Keminmaan pappi ei mätäne

Eli Keminmaassa tällainen perin merkillinen ilmiö jossa pappi Nikolaus Rungius on saarnannut Jumalan sanaa ja väittämäksi esittänyt seuraavaa:

"Niin totta kuin Jumala on olemassa, minun ruumiini ei koskaan mätäne."

Mielipiteitä onko muumioitut ruumis sattumaa,huijausta vai peräti jonkin asteen ihme?

ruumis on nähtävillä Pyhän Mikaelin kirkossa

http://www.keminmaa.fi/kunta/matkailu/nahtavyyk/kirkkoml.htm
3902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vainaja omin silmin. Oli mennyt käsi poikki, kun joku juoppo oli sen kanssa tanssahdellut.

Se, että pitääkö lausuma paikkansa onkin sitten eri asia. Joka tapauksessa muumioituminen on harvinaista, mutta ei mahdotonta Suomenkin vaihtelevissa olosuhteissa.

Onko faaraoiden muumiot sitten osoitus siitä, että
Ra, tai Aton tai mikä vaan heidän jumalistaan ei kuole, niin kauan kuin muumiot elävät. Mene ja tiedä

Äänestä

"Nikolaus Matinpoika Rungius toimi Kemin kappalaisena n. 1600-1615 ja kirkkoherrana vuosina 1615-1629. Hän oli aivan tavallinen pappismies, jonka toiminnasta ei ole jäänyt mitään erityistä historiallisiin lähteisiin. Hänen muumioitunut ruumiinsa löytyi kirkon lattian alta 1700-luvun alussa. Ruumiin säilymisen selitykseksi alkoi Rungiuksesta syntyä legendamainen tarina poikkeuksellisen väkevänä sananjulistajana. Totuus on kuitenkin se, että olosuhteet lattian alla ovat olleet sellaiset, että ne ovat edesauttaneet muumioitumista. Kirkon lattian alla on säilynyt useita ruumiita vähintään yhtä hyvin kuin Rungiuksen ruumis."

Epäilisin olevan legendan heittoa koko homma. Muumion olen nähnyt useaan otteeseen ja se on aika hirveä näky. Nyt täytyy toivoa ettei Rungius tule kummittelemaan, kun asun vaan muutaman kilometrin päässä kyseisestä kirkosta :S :D

Äänestä

Niin totta tämä esimerkki puhuu taas taikauskon puolesta.

Olipas sillä kaverilla kova spell level ku voi tollasenkin kaskun laittaa ilmoille.

Voehan venäjä. Ennusti asioita ja näky enkuleita.

Toivon että tälläiset 'todistelut' siitä että jumala on olemassa loppuisi.. koska se saattaa johtaa siihen että luoksesi saapuu hullu mies.. aseella uhaten ja kertoo tarinan jumalasta ja siitä kuinka tahtoo sinun menevän ottamaan selvää siitä onko luoja olemassa oikeasti vai ei.

Jos on niin sano taivaanportilla että lähettäisivät sinut takaisin tai kertoisivat edes jonkinlaisen tarinan siitä...

Joka tapauksessa mitään tälläistä ei tapahdu ja toivotaan ettei Allahin nimessä jouduta sinne taivaan porteille ihmettelemään.

Fanaattisia katsos on muitakin kuin vain te meidän hassut uskiksemme.

AAAAmeee.. no en sano

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimeä ei keksitty kirjoitti:

Eli Keminmaassa tällainen perin merkillinen ilmiö jossa pappi Nikolaus Rungius on saarnannut Jumalan sanaa ja väittämäksi esittänyt seuraavaa:

"Niin totta kuin Jumala on olemassa, minun ruumiini ei koskaan mätäne."

Mielipiteitä onko muumioitut ruumis sattumaa,huijausta vai peräti jonkin asteen ihme?

ruumis on nähtävillä Pyhän Mikaelin kirkossa

http://www.keminmaa.fi/kunta/matkailu/nahtavyyk/kirkkoml.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu