Moi,
Kertokaa kokemuksia, onko ylä- vai alaviisuri helpompi poistaa?
Mulla olis aika parin päivän päästä, nyt antibiootti kuuri päällä, koska juuristossa oli tulehdusta.
Onnneksi lääke auttaa kipuun, ja vaikka tiedän että apu on tilapäinen, tulehdus palaa kun lääkee loppuu, en silti ole ollenkaan varma uskallanko mennä hammaslääkäriin..
Kertokaa kokemuksia, onko ylä- vai alaviisuri helpompi poistaa?
Mulla olis aika parin päivän päästä, nyt antibiootti kuuri päällä, koska juuristossa oli tulehdusta.
Onnneksi lääke auttaa kipuun, ja vaikka tiedän että apu on tilapäinen, tulehdus palaa kun lääkee loppuu, en silti ole ollenkaan varma uskallanko mennä hammaslääkäriin..
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuulemma alhaalta on hankalampi poistaa. Mulla myös oireilee (nim.om. alhaalla) ja odottelen rohkeutta soittaa hammaslääkäriin... Särkylääkettä kuluu ja koko poski on ihan turta. Mun hammas on vieläpä lähes kokonaan ikenen sisässä (möllötellyt siellä lähes 5 vuotta ilman häiriöitä), joten joudutaan varmaan viiltelemään ja palomaan jotta saadaan se ulos :x
Jokusen päivän se varmasti leikkauksen jälkeen on kipee, mutta lopullinen apu ainakin sitten.
Tsemppiä käynnille, kerros sitten kuin käy! Itse ajattelin ottaa kannettavan cd-soittimen, kun kuuleman mukaan inhointa on kuulla niitä työkalujen ääniä jotka suussa kalahtelee... :)
mulla poistetaa huomenna alhaalta. toinen on poistettu muutama kk takaperin. se itse toimenpide ei sattunut, ja kesti vaa 10 min. mut nää jälkitilat oli aika kauheita. viikon oli tosi kipeä. ei lääkkeet auttanu. turpos ja tuli mustelma. oon kuullu et alhaalta on vaikeempi poistaa ja kipeempikin. mulla poistettiin toinen leikkaamalla ja niin tää toinenki. otan sen rauhottavan nyt ku viimeks pelotti nii et melkee pyörryin. ostin apteekista kylmäkääreitä. ne helpottaa varmaa.
sulle tosi paljon. Tuu kertoon sitte kuinka kävi. Mua ei hirveesti pelota se jälkitilan ajattelu, mutta itte toimenpide saa mut ihan paniikin partaalle, en tajuu kuinka selviän sinne asti. Tehtiinkse sulle sairaalassa vai norm hammaslääkäris?
mulle tehää suun erikoishoidon yksikössä. kirurgi leikkaa. nii oli viimekski. toivottavasti ei turpois eikä tulis sitä hirveetä mustelmaa.
Mulla on kiskottu kaks viisaudenhammasta pois, ja toinen vielä halkastiin kun juuret esti vetämisen. Ei tuntunut yhtään kun oli puudutus, parani nopeasti, pääsin eroon ikuisesta tulehduskierteestä ja särkylääkkeistä.
Turha sitä on pelätä.
Niin ja vielä, että mun ei tarvinut särkylääkkeitä syödä poiston jälkeen yhtään. Ei turvonnut, ei ollut kipeitä, ei vuotaneet.
...miten toimenpide ja paraneminen menee.Itsellä vedetty 2 ylhäältä ja todella helposti lähtivät.Alhaalta leikattiin ja oli todella hankalaa ja kivuliasta vaikka puudutusta lisäiltiin,kirurgi ei osannut selittää miksi hampaan pilkkominen sattui.... koska tulehduskin oli etukäteen hoidettu.Kohta viimeinen menee poistoon ja otan varmasti kaikki rauhoittavat mitä irtoaa.
Mulla vedettiin ylhäältä 2 viisuria,ei sattunu eikä mitn oireita.
Alhaalta leikattiin 1, leikkaus vihlo vaan pari kertaa, mut 2vkoo sen jälkeen oli tuskaa, ei sinänsä ollu kipee, mutta vuoti verta aika paljon,varsinkin yöl piti nousta aina sylkemään pois.
Ja reiästä valu viel "mätää" mut lääkäri sano ettei oo tulehtunu. Ja reiän umpeen kasvamisessa meni aikaa tosi kauan.toisella puolella toinen viisuri odottaa leikkausta ja saakin odottaa niin kauan kunnes/jos alkaa oireilemaan että on pakko mennä lääkäriin...
noh nyt on se alaviisuri sit leikattu. aamulla sain sen esilääkityksen. tuntu ku ois ollu kännis :) tosi siistii! suosittelen. se helpotti oloa todella paljon. ei sattunu leikkaus. piikit vaan, niitä oli 4 kpl. ja ne ihme värkit mitä se sinne tunki ni ne sattu. mut eipä juuri enempää kun hampaan paikkaus. kävin sit apteekissa, sain ketorinia (kun ei masu kestä buranaa) sit sain antibiootteja ja panacodia. se on sellane kolmiolääke. se on aika vekkulin tuntusta, ku se pistää vähä väsyttää :)
menin suoraa nukkuu ku sielt pääsin, laitoin posken alle sellasen kylmäkääreen apteekista. ja vaihtelin sitä aina ku heräsin. nukuin sit joku 6 h, söin vähä kylmää mannapuuroo ja otin lääkkeitä. tää ei oo nii kipee ku viimeks. mut aika kipee silti. ei vuoda ollenkaa. saikkuu sain kolme päivää.
et meni hyvin ja homma on vihdoin ohi. Toivotaan ettei kovin kovaa särje tästä eteen päinkään.
Mulla on huomenna hammaslääkäri..apua
mulla poistivat sekä ylhäältä että alhaalta yhtäaikaa. Ylhäältä lähti hyvin sillä puudutus toimi siellä paremmin. Alhaalla teki kipeämpää eikä useaan otteeseen lisätystä puudutteesta ollut hirveästi apua. Kun hammas saatiin viimein leikkaamalla pois, huomattiin siellä kunnon tulehdus. Ihmetytti kun en saanut antibioottia jälkihoitona??
Kävin talvella yksityisellä hammaslääkärillä, joka sanoi että normaalisti yläviisaudenhampaita ei leikata vaan odotetaan että ne puhkeavat ja sitten vasta poistetaan.
Nyt sitten kävin kunnallisella hammaslääkärillä joka sanoi että ne voidaan leikata.
Leikataanko noita normaalisti vaan alhaalta? Harvoin kuulee kenenkään sanovan että olisi ylhäältä leikattu. Olisi pakko mennä leikkauttamaan noi yläviisurit kun etuhampaat alkaa mennä miten sattuu, mutta kun pelottaa niin pirusti..
alaviisurit on vissii tiukemmassa tms. aina kuulee, et yhäältä lähti helposti ja alhaalta ei. mulla on ittelläni jo 5v ollu sillee puhkeematta nää alaviisurit. toinen oli iha vino ja paino toisii hampaita ja toine oli vaa ikku pää näkyvissä. hitto ku oon valvonu koko yön ku lääkkeist tuli masu kipeeks. toivottavasti ei oo vatsahaava.. :( oli lekuri vissii määränny liian tuhteja lääkkeitä. niinku viimekski..
Nyt se on sitten melkein ohi, nimittäin ylä oikean viisurin poisto.
Toimenpide itsessään oli täysin kivuton, mutta vaikka lääkäri väänsi hikipäässä, niin ýksi juuri ei tullut ulos ollenkaan vaan jäi sinne. Että sellasta.. astialle on siis pakko palata. Ne meinas kyllä että se tulee parinviikon päästä helposti ylös kun on jo vahän löystynyt eikä mikään ole enää edessä. Onko kellään kokemuksia tälläsestä?
Multa revittiin joku viikko sitten kaksi viisuria irti. Ensin rävelsivät yleisellä jotakin ja käskivät kirurgille, juoksentelin pitkin kaupunkia etsimässä oikeaa hammaslääkäriä ja tuska oli aivan tajuton (eikä mitään oltu edes vielä poistettu!!!). Lopulta pääsin yksityiselle ja ne repivät kaksi irti saman tien. Puudutus oli todella tuju, eikä muuta tuntunut kuin kamalaa rutinaa. Mutta annahan olla kun kotiin pääsin. Tuskaa jatkui viikon aivan kamalana, toinen viikkokin sattui muttei niin paljon. Söin kolmea eri särkylääkettä ja antibiootit... Voi olla että vaadin nukutusta ensi kerran ja morfiinia kuukauden kuurin.