auttamisen halu

Olen nyt ollut jehovan todistaja n.3kk ja jo nyt tunnen miten olen kasvanut ja kehittynyt. Olen pystynyt paljon auttamaan ja neuvomaan ihmisiä.Kaikki eivät tietysti ole tarpeeksi rohkeita kysyäkseen apuani, mutta minulle on kehittynyt joku ihme vaisto jolloin pystyn huomaamaan apuani tarvitsevan. Kaikki eivät tietysti halua tunnustaa että olen oikeassa tai osoittaa kiitollisuutta kun kerron miten heidän olisi toimittava. Kuitenkin tiedän heidän sisimmässään kiittävän minua. Tunnen suunnatonta iloa kun näin pystyn ihmisiä ohjaamaan.
11534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eikö ihmisellä voi olla auttamishalua ilman että hän on todistaja? Olisiko siunussa kenties jotain vikaa kun et aikaisemmin tuntenut tätä ihme vaistoa?

Äänestä
  • >>Eikö ihmisellä voi olla auttamishalua ilman että hän on todistaja?

    Tietenkin voi, mutta se pakkaa joidenkin mielestä suuntautumaan aivan väärin. On tosi typerää viedä nälkäiselle ruokaa, paljon tärkeämpää on osoittaa Vartiotorniseuran julkaisuilla (kuvilla edes, jos nälkäinen on lukutaidoton) nälkään kuolevalle, että pian koittaa uusi uljas järjestelmä. Jokainen nälkäinen osaa arvostaa oman tontin viikuna ja viinirypäletarjontaa.

    Ja jos sitten uutta järjestelmää odotellessa nälkäinen sattuisi kuolemaan aliravitsemukseen, niin kuvaan astuu suunnitelma b - ylösnousemus. Kuten Vartiotorniseuran verilääketieteestä olemme oppineet, niin mitä arvoa on lyhyellä elämänpätkällä tässä pian tuhoutuvassa diabolisessa järjestelmässä, jos sitä verrataan vaihtoehtoiseen ikuiseen elämään täydellisessä paratiisissa - ei pienintäkään.

    Äänestä

Tuo on kehno provo tai sitten vain osoitus siitä naiivista ylimielisyydestä, jota jehovantodistajat tuntevat muita kohtaan.

Äänestä

Mielestäni olet valinnut hyvän tien kulkea.
Raamatun ohjeita ja neuvoja tarkkaan seuraamalla
voit saada paljon hyvää elämässäsi.

Kuulin juuri tv:stä muutamien tärkeiden "kirkonherrojen" sanovan että :

" hengellinen pula on pahin tällä hetkellä ja pahempi kuin mikään nälänhädän pula "

Ihmisten menettäessä hengellisyytensä, heistä tulee joskus liian välinpitämättömiä ja " pahoja " mikä jatkossa voi tehdä täälä maailmassa elämisen vieläkin tukalammaksi.

Se että autat ihmisiä hengellisesti ja yrität auttaa muita noudattamaan raamatun neuvoja on erittäin hyvä asia. Siitä saatava apu heijastuu monilla eri tavoin ehkä tulevaisuudessa ja kantaa hedelmää. sitä kautta moni ihminen voi saada apua ja lohdutusta sairauksiinsa, rahapulaan tai muuhun.

Äänestä

Vaistostasi en mene vannomaan, koska en usko että kenelläkään olisi perusvaistoja enempää.
(paitsi se typerä naisten vaisto josta puhutaan :D)


Ihmiset jotka ovat koko elämänsä uskoneet esim:
että Jumala on kolmiyhteinen, on erittäin vaikea
saada vakuuttuneeksi siitä että Jumala ja Jeesus ovat kaksi eri persoonaa ja siitä että pyhä henki on vaikuttava voima.

joskus tuntuu että kolminaisuus- teoria on rakenntettu kolmen raamatun jakeeseen. ja niistä pidetään kiinni.
Jos yrittää selittää että ehkä näin ei ollutkaan , niin ihmiset "sulkevat" korvansa.

tv:stä tulleesta "helluntaipäivän messussakin "
katsellessani huomasin että pappi esitti rukouksen pyhälle hengelle, :: (pyhä henki, anna meille anteeksi jne jne..) joka nyt ei Jeesuksen esittämään mallirukoukseen sovi....
Jeesus ei myöskään käskenyt rukoilla häntä.

Mutta moniin kolminaisuuskin on niin syvälle juurtunut että sinun yrittäessä auttaa heitä, he eivät halua kuunnella sinua...
tiedän että sinun vilpitön tarkoituksesi on vain ja ainoastaan pelastaa ihmiset eikä mikään muu maallinen etu. siksi rohkaisenkin sinua ja toivon kaikkea hyvää.

Äänestä
  • >>>joskus tuntuu että kolminaisuus- teoria on rakenntettu kolmen raamatun jakeeseen. ja niistä pidetään kiinni.
    Jos yrittää selittää että ehkä näin ei ollutkaan , niin ihmiset "sulkevat" korvansa.

    Äänestä

  • fger. kirjoitti:

    >>>joskus tuntuu että kolminaisuus- teoria on rakenntettu kolmen raamatun jakeeseen. ja niistä pidetään kiinni.
    Jos yrittää selittää että ehkä näin ei ollutkaan , niin ihmiset "sulkevat" korvansa.

    sekottaa usein katolinen vanha kirkollinen määritelmä joka ei ole sama kuin joidenkin käsitys "kolmiyhteisyydestä".
    Nykyään on paljon ei-jt uskovia jotka ei usko aivan jt-tavalla,muttei myöskään katolis-kirkollisella tavalla.

    Tämä määritelmä löytyy raamatusta.

    Siihen pääsee tutustumaan m.m."raamattuhotellin" sivuilla.

    Äänestä

  • Siinäkin tulee hyvin Jumalan kolmiyhteys esille, kun uskova rukoilee Isää, Jeesuksen nimessä ja Pyhässä Hengessä. Niinkuin sana opettaa.

    Ihmisen Poikana Jeesus on välimies ja kuitenkin samalla Jumalan Poika ja yhtä Isän ja Pyhän Hengen kanssa.

    Room.8:
    26 Samoin myös Henki auttaa meidän heikkouttamme. Sillä me emme tiedä, mitä meidän pitää rukoileman, niinkuin rukoilla tulisi, mutta Henki itse rukoilee meidän puolestamme sanomattomilla huokauksilla.
    27 Mutta sydänten tutkija tietää, mikä Hengen mieli on, sillä Henki rukoilee Jumalan tahdon mukaan pyhien edestä.

    hebr.10:
    15 Todistaahan sen meille myös Pyhä Henki; sillä sanottuaan:
    16 "Tämä on se liitto, jonka minä näiden päivien jälkeen teen heidän kanssaan", sanoo Herra: "Minä panen lakini heidän sydämiinsä ja kirjoitan ne heidän mieleensä";

    2kor13:
    14 Herran Jeesuksen Kristuksen armo ja Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne.

    Äänestä

Tuo lause jo kertookin kuinka aivopesu toimii kohdallasi olet nimittäin oppinut heti alkuunsa todella itekeskeiseksi ajattelemalla, että olet oikeassa ja, että sinulle pitäisi osoittaa siitä hyvästä kiitosta, ilmeisesti odotat kiitosta kaikesta mitä teet seuran nimissä? Etkö voi tehdä onnellisena ilman kiitostakin koska sitä ei aina tuu eikä myöskään seurakunnan taholta, vaikka tekisit enemmän kuin sielu sietää, sillä aina sinulta odotetaan siellä, että voisit tehdä hiukan lisää.

Äänestä
  • juu vähän hassusti muotoiltu, vaikka itsekin olen JT

    Äänestä

voi tulla myös liittymättä mihinkään.
Tunnen paljon ihmisiä jotka muka ei ole uskovia.
Näissä ihmisissä on paljon enemmän hyvää kuin monessa seurakunnan jäsenessä.
En ole tavannut vielä sellaista Jehovan todistajaa joka auttaa mainitsematta olevansa Jehovan todistaja.
Ei sanoja vaan tekoja sitä me tarvitsemme.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lehvokki kirjoitti:

Olen nyt ollut jehovan todistaja n.3kk ja jo nyt tunnen miten olen kasvanut ja kehittynyt. Olen pystynyt paljon auttamaan ja neuvomaan ihmisiä.Kaikki eivät tietysti ole tarpeeksi rohkeita kysyäkseen apuani, mutta minulle on kehittynyt joku ihme vaisto jolloin pystyn huomaamaan apuani tarvitsevan. Kaikki eivät tietysti halua tunnustaa että olen oikeassa tai osoittaa kiitollisuutta kun kerron miten heidän olisi toimittava. Kuitenkin tiedän heidän sisimmässään kiittävän minua. Tunnen suunnatonta iloa kun näin pystyn ihmisiä ohjaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu