Ilmestyskirja 20:12
"Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja KUOLLEET TUOMITTIIN sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan."
J-todistajien mukaan Jehova ei tuomitse kuolleita.
Tuossa Raamatun kohdassa kuitenkin sanotaan erilailla.
Miksi Raamatulla ja J-todistajilla on erikäsitys?
Mitä mieltä olet?
"Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja KUOLLEET TUOMITTIIN sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan."
J-todistajien mukaan Jehova ei tuomitse kuolleita.
Tuossa Raamatun kohdassa kuitenkin sanotaan erilailla.
Miksi Raamatulla ja J-todistajilla on erikäsitys?
Mitä mieltä olet?
Vastaukset 32
Vanhimmat
on:"miten kuolleet voi seistä?"
Eikö ne yleensä ole vaakatasossa?
Asiatonta viisastelua joka liittyy enemmänkin raamattuun kuin Jehovantodistajiin.
siirrä tuo ateismipuolelle ja "raamatun kieltäjät" puolelle.
oliskohan kyseessä vertauskuvannollinen puhe?
tuolla on jotain tekemistä ylösnousemuksen kanssa?? kukin tuomitaan tekojensa mukaan saako ylösnousemuksen vai jääkö ikuiseen kadotukseen eli " jää pois " on poissa" "lakkaa olemasta" niinkuin kuolleena "lakkasi olemasta" ei rakenneta uudelleen???
Kuulostaapa tuo "sama setä" jehovantodistajalta näkemyksineen. Setä kules, "dumaat" toiset "dumaajat" sillätavoin mistä toisia syytät...Kohtasi raamatusta ja logiikkasi kadotuksesta oli vain sitä "vartiotornimaista"-selitystä Raamatusta jonka jokainen täällä palstoilla vähänkin pidenpään ollut tietää. Veikkaan että kun alat saamaan kunnon vastineita kirjoituksiisi, et enää niihin vastaa (osoita luuloni vääräksi)...Mut sit asiaan: Raamattu (paitsi Uuden maailman käännös, joka on lukuisien, riippumattomienkin, asiantuntijoiden aholta todettu surkeaksi) ei käytä sanaa "ikuinen poiskarsiminen", vaan mm. "aina ja iänkaikkisesti" (mm. Ilm. 14:14)...ikäänkuin vahvistamaan että kysymys EI ole jostain väliaikaisista ratkaisuista...samoinhan puhutaan myös pelastuvista..turha siis koittaa todistella monimutkaisilla selitysmalleilla, että TOISINAAN tai TÄSSÄ JA TÄSSÄ KOHDASSA se tarkoittaa oikeasti ikuisuutta ja tässä taas ei..Ja vielä esim. Matt. 25:46 (Jeesus puhuu): "Ja nämä menevät pois iänkaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään.".Joo! Selitellän taas vartauskuviksi!!?
ilm14:
11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.
12 Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Mistä tarkkaan ottaen tuo savu tulee?
Niin ehkä se on siitä liekistä tulevaa savua? Ainakin tämän perusteella:
luuk.16:
sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!'
Mutta oleellisintahan tuossa oli kai tieto siitä, että tuonelassa ollaan vaivoissa.
"eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä,"
muutettu. Siinä on hyvin paljon kohtia, jotka on poistettu ja muutettu koknaan. En tunne raamattua kovinkaan paljon, joten muista kohtaa, mutta siinä kuitenkin puhutaan armolahjoista ja kielillä puhumisesta, tuo paikka on täysin erilainen heidän kirjassaan. He eivät usko mihinkään tuohon, vaikka se on raamatussa!
Ensin väität että jeppuloilla on raamattu muutettu ja sitten toteat ettet tunne raamattua. Olipas pitkästä aikaa todella typerä kommentti.
Mä oon sitä mieltä että lentokoneessa on inhottavaa matkustaa koska niissä on huonot penkit ja tunkkanen ilma. En ole kylläkään koskaan ollu lentokoneessa, mutta niin se on kuitenki.
En tunnekkaan riittävän hyvin raamattua, vain sen, että totuus on valjennut. -Olen siis matkustanut lentokoneessa sen verran, että tiedän tuon tunkkaisen ilmapiirin!!!!
Armolahjoihin liittyen Raamatussa puhutaan myös myrkyn juomisesta. Onko se sinun Raamatussasi ja haluaisitko todistaa asiassa uskosi?
en nyt tiedä mistä puhut. Onko se se, että jos he juovat jotain kuolettavaa..? Ja ei ka se liity tuohon aiheeseen. Selvennätkö hiukan?
Kyse on juuri tuosta kuolettavan juomisesta, joka ei Jumalan palvelijoita vahingoita. Milloin suoritamme kokeen?
Ei tuossa mitään epäselvää ole. Joka uskoo Häneen, ei se häntä vahingoita. Niin siinä sanotaan ja se on niin! -Vain sydämen uskolla... ei opilla tai muulla huuhaalla. -Vielä tuosta armolahja aiheesta, että miksi jehovan raamatusta on poistettu tuo kielillä puhuminen? Miksi he ovat sen muuttaneet ja vääristäneet toisen eriasiaa tarkoittavan paikan mukaan, että kielillä puhuminen lakkaa??? Jos kerran sitä vielä on olemassa todistettavasti, niin miten jehova ei näe eikä kuule sitä???? On näköjään totta se, että Hän on tullut tuomioksi tälle kansalle, että näkevät eivät näkisi ja sokeat saavat nähdä! Jos tuon ymmärtää, tietää mitä totuus on. Oletko samaa mieltä?
Minä valmistan sinulle sienestä ja kielosta uutetun juoman jonka sinä juot. Milloin olet valmis kokeeseemme?
Ei uhittelu eikä vahvuuskokeet tee tyhjäksi kirjoitusta! Tiedän vain oman kokemuksen kautta, että kirjoitus pitää paikkansa. Muistatko mitä Jeesukselle sanottiin?: Jos olet Jumalan poika, niin astu alas ristiltä yms... -Jumala toimii ihmisen kautta monella eritapaa vielä tänä päivänä. Eikä uskoa kukaan voi ottaa, ellei sitä hänelle anneta. Anova saa ja etsivä löytää. Jeesus sanoi omille opetuslapsileen, että jos teillä olis uskoa edes sinapin siemenen verran, niin vuoret siirtyisi.... -Olemme kaikki pois poikenneita ja tunnemme aivan liian vähän Jumalaa. Meidän uskoa ei sitäpaitsi mitata ihmeillä ja tunnusteoilla, sekin on raamatussa. Jumala on kuitenkin antanut omilleen Pyhän Hengen, jonka voimalla ja avulla voimme tehdä Jumalan tadon mukaisia tekoja. Ilman Pyhää Henkeä ei voi ymmärtää kaikkea, ja se voimana Jumalan lapsilla vielä tänä päivänäkin.
Antaisitko sähkäpostiosoitteen, niin sovitaan kokeen järjestämisestä. Minä lupaan tarvittaessa tilata ambulansssin.
tietoa oikeasta ja väärästä! - Haluan uskoa, että teidän Jt.n seassa on myös oikeita kristittyjä, mutta ihmettelen sinun tapaasi lukea raamattua ja viisastua siitä. Jos sinulla on uskoa, tiedät mitä pitää tehdä! Jumala sinua auttakoon löytämään oikean tien!
Sinulta näköjään puuttuu kokonaan usko omiin sanoihisi ja teeseihisi.
Kun kuolleet herätettän eloon,saa silloin myös mahdollisuuden ne todistaa Jehovalle uskollisuutensa jotka eivä hänestä ole ennen mitään kuulleet. On hyvin todennäköistä että tulemme saamaan uudet ohjeet paratiisia varten,koska Raamattuahan ei silloin tarvita,koska se on kirjoitettu vain tätä aikaa varten.Raamattu puhuu uusista ohjeista KIRJOINA,jotka avataan.Jos sitten tottelee Jehovan ohjeita tai ei,tuominta tulee olemaan sen mukainen.Siinä merkityksessä kuolleet tuomitaan.
Mikä on tuo JEHOVA? Onko se joku henkiolento vai mikä? Teidän kyllä, että on olemassa Jumala ja Jeesus, mutta mikä on jehova? Toisekseen mitä hyötyä on tietää tuonpuoleisesta, paratiisista ja muusta? Eikö riitäkkään, että elät täällä aikasi ja sinut tuomitaan viimeisenä päivänä tekojesi mukaan? Meille ihmisille on annettu juuri sen verran tieto kuin me tarvitsemme. Turha ihmisten on kiistellä ja väitellä siitä, mitä sitten ja sitten... Kannattaisi elää tätä päivää ja sillä mielellä, että mitä tekeekin, on eräänä päivänä vastuussa siitä. Se riittää mainiosti minulle ainakin.
Monet maan tomussa nukkuvista heräävät, toiset ikuiseen elämään, toiset häpeään ja IKUISEEN kauhuun.
Noin minullekkin on asia aikoinaan opetettu, mutta kun missään Raamatussa ei niin todellisuudessa sanota.
Eikö ole aika omituista selittää, että kuolleitten tuomitseminen tarkoittaakin elävien tuomitsemista?
Mitä muuten tarkoittaa, että Jehova kostaa pahat tekomme, joita tässä elämässämme teemme?
Joh.3:
35 Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36 Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."
2kor6:
1 Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi.
2 Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut". Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä.
Tänään Jeesus vielä pelastaa ja siirtää syntisen pimeydestä valkeuteen. Pesee verellään puhtaaksi. Silloin ihminen ei ole ebää tuomion alla vaan armon alla. Mutta valinnan tekee ihminen itse.
Kerro tarkemmin, millaisen suunnitelman Jumala on laatiunut ja milloin hän sen teki.
Suunnitelma joka on kirjoitettu raamatun lehdille. Se toteutuu koko ajan silmiemme edessä ja Jeesus tulee pian noutamaan omansa pois.
joh.14:
11 "Älköön teidän sydämenne olko murheellinen. Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun.
2 Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa. Jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille sijaa?
3 Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen.
4 Ja mihin minä menen-tien sinne te tiedätte."
Tunnetko sinä jo tuon tien Jeesuksen luokse, sinne missä Hän nyt on?
Vastaisitko kuitenkin kysymykseeni.
Mikä on tuo Jumalan suunnitelma ja milloin se on laadittu?
Mielestäsi ovelilla kysymyksillä haluat pois pää aiheesta, kun omat keinot loppuu.. Kuka sitä osaa sanoa päiviä milloin Jumala teki suunnitelmansa.. mutta se selviää raamatun lehdiltä mikä se suunnitelma on.. lueppa sieltä..
Suunnitelmista yksi oli tulla itse alas taivaasta pelastamaan maailmaa.. se toteutui golgatan ristillä. Sitte Pyhä Henki tuli.
Apt.1:
8 vaan, kun Pyhä Henki tulee teihin, niin te saatte voiman, ja te tulette olemaan minun todistajani sekä Jerusalemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maan ääriin saakka".
9 Kun hän oli tämän sanonut, kohotettiin hänet ylös heidän nähtensä, ja pilvi vei hänet pois heidän näkyvistään.
Suunnitelma toteutui Jeesus kohotettiin taivaaseen.
Nyt Jumalan suunnitelma toteutuu siinä, että evankeliumi leviää, Jeesusta Kristusta julistetaan Pyhän Hengen antamassa voimassa ja ihmisiä pelastuu.
Ilm. voit lukea kuinka sen sanoma toteutuu. mm.. maanjäristykset, sodat ym.. Ei kaikkea voi tänne kirjoittaa. Pitäis kirjotta niin paljon.
Jos kerran väität näin.
"Suunnitelma joka on kirjoitettu raamatun lehdille."
Sitten sanot näin.
"Kuka sitä osaa sanoa päiviä milloin Jumala teki suunnitelmansa.. mutta se selviää raamatun lehdiltä mikä se suunnitelma on.. lueppa sieltä.."
Kerro jo viimen, MIKÄ se suunnitelma on ja MILLOIN se on laadittu.
Muutenhan tuo väitteesi on puhdasta paskaa.
ihmettelee sinun kielenkäyttöasi. Kuitenkin sinä puhut suurella äänellä raamatun sisällöstä, etkä tunnu ymmärtävän sitä! Raamatussa kehotetaan anomaan viisautta, joten tarvetta olisi meille kaikille!!!!!
Minä puhun suurella äänellä Raamatun sisällöstä, kun joku väittää siinä kerrotun jotain, mutta ei osaa eikä kykene mitenkään väitettään todistamaan todeksi Raamatun avulla.
Eikö tuollainen ole suorastaan typerää ja jopa säälittävää touhua?
Mitä mieltä olet?
Sitä Jumalan suunnitelmaa. Kyllä tuon ymmärtää. Mutta fiipiin kysymykset on ylimielisesti vaikeita. Selitä sinä koko raamattu kerralla jos pystyt?