpesu ehkä ongelma.

Äänestä
  • Saunassa käynti ei matka-autossa asuessa ole ongelma. Uimahalleihin pääsee peseytymään. Pyykkihommat ovat hivenen hankalampia hoitaa varsinkin talviaikaan. Yleisiä pesuloita käyttämällä (missä niitä on), ja SF-C tai leirintäalueille tarvittaessa majoittumalla yhdeksi yöksi, pääsee käyttämään niiden alueiden pyykkikoneita (maksullisia). Samalla käynnillä on usein saunomiseen ja muihinkin huoltotoimenpiteisiin mahdollisuus.

    Äänestä

Rutusakki harrasta tuota ?
Asuvat puolivuotta Espanjassa lämpimän auringon alla ja tulevat viettämään vähä lumista kesää mökille Suomeen :D

Tuo olisi eläkkeellä ollessa mukavaa , ei oli lumen luontia ja huoneiden lämmitystä , kuin talvella ( = Suomen kesällä )....

Äänestä
  • On se varmasti pitemmän päälle kova juttu.Meinaan sitten kun on talvi kovimmillaan niin ainoastaan pakosta. Sen verran on tullut kokeiltua.

    Äänestä

reilun vuoden päästä on tarkoitus muuttaa asumaan asuntoautoon.
Nyt on sopivimman auton etsintä menossa. Pitää tarkaan miettiä mikä auto paras.

Äänestä
  • Hyvä eristys on itsestäänselvyys mutta kumpi malli, integroitu vai alkovi?

    Äänestä

  • Kiinnostava vaihtoehto kirjoitti:

    Hyvä eristys on itsestäänselvyys mutta kumpi malli, integroitu vai alkovi?

    Tännehän oli tullut mukavasti viestejä asian tiimoilta. Muitakin yhtä ennakkoluulottomia on olemassa itseni lisäksi.
    Joku kertoi etsivänsä talven oloihin paremmin sopivaa autoa ja samaa teen myös itse koko ajan aktiivisesti.
    Pienet tuloni tosin tekevät toteuttamisesta melko vaikeaa.

    Kuinka olette ajatelleet selvitä talvesta?
    Olen itsekseni mietiskellyt sähkö- ja autopaikan vuokraamista jonkin firman pihasta.
    Mitään en ole vielä oikeastaan tehnyt, paitsi kartoittanut sopivia teollisuusalueita laitakaupungilla, jossa paikan vuokraaminen olisi ehkä mahdollista.
    Olisihan siinä samalla jonkinsortin valvontaakin firman hyödyksi, sillä jatkuva oleskelu jonkin lafkan kupeessa estäisi murrot ja ilkivallan tehokkaammin kuin yksikään vartiointiliike.

    Pyykinpesu ei itselläni tuota ongelmaa, sillä voin käyttää viikonloppuisin työpaikkani pesukonetta ja henkilökohtaisen hygieniani hoidan jatkuvasti saman paikan sosiaalitiloissa.

    Koko kesän aion kyllä jatkaa näin, mutta talvea varten on kehiteltävä jokin suunnitelma.
    Tampereen ympäristössä on vähän talvella auki olevia leirintäalueita ja nekin vähät hemmetin kalliita kausipaikkalaiselle, joten ne täytyy varmastikin sulkea pois vaihtoehdoista.

    Jos jollakulla on hyviä ideoita talvea varten, esimerkiksi paikka mistä voisi löytää yksityisen autopaikan sähkönsaantimahdollisuuksineen, niin ottakaa ihmeessä yhteyttä.

    [email protected]

    Äänestä

  • Kiinnostava vaihtoehto kirjoitti:

    Hyvä eristys on itsestäänselvyys mutta kumpi malli, integroitu vai alkovi?

    Olen päätynyt alkoviin ihan vaan tilan takia. alkovia voi käyttää "ullakkona" jos myös takatalli/ takasänky.
    Mutta jos rahat riittäisivät niin kabe voisi olla hyvä vaihtoehto vaikkei olekaan alkovia mallia.
    Kovasti olen miettinyt mikä lämmitys olisi paras: puhallus vai vesikierto. vai ehkä 5000W webasto?

    Äänestä

onnistuiskohan pakettiautossa asuminen kesäaikaan? Mitä mieltä..?

Äänestä

Nyt on vahvasti jo syksy, mites on edennyt autossa asujilla? Itselläni on asunto Helsingin keskustassa ja kakkosasunto 100km päässä. Juuri liian kaukana käydä töissä ja ilta- ja aamupäiväruuhkissa.

Parin vuoden päästä ei pysty pitämään molempia asuntoja, mutta stadissa olsi työt, ainakin pääosin, tehtävä. Vahvasti "halpaan Helsinkiläiseen yksiöön" muuttamisen sijasta olen miettinyt integroitua kunnon bussin kokoista matkailuautoa. Sekään ei maksa kuin max. kolmasosan pienimmän yksiön hinnasta.

Siinä voisi sitten yöpyä viikolla ja viikonlopuksi oikeaan taloon pyykinpesuun ja saunaan etc.

Vaan onko tuo laillistakaan ja mistä löydän keskustasta sähkötöpselipaikan. Ei sellaisella vehkeellä pyöritä Kampissa kolmea peräkkäistä vapaata ruutua etsiskelemässä.

Josta päästään siihen että moinen tolppa ja paikka voi maksaa saman kuin yksiön vuokra kuukaudessa. Suo siellä...

Mulla on se käsitys, että tuollainen 25.000 mukaan ja vuoden, parin vanhalla integroidulla Saksasta takaisin niin siinä se yksiö olisi.

Miten lie? Mulla ei perheasiat ainakaan tällä hetkellä tuota estä. Kirjoilla olisin sitten siellä kakkosasunnolla ja osa postista tulee duuniin nytkin.

Äänestä

Asuu siinä 7 kk no prob.

Farmari autossa jossa takapenkki kääntyy niin on tasainen alusta.

Siihen patja ja kesämakuupussi, talvipussi sekä 2 kertaa normi sukat villasukat lämpökerrasto sekä pipo jossa vaan naaman reikä. Tarkenee yöt kevällä ja syksyllä.

Pieni peräkärry, mini boxi, puolalainen on ok.Siinä voi nukkua kesällä, hinta 4490 € sis alvin. Tavarat kulkee mini boxissa näppärästi.

Nyt tosin ei farmariautoa, pieni sportti.

Nukun mini boxissa 7 kk.

Teen metsänhoitohommia omassa metsässä. Entinen maatila, nykyään vain metsää.

Äänestä

Mihin saa asuntovaunu yhdistelmän parkkeerata? Käykö esim. asuntoalueiden kapeat tiet yöpymiseen, yhdistelmän seisottamiseen? Niin ettei esimerkiksi paloautoilla tai muilla hälytysajoneuvoilla ei pääse ohi.

Äänestä
  • Miksi pitäisi mennä kapeille kaduille tulpaksi, kun maassa on tuhansia erilaisia parkkipaikkoja sitä kulkuvälineiden seisottamista varten.
    Erilaisia matkaparkkejakin on kymmenittäin ja niistä saa peruspalvelut.

    Äänestä

Kaksi vuotta olen asunut vakituisesti asuntovaunussa. Vaunu on Solifer 560MH Artic vuosimallia 2005 ja Alden lämmitysjärjestelmällä. Talvi ei tuota minkäänlaista ongelmaa.

Äänestä

Minä myös

Äänestä
  • Missä pidät vaunun?

    Äänestä

Olen myös meittinyt muuttaa ainakin osaksi vuotta asuntoautoon.
Omistamme ok-talon ja pienen osakkeen. Nyt kun olemme jäämässä eläkkeelle molemmat, niin talo myyntiin ja sillä rahalla voisi ostaa mieleisen asuntoauton ja loput säästöön vanhuuden varalle jacsitten jossain vaiheessa kuitenkin voisi ostaa jonkun rivarin pätkän lasten läheltä. Kakkosasuto on kerrostalo-osake ja siellä voisi asua kylmimmän kauden tai lentää vaikka välillä etelään. Kesät reissaisi vaikka ympäri Skandinaviaa.
Miltä kuulostaa?

Äänestä
  • Ihan järkevältä ratkaisulta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihan järkevältä ratkaisulta.

    Ok idea.

    Itse haluan asua maaseudulla kun maailma muuttuu ja muuttuu. Asuntovaunu/auto pieni riittää kun oon yssikseen.Vetouistelua ym.
    Onneksi tuli nuorena interreilattua, ei halua ulkomaille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ok idea.

    Itse haluan asua maaseudulla kun maailma muuttuu ja muuttuu. Asuntovaunu/auto pieni riittää kun oon yssikseen.Vetouistelua ym.
    Onneksi tuli nuorena interreilattua, ei halua ulkomaille.

    Ajelu ei enää kiinnosta joten vaunu, Pieni riittää sekä pieni tontti. Pikkuvaunu suosituksia kellään?

    Äänestä

kyllä on ja nautin siitä vapaudesta mitä se suo.

Äänestä

Taannoin eräällä pysäköintialueella tapasin kaverin joka oli kunnostanut vanhan umpikoppaisen kuorma-auton asunnokseen. 7m pitkään koppaan oli saatu mahtumaan minisauna ja kompostoiva biolan veski. Oli hienosti sisustettu kun kävin sisällä katsomassa. Ulkoa katsellessa ei voinut helpolla arvata että joku asuu siinä, oli vaan tasaiset kattoikkunat ylhäällä ja puukaminan savupiippu nätisti ohjaamon ja kopin välissä integroituna, ainoastaan kun piti tulta siinä niin savu paljastaa asumisen mutta käytti kaasulämmitintä aina kaupunkialueilla juuri sen takia. Sähkö tuli agregaatista, katolla olevista aurinkokennoista tai verkkovirtaa piuhalla. Kantavuutta oli tarpeeksi niin ei tarvinnut sisustamisessa painoa tuskailla. Eläkeläisukko asui siinä.

Äänestä
  • Hieno tyyli! Asuntoautot huh huh kalliita. Joku pikku bussi, ne tosin ajettu loppuun. Sisustaa semmoisen asuttavaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hieno tyyli! Asuntoautot huh huh kalliita. Joku pikku bussi, ne tosin ajettu loppuun. Sisustaa semmoisen asuttavaksi.

    Hurjat hinnat asuntoautoissa..ja retkeilyautoissa, tuli ostettua 2006 Ducato, viitisentoista tonnia hinta. Miten mahtaa toimia nuo riisselkäyttöiset liesi ja jääkaappi?
    Katolle asennettu ilmastointi/lämmitys ( ilmalämpöpumpun tapainen)
    Aikaisemmin oli asuntovaunu, kyllästyin nitisevään ja natisevaan koppiin, auton voi helposti pistää parkkiin ja nukkumaan kun pidempää reissua tekee ja hyvä kun peltiä ympärillä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hurjat hinnat asuntoautoissa..ja retkeilyautoissa, tuli ostettua 2006 Ducato, viitisentoista tonnia hinta. Miten mahtaa toimia nuo riisselkäyttöiset liesi ja jääkaappi?
    Katolle asennettu ilmastointi/lämmitys ( ilmalämpöpumpun tapainen)
    Aikaisemmin oli asuntovaunu, kyllästyin nitisevään ja natisevaan koppiin, auton voi helposti pistää parkkiin ja nukkumaan kun pidempää reissua tekee ja hyvä kun peltiä ympärillä!

    Citrien Berlingo on tilava, xl malli. Vähän ajettuja ei vielä löydy sen verran uusi. Penkit takana kääntyy lattiaksi, on lokerikkoja ym.

    Vetokoukku jos löytyy voi vetää mini Poksia jossa tavarat.

    Äänestä

Vaunu tai auto riittää yksinäisen asumukseksi aivan mainiosti. Itsellä ollut vaunu ja missään ei nuku sen paremmin kuin asuntovaunussa. Asuntoauto vois olla kätevin, jos ei viihdyt pitkään paikallaan. Parhaiten tuollainen asumismuoto sopis eläkeläiselle. Talveksi sen auton voisi ajaa vaikka etelään....

