Riittääkö ihan joku liikunnallinen todettu vaiva vai pitääkö vielä käydä psykiatrilla valittamassa. Kumpi vaiva menee helpommin läpi armeija pallokorva mikki hiiri komentajille.
Mikä riittää vapautukseen
Eli millainen syy riittää v...
32245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos jalkaterä puuttuu niin eiköhän se riitä vapautukseen. Sanot vielä tehnees sen siksi että vakaumus estää tarttumasta aseeseen. Mutta tosissaan ei se armeija ole niin kamala paikka ja sieltä pääsee kotiin kasvamaan jos alkaa tuntua pahalta. Ei sen takia kannata pohtia miten itsensä telos. Jos oikeasti on palvelukseen kelpamaton niin se kyllä selviää aikanaan joko kutsuntojen lääkärintarkastuksessa tai sitten myöhemmin.
Saattaapi olla, ettei välttämättä tykkää ukkelit pudotella sua kuin b mieheksi mikäli esim jalkojasi valittelet... Löydä itsestäsi tarpeeksi vaivoja ja putoat c mieheksi helpommin ;)
Nykyaikana vapautuksen saaminen armeijasta ei edellytä mitään valtavia fyysisiä puutteita kuten ehkä joskus ennen vanhaan. Armeija kun ei edes halua itse riveihinsä kalliiksi tulevia mutta hyödyttömiä vaivaisia. Kaverini sai selkävaivojensa perusteella vapautuksen, vaikka vaiva ei haittaa jokapäiväisessä elämässä. Luulen että sinulla on jalkaleikkausten ja selkävaivojen myötä hyvät mahdollisuudet saada vapautus. Hankit vain lääkärintodistukset MOLEMMISTA. Tai vaikka useampia. Mitä useampia lääkärintodistuksia on esittää, sitä todennäköisemmin saa vapatuksen.