Bravo hatchback 1.2 -99:n penkinlämmittimet

Total idiot?

Mulla olisi sellainen ongelma Bravossani, että pelkääjän paikan penkki lämpiää tai ongelman tästä asiasta tekee se ettei autossa ole penkinlämmittimiä!? Apukuskin penkin vieressä palaa myös punainen valo, kuskin penkissä tuo valo ei pala, mutta penkki ei myöskään siis lämpiä. Penkki lämpiää niin paljon, että työkaveri sanoi, kun hänet kotiin heitin, ettei tässä pitkää matkaa pysty istumaan ja myös sen, että hetkeksi lämpiäminen loppui ja valo sammui(?). Tosin kyseessä isokokoinen mies, että voi olla, että hetkeksi valo jäi näkökentän ulkopuolelle ;) Mutta olisi kyllä loogista, että valokin sammuu jos lämpiäminen loppuu...

Ohjekirjaa on tavattu läpi useaan otteeseen, mutta ei edes missään sivulauseessa ole mainintaan penkinlämmittimistä saati sitten merkitystä noille punaisille valoille. Eikä myöskään löydy mitään nappulaa tms., millä tuon valon saisi sammumaan.

Osaisiko joku auttaa naista hädässä? :)

5

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollut joskus Bravo

      Penkin alla etureunassa,muistaakseni repsikan puolella vasemmalla,nappi josta saa lämmityksen pois/päälle.
      Samoin tietysti kuskin puolella.

    • Minulla on Brava samalta vuodelta 1999, joten varmaankin tekniikka on ihan sama kuin Bravossasi. Istuinlämmittimen kytkin on kuljettajan istuimen alla oikealla etukulmassa ja vieressä istuvalla vasemmassa etukulmassa. Se on siis eri puolella istuinta kuin punainen merkkivalo, josta voi todeta, onko lämmitin päällä vai ei.

      Kytkin on selvästi esillä oleva neliskanttinen painonappi, jota on kyllä vaikea huomata. Minäkin luulin sitä pitkään vain "putken" päässä olevaksi tulpaksi. Yhdellä painalluksella kytkin menee päälle ja toisella painalluksella pois päältä. Kytkimet ovat sellaisessa asennossa, että napin painaminen tapahtuu vaakasuorasti auton pituussuunnassa auton edestä taaksepäin. Kerro, löysitkö vai et!

      • Total idiot?

        Kiitos hyvistä neuvoista! Ilman niitä tuskin nappia olisin ainakaan kovin äkkiä löytänyt, varsinkin kun penkit minun tapauksessa on aikas edessä.
        Mikäköhän logiikka on ollut piilottaa nappi tuollaiseen paikkaan eikä mainita asiasta ohjekirjassa, ehkä se kuuluu sitten siihen italialaiseen mentaliteettiin ;)

        Mutta kiitos vielä kerran avusta! =)


      • Total idiot? kirjoitti:

        Kiitos hyvistä neuvoista! Ilman niitä tuskin nappia olisin ainakaan kovin äkkiä löytänyt, varsinkin kun penkit minun tapauksessa on aikas edessä.
        Mikäköhän logiikka on ollut piilottaa nappi tuollaiseen paikkaan eikä mainita asiasta ohjekirjassa, ehkä se kuuluu sitten siihen italialaiseen mentaliteettiin ;)

        Mutta kiitos vielä kerran avusta! =)

        Mukavaa kun voi olla avuksi! Itse hoksasin katkaisijat vasta yli 2 vuotta auton ostamisen jälkeen. Ehkä niistä oli maininta jollakin foorumilla ja sen jälkeen aloin etsiä. Sitä ennen olin ihmetellyt niiden pienten punaisten merkkivalojen tarkoitusta.


      • simppuna on kiva olla
        Timontti kirjoitti:

        Mukavaa kun voi olla avuksi! Itse hoksasin katkaisijat vasta yli 2 vuotta auton ostamisen jälkeen. Ehkä niistä oli maininta jollakin foorumilla ja sen jälkeen aloin etsiä. Sitä ennen olin ihmetellyt niiden pienten punaisten merkkivalojen tarkoitusta.

        Kyseiset lisävarusteet lisätty suomessa. Siksi ei mainintaa ohjekirjassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3095
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      60
      2300
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1520
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1159
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1009
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe