Jos ollaan jo pääsemässä asiaan poikakaverin takia mutta kummallakaan ei ole kortsuja, niin onko kamalaa jos yhden kerran ei käytä kumia ja sitten seuraavana päivänä hakee apteekista katumuspillerin?
katumuspillerit
...............
8620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...jos nyt ihan kiltisti marssitte kauppaan ja ostatte kortsjua. Halvempiakin ovat kuin katumuspillerit. Kun haet apteekista katumuspillereitä saat kuulla kuinka tärkeää on huolehtia ehkäisystä. Minulle ainakin on tullut huono olo katumuspillereistä. En suosittele.
Ethän tiedä mikä sukupuolitauti poikakaverillasi saattaa olla elimessään.
Toiseksikin, teidän limakalvojenne bakteeristo on erilainen ja suojaamaton yhdyntä saattaa altistaa tulehduksille tms.
Kolmanneksi, ei ne katumuspillerit aina ole 100% ehkäisykeino, joskus raskauksia niistäkin huolimatta tapahtuu (vaikkakin erittäin pienellä todennäköisyydellä).
Käytä sitä kondomia niin ei tarvitse itkeä sitten jälkikäteen seuraamuksia.
todellakaan ole mikään EHKÄISYKEINO!
miten kehtaat olla noin vastuuton?! hankkiudutko muka mieluummin raskaaksi kuin haet kaupasta kortsuja? ei ehkäisypillerit ole mikään ehkäisykeino eikä nekään ole 100% varmoja. toivon vaan että kirjoitit ton keskustelun ihan vitsinä.
mutta luulen että päädyt samaan lopputulokseen kuin muutkin jotka ovat katumuspillereitä ottaneet. Ei kannata.
Niissä oleva hormonimäärä on ihan käsittämätön, se pistää elimistön täysin sekaisin. Ja tietenkin pitää yrittää viimeiseen asti olla oksentamatta, että ne vaikuttaisi. Mutta kolmen tunnin oksennuksen nielemisen jälkeen ei vaan voinut mitään, oksensin sit viisi tuntia putkeen. Hanki vaikka e-pillerit mieluummin. Helpoimmalla tietysti pääsette, jos käytte vaan hakeen niitä kortsuja.
miksi sitten katumuspillereitä myydään jos niitä ei kannata käyttää? Ja en ole väittänytkään että se olisi ehkäisykeino, ja en ole väittänyt etten aikoisi käyttää kortsuja. Ollaan käytetty ennenkin, mutta ajattelin että jos vaikka unohtuu kortsut mutta ei viitsi jättää tilaisuussta väliin niin kannattaako SILLOIN luottaa katumuspilleriin. Älkää vääristelkö! Ei helvetti...
Pakkohan niihin on luottaa, jos ehkäisyä ei ole käytetty. Eri asia taas on, toimiiko ne. Mutta niissä on niin paljon hormonia, että jos ei toimi niin ihme on. Mihin muuhun sinä enää luotat kuin niihin, jos et halua raskaaksi tulla :)
Jos muutenkin meinaat ilman kortsua sekstata, sama olis alottaa pillerit, niin ei tarvi joka kerta käydä apteeksista jälkiehkäisyä hakemassa... Eikö vain? Ne olis kuitenki varalta, jos sitä kortsua ei ole ja et halua jättää tilaisuutta käyttämättä... Sukupuolitautien tarttuminen onkin jo toinen tarina :)
eipä siinä minusta muuten mitään, mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että mielummin pidättäytyy vaikka viikon kuin ottaa jälkiehkäisypillerin periaatteessa turhan takia. Tulee aika kamalat sivuoireet, mulla ainakin oli hirveä masennus pari päivää. Eikä niitä lääkkeitä suositella otettavaksi kuin kolme kertaa vuodessa että kannattaa olla tarkka, miten ne käyttää.