Äänestä
  • Asuntoautoissa yksi huono puoli, jos sen asennat leirintäalueella ramppien päälle ja sähköön kiinni niin eipä siitä huvita lähteä mihinkään kun taas sama rumba edessä, vaunun voi aina jättää paikoilleen kun lähtee käymään vaikka viinakaupassa!
    Tyydytti siis vaatimattomaan retkeilyauton jota itse voi muokata mieleiseksi kun ei hitaita asuntoautojen turhat systeemit. Suihku on aika turha, kastuu siellä toki mutta leirintäalueella hyvät suihkut ja puskaparkissa voi käydä uimassa tai peseytyy ämpäri/kauha systeemillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Asuntoautoissa yksi huono puoli, jos sen asennat leirintäalueella ramppien päälle ja sähköön kiinni niin eipä siitä huvita lähteä mihinkään kun taas sama rumba edessä, vaunun voi aina jättää paikoilleen kun lähtee käymään vaikka viinakaupassa!
    Tyydytti siis vaatimattomaan retkeilyauton jota itse voi muokata mieleiseksi kun ei hitaita asuntoautojen turhat systeemit. Suihku on aika turha, kastuu siellä toki mutta leirintäalueella hyvät suihkut ja puskaparkissa voi käydä uimassa tai peseytyy ämpäri/kauha systeemillä.

    Välimuoto tuntuu parhaalta ratkaisulta, eli tila-auto. Niissäkin on kaikki valmiina, sähköt saa invertterillä pikku käyttöön ym.

    Citikka Berlingon alusta on pakettiauton, huojuva kyyti kun koeajoin. Mutta hulppeat tilat yhdelle!

    Penkit tosiaan kaatuu sängyksi, lisäksi etupenkissä on alusta toimistohommille ym. Pikku Poksi on melkein pakollinen tavaroille, ei viitsi nukkua roinien keskellä. Näin saa siis tilaakin.

    Äänestä

Tarkoitus olisi lähiaikoina muuttaa Asuntoautoon pysyvästi. En viihdy Lähiössä kerrostalossa. Posterestante hoitaa osoitteen virkaa ja Viranomaisille riittää asuinkunnan ilmoitus.
Kohta saa nostaa kytkintä jos maisema alkaa kyllästyttää. Toki ajattelin ottaa klausipaikan leirintäalueelta,missä onnistuu pyykkihuolto yms. Ja Tampereella on yleisiä saunoja paljon, jos viikolla haluaa saunoa.

Äänestä
  • Jos kausipaikalle, niin hommaa vaunu. Enempiä perustelematta...

    Äänestä

Onhan tuossa Rastilan leirialueella ainakin noita ikiasujia tai ainakin samat vaunut/autot olleet vuosikausia samoilla paikoilla.

Äänestä
  • Vuosikausia samoilla paikoilla olevat vaunut ovat yleinen näky kaikkialla. Niissä kukaan asu ympäri vuoden, tai jos, niin varmaan <1%

    Äänestä

Mikähän mahtaa olla jutun aloittajan tilanne nyt 16 vuoden päästä?

Minulle kävi 2008 samoin. Asuin talven vaunussa ja hyvä etten jo luovuttanut (kirjaimellisesti). Vaunussa asuminen ei oikeasti ole ihmisen elämää (oma mielipide).
Paljon on sen jälkeen tapahtunut... Löytyi ihana uusi vaimo, hänen kanssaan hommattiin 250 m2 talo Saimaan rannalta. Matkailuautolla reissattu joka vuosi 10 tkm jne...

Äänestä

Serkku joka jo yli 50v ja työtön sai tarpeekseen te toimistosta ja heidän "toimenpiteistään", pari vuotta sitten, osti 1000 euron pakettiauton, teki siitä asunnon itselleen ja tienaa videoimalla vanlife eloaan, on espanjassa tällä hetkellä

Äänestä
  • Olisit laittanut linkin näihin videoihin.

    1Äänestä

Kylmällä säällä/talvella autossa/vaunussa asumisessa ongelma on sisälle tiivistyvä kosteus.

Äänestä
  • Huonosti eristetyssä pakettiautossa varmasti näin. Vaunussa en koskaan kokenut kosteuden tiivistymistä ongelmaksi, mitä nyt joku pisara ikkunoissa.
    Matkailuautossakaan ei tapahdu tiivistymistä, kunhan pakkasilla käyttää kunnollista termopeittoa keulan ikkunoiden päällä. Mahdollisesti jopa koko ovet eristävää peittoa.
    Ilman termopeittoa laseilta saa helposti luututtua ½ litraa vettä, eikä tarvitse olla edes pakkasta. No, pakkasella se olisikin paksu kerros jäätä.
    Omat kokemukset tosin talvikäyttöön suunnitelluista vaunuista ja autoista.

    Äänestä

  • Tuuletus on laiminlyöty jos sisälle keräytyy kosteutta. Minulla ei kosteutta kerry kuin viileän ohjaamon (lämpöpeitto asuintilan ja ohjaamon välissä) yksinkertaisiin ikkunoihin. Asuinpuolella on kunnolliset kaksinkertaiset lasiset lämpölasit, ei hikoile.

    Äänestä

  • Ei pidä paikkaansa, et tunne asiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa, et tunne asiaa.

    Vastaus 3.13.34. viestiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa, et tunne asiaa.

    Vaikka on kaksinkertaiset ikkunat asuntoautossa niin kyllä tiivistyy kosteita lasien sisäpintaan, varsinkin lasin alaosaan. Vielä herkemmin jos on ulkoillut ja kosteita vaatteita autossa. Siinä ei auta termopeitteet.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa, et tunne asiaa.

    Sisälle ikkunoihin tiivistyvät kosteus johtuu monesta asiasta. Jos auton alla märkä maa niin sitä herkemmin tiivistyy laseihin kosteutta, sekin vaikuttaa onko autossa 1 tai kolme ihmistä.

    Äänestä

Ei pidä erota, jos ei ole varalaskupaikkaa jo tiedossa, oma moka.

Äänestä

Hupaisaa nykypäivänä lehdistä kun lukee, että "vanlife" kulttuuri noussut 5-10v sitten ja sillä haetaan luontoa ja yksityisyyttä ja juuri näistå ketjuista on otettu kommentointimpois käytöstä. IL ja moni lehti ottaa valikoidusti näitä kommentointeja pois käytöstä, että ihmisten mielipiteet ei tulisi selville. Toki valtiolla on ollut omat palkatut vastapuolen trollaajat ollu jo vuosia puolustamassa säännöksiä yms.

Aika montaa karavaanari tyyppiä ja etenkin nuoremmilta kysellyt, niin vastauksena on pääosin ollut että halvempaa asua ja vuokratasot liian korkeat talossa asumisessa. Mitkä on nyt 2-3 kertaistuneet 20v aikana ilman minkäänlaisia hyviä perusteita ja muualla ne ei näy kuin asuntoyhtiöden viivan alle jäävästä katteesta. ;)

Äänestä

Minun Elnakissa on sama lämpötila ulkona ja sisällä. minulla on Rumatikki.
Palstavahti Kuopiosta

Äänestä

Mä viihdyn omassa autossa, tosi kivaa vaan istua ja surffata netissä.

Six mä muutan autoon ja asun 6 kk täällä. Oon siis nytkin autossa.

Äänestä
  • Eikö nyt ole vielä kylmiä öitä? Miten mahtaa sujua?

    Äänestä

Nyt on +9 C, makuupussissa oli lämmintä viime yönä. Laskee +3 C yöllä.Moottori on käynnissä ja lämmitän autoa, just heräsin.

Kello kohta 21.00 ja uutiset tulossa.

Äänestä
  • On se surkeaa kun joutuu asumaan jossain autonräpsässä jossa ei ole edes lämmitystä. Matkailuautossa voisi mennä mukavaan lämpimään sänkyyn kun alkaa nukuttamaan. Ei tarvitsisi käyttää moottoria, eikä sivulliset kiinnitä mitään huomiota.

    Äänestä

Nyt kesäkuun alusta nukkunut autossa, mikäs täällä ollessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jep jep kirjoitti:

Olosuhteiden pakosta, joskin myös paljolti omasta halustani, muutin vapun tienoilla matkailuautooni asumaan.
Avioero tietenkin vaikutti asiaan ratkaisevasti, mutta kaikenkaikkiaan olen tilanteeseen melko tyytyväinen.
Onkohan esim. Tampereella, jossa itse oleskelen, muita samanlaiseen ratkaisuun päätyneitä ihmisiä?

Vaihtelen nukkumispaikkaani fiiliksen mukaan markettien parkkipaikoilta järvien rannoille ja nautin heräämisestä luonnon keskellä, vaikka se luonto välillä muodostuisikin yöhuoltamon parkkipaikasta rekkojen ympäröimänä. Lyhyt matka aamukahville ennen työhön menoa.

Onko tällä palstalla muita, jotka ovat halustaan tai tahtomattaan vapaita vakituisen asunnon mukanaan tuomista haittapuolista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu