Olenko ainoa, jonka mielestä Mauricio ei parantunutkaan, vaan kuoli? Ja se mitä näytettiin jakson lopussa oli se onnellinen tulevaisuus, jonka Juana ja Mauricio olisivat voineet saavuttaa jos olisivat saaneet pitää toisensa?
Mauricion kohtalo
Ihmeiden aika
10656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mielestäni olet väärässä. Mauricio ei kuollut ja siinä se.
Käsikirjoittajille oli vain tainnut tulla kiire kun, sarjalle osoitettu jaksomäärä oli täyttymässä ja heillä oli iso kasa avattuja juonia. Minkä vuoksi Mauricion sairauden uusiutuminen ja parantuminen ja monet muut juonikuviot käytiin pikakelauksella päätökseen. Etkö huomannut millä vauhdilla Anan ja Salvadorin häät järjestettiin, smaoin Ramonin kuolema ja hautajaiset? Kaikki kieli siitä, että käsikirjoittajille oli valtava kiire saada juonet päätökseen, minkä vuoksi loppu oli melkoista häsläystä.
Tietenkin paremmin sarja olisi ollut tehty, jos sivujuonet olisi käsitelty päätökseen jo aikaisemmin sarjan suvantovaiheissa.
...se loppu oli ihan faktaa, hypättiin vaan tommoset 50 vuotta eteenpäin. Eli mä ymmärsin sen niin, että Mauricio parani sen leikkauksen ansiosta.
Loppu oli pikakelaus Ihmeiden ajasta ikuisuuteen.Sarjassa oli paljon elementtejä joista pidin,voimakkaat tunteet saivat itsellänikin kyyneleet valumaan monta kertaa.
Kieli ja värikkyys toivat virkistävää vaihtelua.Alkuun liioittelevalta vaikuttanut käsillä viuhtominen häiritsi,mutta edetessä siihen tottui,vai viuhtoivatko vähemmän?
Sopivan mittainen sarja.
Nauhoitettuna sain katseltua alusta loppuun,esitysaika oli huonosti valittu.Taisi olla harvojen herkkua.
loppuun asto. mauricio paranisamoin kuin carlota,desireekuoli ja rogelio jäi vankilaan. M:n ja J:nhäät pidettiin ja lopussaanäytettiin heidät 50w vanhempina!! Loppu aika tylsästi ja äkkiä;ihan odottamatta!
vaan niin.
Minusta sarja oli tosi virkistävää katsoa. En yleensä katso saippuasarjoja. Tähän jäi kyllä jotenkin koukkuun sunnuntai-iltapäivisin. Syitä oli monia mutta tässä pari niistä.
Sarjan upeat naiset. Toinen toistaan kauniimpia. Rakastuin vuoronperään niihin kaikkiin. (ehkä poislukien isoäiti). Alussa vähän ihmettelin miksi Juana on tarinan sankaritar, koska vaikutti hiukan "tytön tylleröltä". Mutta mitä pitemmälle tarina eteni niin yhä enemmän Juanaan ihastui. Seurusteleekohan Juanan näyttelijä ?
Toiseksi sarjassa ja sen henkilöissä oli jotain kumman positiivista ja raikasta. Tätä on vaikeampi selittää mutta jotenkin henkilöitä puuttui se muista nykysarjoista tuttu "coolius, ongelmallisuus, kyynisyys ja kovuus".
Saakohan tätä jostain DVD:nä ?
Kukaan ei vissiin sitten ole samaa mieltä. Mun mielestä vaan se loppu oli kuvattu niin kauhean ruusuisesti, että se olis sopinu olemaan vaikka Mauricion viimeinen uni tai unelma. Paha sai palkkansa ja kaikki hyvikset elivät elämänsä onnellisina loppuun asti.
Jos susta on kurja olla yksin oman mielipiteen kanssa.
;););):)
vaan, olisin mä yksinkin viihtynyt, mutta kaksin on kivempaa ;-)
Telenovelat loppuvat AINA onnellisesti. Hyvät voittavat ja pahat häviävät, joten tuskin Mauricio kuoli. Se ei olis ollu onnellinen loppu.
nimittäin hauskempaa kyllä on ajatella että kaikki kävi hyvin ja kaikki olivat onnellisia.