Ensimmäisiä kristittyjä kutsuttiin myös ateisteiksi. He kielsivät nimittäin kaikki muut jumaluudet, paitsi omansa.
Ensimmäinen ateisti
zim-Zim
21967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ateismia on ollut niin kauan kuin on ollut ihmisiä.
Kirjalliset lähteet ensimmäisistä ateismin harjoittajista ja miten sellainen ilmeni?
Kirjallinen lähde ensimmäisestä johonkin jumalaan uskovasta ja miten sellainen ilmeni?
Siihen astihan kaikki olivat ateisteja.
on löydetty uskonnollista esineistöä ja niin kauan kuin Homo-suvun edustajia on ollut, he ovat haudanneet vainajansa seremoniallisesti. Se on osoitus uskonnollisuudesta.
Tai kuoleman pelosta...
Myös ateistisissa uskonnoissa on uskonnollista esineistöä ja haudataan vainajia seremoniallisesti.
Niin vai onko aina ollut taiteellisia homo-suvun edustajia joiden töitä on pidetty arvossa. Kuolleita haudattiin kunnioituksesta.
mutta miksi sitä typeryyttä pitää korostaa lähettämällä kerran päivässä avaus aiheesta "ateismi on uskonto"?
Uskisten täytyy todella pelata ilman kuvakortteja.
ollut Lukianos (k. 165 eKr). Hän oli julkijumalaton ihminen ja piti uskontoa pelkkänä petoksena.
Myös filosofi Demokritosta (atomihypoteesin esittäjää 300-luvulla eKr.) epäillään ateistiksi.
Onko helppoa ei mihinkään uskoa, uskotko että jokainen esim. puunlehti on erilainen?
Eivätkös kaikki uskovaisetkin ole ateisteja sillä erotuksella että he uskovat vain yhteen Jumalaan enemmän kuin vannoutuneet ateistit?
maailmassa on paljon muitakin uskontoja kuin kristinusko. Esimerkiksi hindut ja shintolaiset ovat polyteistejä, ja he ovat silti yhtä uskovia kuin kristitytkin.
kuoleman jalkeen... kuka han oli?
aivan oikein..sadanpaamies,joka Jeesuksen kuoltua ristilla sanoi....totisesti tama oli Jumalan Poika
tuleeko sinulta,ateistilta sama tunnustus nyt , vai tuleeko se liian myohaan?[se tulee jokatapauksessa]
Egyptissä hallitsi Sadat,
Suomessa harvat!
kertoa ensi lauantain lottonumerot, kun kerran osaat ennustaa tulevaisuutta?
Nämä "se tulee joka tapauksessa" -jutut ovat aina yhtä koomisia...
"10 Jeesuksen nimeä kunnioittaen
on kaikkien polvistuttava,
kaikkien niin taivaassa kuin maan päällä ja maan alla,
11 ja jokaisen kielen on tunnustettava Isän Jumalan kunniaksi: "Jeesus Kristus on Herra."
Ei tuohon mitään ennustustaitoa tarvita, riittää kun osaa lukea ja uskoo lukemansa.
Lottovoittosi on aika laiha lohtu sillä:"Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta menettää sielunsa? Millä ihminen voi ostaa sielunsa takaisin?" (Matt. 16:24–26.)
Toivottavasti naurattaa?
säälittää... lähinnä. Lue ennemmin Aku Ankkaa, paljon parempaa ja hyödyllisempää luettavaa.
kovasti, koska tuo kuulostaa vielä pahemmalta. Riittää siis, että lueskelee muiden ennustuksia ja esittää niitä totuutena...?
Noniin nyt olen uskovainen, kun kirjoitin tuon lauseen. Mahtava fiilis. Kyllä kannatti. En kuitenkaan edelleenkään halua olla fideisti. Uskonnot ovat mukavaa viihdykettä tai mielisairautta.
että sinä tulet tänne ihmisiä uhkailemaan..
Eikö olisi parempi, että hakkaisit ne juttusi kiveen, jos niihin tulisi sitten jotain sisältöäkin.
Kyllä on hullua väkeä liikenteessä. Jeesus-valot vilkkuu silmissä. Eikö tuolta uskisten puolelta löydy sullekaan sopivaa seuraa?
Kyllä on pelottava hahmo tuo Jeesus, sehän voittaa Loordinkin.
uskovillakin. Systeemihän on aivan kuin SS-joukoissa.
Ja sen minä haluan nähdä, kun kastemato kumartaa sitä Apostolin herraa.
Henk.koht. kysymys: Roikutko sä ihan kokonaan täällä ateistisivuilla, vai riittääkö energiaa uskisten sivuille kans?
Niin ja miksi pyörit täällä? Tääl on kuule uskiskiintiöt! Sää viet paikan, joltain jolla ois vielä toivoa järkiintyä:)