Naispappeuden vastustajista suurin osa on miehiä. Lukuunottamatta vanhoja dementoituneita mummoja.
Ja niitä naispappeuden vastustajamiesten kirkon miehiä, jotka määräävät vaimonsakin vastustamaan naispappeutta. Kirkon miehet ovat usein julmia vaimojaan kohtaan.
Ja niitä naispappeuden vastustajamiesten kirkon miehiä, jotka määräävät vaimonsakin vastustamaan naispappeutta. Kirkon miehet ovat usein julmia vaimojaan kohtaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oikeissa naispapeissa tuskin on mitään vikaa.
Itseäni vain ei kiinnosta heidän pitämänsä saarnat.
Olen sitä mieltä, että naispapit saarnatkoonsa naisille.
Feministit olisi yksi hyvä kohderyhmä mielestäni.
Saarnaisivat vaikkapa itsekkäistä urista ym. Lutkailusta.
Valistaisivat vaikkapa lasten kohtelusta. Äitiydestä ...
Mutta omapa on naispappien asiansa. Onneksi ei ole tuota taakkaa miehellä, että pitäisi saarnata naisille.
Feministit (naiset) ovat eriryhmä sen tähden, koska feministit yrittävät velvoittaa miestä. Se ei ole oikein. Itse kritisoin tästä feministejä. Feministit eivät osaa rakastaa miestä.
Terveisin,
http://www.lettl.de/pics/m135.jpg
"onneksi ei ole tuota taakkaa miehellä, että pitäisi saarnata naisille"
?
Miespapit saarnaisivat miehille?
onneksi ei ole tuota taakkaa miehellä, että pitäisi saarnata naisille
"?"
"Miespapit saarnaisivat miehille?"
- Mitä saarnaamista naisille on miehellä?
Asiallinen keskustelu.
Eikö siihen kuulu, että nainen ei esiinny miehenä ja jo lähtökohtaisesti huijaa.
"matti"
(eilenhän tässä oli enemmänkin viestejä)
Huomasittekos, että listassa sukunimet olivat samalla paikkakunnalla usein samoja naisella ja miehellä. Vanhoja aviopareja? Onko mies halunnut naisensakin nimen listaan? Epäilemättä.
Antakaa sovinistipappien ja fundamentalistien vaan narista. Naispappeutta ei pysäytä enää mikään! :D Miehetkin alkavat jo olemaan niin laiskoja että kohta on enemmistö papeista NAISIA!
Antaa änkyröitten narista, karavaani kulkee! :)
toisiaaan. (laulun jatke)
...valitettavasti oikeaan.
Miehet ovat etenkin 1900-luvulla väistelleet hengellista vastuutaan, ja naisten on ollut pakko ottaa ohjat.
Onneksi on eri kirkoissa nyt kuitenkin tullut erilaisia liikkeitä, jotka ohjaavat miehiä täyteen mieheyteen myös hengellisellä alueella - silloin kristillinen kirkko ja yhteiskunta, joka jakaa krist. arvot, voi parhaiten.
Olenkin aina sanonut että kyllä se meidän kristillinen kirkko saa uutta virtaa jalkojen alle, kunhan saadaan naiset mukaan edistamaan kristillisyyttä!
Meidän seurakunnassa on jo suurempi kysyntä naispapeista kuin vastaavasti miespapeista. Raamattuakin tulkitaan yhä enemmän naisnäkökulmasta.