Uudet autot?

Hei miten on uusien autojen käynnistyksen laita?
Jos autosta sattuu loppumaan vaikka akku eikä auto lähde käyntiin voiko sen työntää käyntiin, voiko antaa toisella autolla apuvirtaa jne? jos ei niin mitä voi mennä rikki. Katalysaattori ruiskuboxi jne. Kyse siis uudemmista autoista joissa on ruiskut ja pelit. Kertokaa.
4540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä ne ihan samalla lailla lähtee työntämällä käymään kuin ennenkin.
Apuvirtaakin voit antaa, jos vain jostain sieltä muovin keskeltä sen löydät

Äänestä

Tietysti ne voi työntää/hinata/virralla käynnistää. Tosin jos ei lähes heti hörähdä niin ei kannata jatkaa, koska saattaa katti hajota. Piuhoilla käynnistettäessä saakin olla tarkempi jännitepiikkien takia saattaa jotain hajota. (epätodennäköistä mutta kuitenkin...)

Äänestä
  • Kuulin vaan että olis mahdollista, että ruiskun ohjausbox voisi hajota jos autoa työntää käyntiin. Katalysaattori tietenkin voi hajota, jos sinne pääsee bensaa mutta mikä on siinakin se raja kuinka kauan voit työntää ettei bensaa valu kattiin?

    Äänestä

  • Meikämanni xXx kirjoitti:

    Kuulin vaan että olis mahdollista, että ruiskun ohjausbox voisi hajota jos autoa työntää käyntiin. Katalysaattori tietenkin voi hajota, jos sinne pääsee bensaa mutta mikä on siinakin se raja kuinka kauan voit työntää ettei bensaa valu kattiin?

    Ruiskulle on ihan sama käynnistyykö kone startilla vai työntämällä, katin sen sijaan voi saada rikottua tarpeeksi pitkään hinaamalla jos kone ei käynnisty. Jos kone on kunnossa, se käynnistyy välittömästi kun kytkin nostetaan ylös hinauksen/työntämisen aikana, ellei homma kannattaa lopettaa ja siirtyä etsimään mahdollista vikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meikäläinen xXx kirjoitti:

Hei miten on uusien autojen käynnistyksen laita?
Jos autosta sattuu loppumaan vaikka akku eikä auto lähde käyntiin voiko sen työntää käyntiin, voiko antaa toisella autolla apuvirtaa jne? jos ei niin mitä voi mennä rikki. Katalysaattori ruiskuboxi jne. Kyse siis uudemmista autoista joissa on ruiskut ja pelit. Kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu