MUURI ITÄRAJALLE

Sieltä on vuosisatojen ajan tullut niin paljon pahaa, että ostetaan Kiinan muuri ja pannaan se itärajalle.
6365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Milläs tuon muurin kuljettasit kun itäraja toimii niin huonosti?

Äänestä

todennäköisesti itärajalle muuria vaatinut on
joskus mielessään vastustanut Berliinin muuria,
joka kaikkien suureksi riemuksi kaatui vuoden
1989 lopulla. Mutta historiasta ei näytetä oppivan
mitään eli muurit eivät ole koskaan ratkaisu
mihinkään

Äänestä
  • Berliinin muurissa meni hyvä ja kallis aita hukkaan, kun huligaanit sen särkivät palasiksi. No eipä se tynkämuuri olisi paratiisisi länsiseinäksi riittänytkään.

    Äänestä

Ei aitojen panolla ja esteiden pelillä ketään auteta, vähiten itseämme. Eri asia on valvoa rajaa tehokkaasti ilman turhaa haittaa liikenteelle.

Nyt tuota turhaa hidastelua ja liikenteen häirintää on ihan tarpeeksi.

Korjataan nykyinen raja toimimaan sutjakasti.

Auttaisiko siihen päivän boikotti? Kukaan ei mene Venäjälle 30.11.

Äänestä
  • onko sielä rajalla viteokamerat ja valokuvaajat sillon lauvantaina

    Äänestä


Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eu-gen kirjoitti:

Sieltä on vuosisatojen ajan tullut niin paljon pahaa, että ostetaan Kiinan muuri ja pannaan se itärajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu