Rahoitusyhtiöt eivät näköjään enää suostu antamaan yksityiselle henkilölle rahoitustarjousta. Olen yrittänyt ainakin kahdesta. Ja vastaus, on että autoliikkeen kautta. No autoliikkeet on tietysti tehneet omat sopimuksensa sen mukaan mikä rahoitusyhtiö on niitä eniten voidellut.
Eikö tämä tälläinen ole kilpailun rajoittamista?
Millä hintaa itse olette saaneet rahoituksenne järjestymään? Korkoprosentti laskutuskulut?
Eikö tämä tälläinen ole kilpailun rajoittamista?
Millä hintaa itse olette saaneet rahoituksenne järjestymään? Korkoprosentti laskutuskulut?
Vastaukset 5
Vanhimmat
10000€/18kk käsk.0€ avaus 0€ korko 0% todellinen vuosikorko 0% Deltasta ja kokemukseni mukaan tein hyvät kaupat.
Tiedätkö, mitä tarkoittaa otsikossa oleva englanninkielinen termi? Sille ei oikein ole olemassa suomenkielistä vastinetta (tarkoittaa toistensa kumoavia sanoja), mutta termejä "Delta" ja "hyvät kaupat" on mahdotonta käyttää samassa asiayhteydessä. Katoppakö ei siellä edes ole mitään hyvää myynnissä, saati itse kaupankäynti..
Juurihan itse totesit, että se saa rahoittaa, joka eniten voitelee liikettä/ myyjiä. Kaikki saavat ihan vapaasti voidella. Ja rahoitusta tarjotaan liikkeestä kaupan aikaansaamiseksi, ei se mikään pakko ole. Saahan jokainen kilpailuttaa pankit ja ottaa lainan sitten siltä, joka halvimmalla sen antaa.
Ja mitä tulee korkoon, on se yleensä ihan sama mitä se on. Opettele katsomaan mitä autoilu maksaa kokonaisuudessaan. Ja jos ei osaa itse laskea, osta siltä, joka parhaiten puhuu sut ympäri.
Jos haluaa ostaa halvat korot, kannattaa mennä Deltaan tai kenkäkauppaan. Kokonaishinta näkyy muuten jokaisen asiallisen liikkeen tarjouslaskelmasta.
Jos vain vakuuksia löytyy (auto ei kelvanne), niin pankki antanee parhaan tarjouksen. :)
ei se ole mikään ongelma
kun on tiedossa että mitkä vaatimukset auton suhteen:
koko
väri
varusteet
tekniikka
vaatimukset täyttävistä merkeistä tarjoukset vertailua varten ja hankinta-, käyttö-, huolto-, vakuutus-, rahoituskuluiltaan vertailuhinnan laskeminen ei ole vaikeaa kun omat ajonsa ja tarpeensa tietää kokolailla tarkkaan.
pienimmän vertailuhinnan mukaan hankintapäätös ---- eli noin ne kaikki asiat tulee kerralla huomioitua ... ei siinä ole mitään järkeä että jos saat halvimman rahoitustarjouksen mutta jos auto onkin sellainen että siinä esimerkiksi on lyhyt huoltoväli ja kalliitt huollot ja päällepäätteeksi kalliit vakuutukset, niin rahoituksesta koitunut hyöty hukkuu
kokonaisuus ratkaisee siis