Leikkaushoito?

Onko kellään kokemusta alapurennan korjauksesta leikkauksella? Itselläni 15v sitten oiottu alapurenta joka on liikkunut takaisin. Lääkäri suosittelee leikkausta (alaleuan lyhennys/yläleuan pidennys)..aika kamalalta kuullostaa. Onko kellään kokemuksia miten leikkaus onnistui?
4523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei nimimerkki "Ozzy"!

En halua pelotella sinua, mutta minulle tehtiin Helsingin kirurgisessa sairaalassa monta vuotta sitten purennankorkausleikkaus, jossa minun alaleukaani siirrettiin eteenpäin 6-8 mm.

No sikäli leikkaus kylläkin onnistui, että purenta on leikkauksen jälkeen paljon parempi. Mutta leikkauksen jälkeen en ole kokenut yhtään kivutonta päivää. Kirurgit vaurioittivat nimittäin alaleuan sisällä kulkevaa hermoa, joka hermottaa mm. alahuulen alueen. Melkein aina, kun puhun, ja usein muutenkin, niin alahuulessani tuntuu hyvin rasittava hermokipu, johon mitkään lääkkeet eivät tahdo purra, ja lisäksi alahuulessa tuntuu kaikenlaisia muita vieraita, outoja ja häiritseviä tuntemuksia.

Jos on lisääkysyttävää, niin vastaan mielelläni tällä palstalla.

Terveisin
Gregor

Äänestä
  • Minäkin menossa kyseiseen leikkaukseen, ja tosiaan oli puhetta että alahuulen hermo on vaarassa, tosin harvinaista. Kerro lisää, miten toivuit leikkauksesta, oliko siihen liittyvät jälkikivut kamalia ym. mitä nyt en tajua edes kysyä. Minun leikkaus on noin kahden vuoden kuluttua kuhan oikominen ensin tekee työnsä.

    Äänestä

  • lisää kirjoitti:

    Minäkin menossa kyseiseen leikkaukseen, ja tosiaan oli puhetta että alahuulen hermo on vaarassa, tosin harvinaista. Kerro lisää, miten toivuit leikkauksesta, oliko siihen liittyvät jälkikivut kamalia ym. mitä nyt en tajua edes kysyä. Minun leikkaus on noin kahden vuoden kuluttua kuhan oikominen ensin tekee työnsä.

    Hei!

    Vastaan nyt vain hyvin lyhyesti, mutta jos toivot, niin voin selittää tapaukseni sinulle perusteellisemmin. Erityisesti minua vaivaa lääkäreiden vähättelevä suhtautuminen kyseisiin hermovaurioihin.

    Lisätietoja löydät myös osoitteesta: http://groups.msn.com/Leukaleikkaus/_whatsnew.msnw

    Terveisin
    Gregor

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ozzy kirjoitti:

Onko kellään kokemusta alapurennan korjauksesta leikkauksella? Itselläni 15v sitten oiottu alapurenta joka on liikkunut takaisin. Lääkäri suosittelee leikkausta (alaleuan lyhennys/yläleuan pidennys)..aika kamalalta kuullostaa. Onko kellään kokemuksia miten leikkaus onnistui?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu