elikkä haluaisin kysyä muiden kokemuksia raskaustestin luotettavuudesta.. minulla on kuukautiset nyt myöhässä kolme viikkoa, mutta apteekin ja sairaalan testit näyttää negatiivista, olen ollut yhdynnässä kierron aikana, mutta ehkäisystä on huolehdittu! terkka käski odotella vielä kuukautisia mutta kun en oikein jaksais enää odotella!
raskaustesti
luotettavuus
2404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olet tehnyt sekä apteekin testin/testejä että sairaalassakin, niin tuskin sentään raskaana olet. eiköhän ne testit sen verran luotettavia ole. itselleni sanottiin apteekissa aikoinaan (kun kysyin testien luotettavuudesta) että mikäli testi näyttää positiivista, testi ei valehtele. ja kun kerta sinulle ei mitään vahinkojakaan ole yhdynnässä tullut niin mitään riskiä ei edes pitäisi olla!! eli et teoriassa edes voisi olla raskaana. koita rauhoittua (vaikka se mahdotonta olisikin), nimittäin kokemuksella tiedän, että kun menkkoja oikein odottamalla odottaa ja jännittää, ne eivät sieltä tule. negatiivisen raskaustestin tosin pitäisi jo rauhoittaa mieltä. oletko ollut stressaantunut viime aikoina? onko huolia? oletko laihduttanut? kaikki nuo asiat saattavat vaikuttaa kuukautiskiertoon. kyllä ne sieltä tulevat, ajan kanssa.
ovat sekä sairaalassa tehtävät raskaustestit kun apteekista itse ostetut.. Antavat plussaa jo hvyin matalista hcg-pitoisuuksissa (istukka- eli raskaushormoni), saattavat plussata jopa vaikka raskaus on mennyt kesken (harvoin, mutta mahdollista). Sairaaloissa tehdään myös seerumista HCG-määritystä, joka erittäin tarkka, mutta siihen ei ihan heti saa lähetettä.. Ainoa marginaalinen mahdollisuus saada väärä negatiivinen, on jos virtsa erittäin laimeaa ja raskaus ihan alussa.. Tämä voidaan ehkäistä tekemällä näyte aamuvirtsasta.