Yasmin ja ylimääräiset vuodot?!

aloitin yasmineiden syönnin reilu viikko sitten menkkojen ekapäivänä kuten kuuluu. Menkat tuli muuten normaalisti, mutta lopussa tuli epätavallisen paksua ruskeaa limaa ja muutaman päivän kuluttua aivan kunnon verta, aivan kuin menkat olisi alkaneet uudelleen. veren vuoto on jatkunut nyt pari päivää, tänään kuitenkin hieman laantunut.

Onko muilla kokemusta vastaavasta? Tarvitsiko kääntyä lääkärin puoleen ja pitikö tuon takia vaihtaa pillerien merkkiä? (eli onko tuo merkki siitä että ko pillerit ei sovellu?)
5461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

söin ite yasmineita aiemmin..n.puoli vuotta sitten vaihdoin, kun tuli pahoinvointia niistä.ei kannata pelästyä, jos tulee vähän vuotoja, mullakin vuodot kesti melkein kuukauden, mutta sitkeesti jatkoin pillereiden syömistä.Nyt kuukautiset on tullut omalla ajallaan eikä vuotoja näy.Elimistö tarvitsee oman aikansa tottua e-pillereihin.

Äänestä

Mul ei ainaskaan ollut mitään oireita kun Yasmineita aloin popsimaan.heh.Lihosin kyllä,mutta siitä saan syyttää ihan itseäni.Voihan osasyy olla pillereissäkin.

Äänestä

Pillereiden aloitukseen liittyy kovin monella jos jonkinlaista oiretta. Niiden tulisi kadota ensimmäisen 3 liuskana aikana, kun keho tottuu hormoneihin. Jos näin ei käy, ota yhteys lääkäriin.

Tässä vielä lisäksi perustietoa, tulet kuitenkin tätä kysymään: Pillerit suojaavat myös taukoviikolla eikä lisäehkäisyä tarvita. Niiden ehkäisyteho on voimassa nyttenkin koko ajan kun aloitit ne "oikeana" ajankohtana.

Äänestä

Luulisin että normaalia, toki eihän siitä haittaa oo, jos lääkärille soitat, mut uskon että pyytää sua vaan tarkkailemaan tilannetta jatkossa.. Mullakin oli vuotoongelmia muutaman ekan kuukauden aikana, mutta ne on tasoittunut sen jälk. Keholle pitää antaa aikaa tottua niihin hormooneihin, niin inhottavaa kun se onkin. Itelläni esim. esiintyi välivuotoja pillerijaksojen välillä, sekä ÄLYTTÖMÄN runsaita vuotoja...! Se oli hirveetä ja sotkin joka paikan, kun vuoto tuli läpi yösiteestäkin joskus jopa tunnissa!!

Äänestä

juuh, eiköhän tässä oo tullut jo aika selväks kaikki, mutta on ihan normaalia noi vuodot sillon. itellä ainakin oli se ensimmäinen kuukausi välillä aina vuotoo ja sitten toinenkin kuukausi vielä, mutta sitten se tasottu. Soitin lääkäriinkin ja ne sano että ei kannata huolestua.kannattaa kattoo se kolme kuukautta, jos sen jälkeen ei oo tasottunut niin mee lääkäriin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensikertalainen kirjoitti:

aloitin yasmineiden syönnin reilu viikko sitten menkkojen ekapäivänä kuten kuuluu. Menkat tuli muuten normaalisti, mutta lopussa tuli epätavallisen paksua ruskeaa limaa ja muutaman päivän kuluttua aivan kunnon verta, aivan kuin menkat olisi alkaneet uudelleen. veren vuoto on jatkunut nyt pari päivää, tänään kuitenkin hieman laantunut.

Onko muilla kokemusta vastaavasta? Tarvitsiko kääntyä lääkärin puoleen ja pitikö tuon takia vaihtaa pillerien merkkiä? (eli onko tuo merkki siitä että ko pillerit ei sovellu?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu