Voiko NuvaRingejä käyttää kaksi rengasta putkeen niin kuin pillereitä voi syödä kaksi liuskaa ja ettei välillä tule menkkoja? Onko joku kokeillut? Onko aiheutunut tiputteluvuotoa tai muita ongelmia?
2 NuvaRingiä putkeen?
jojo
4707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ohjeissa sanotaan et voi käyttää 2 rengasta putkeen..
aloin täs itekkin miettimään et onko se sit niinku 6 viikkoa putkeen vai 7?? sitä en tiiä... luulisin et 6.
tiputteluvuotoa saattaa esiintyä.
aloin miettiin et montako viikkoa se sit on, 6 vai 7 ja ohjeissa sanotaan: " voit laittaa uuden renkaan heti toisen poistamisen jälkeen ilman taukoa, voit käyttää uutta rengasta enintään 3 viikkoa."
eli siis 6 viikkoa, 3 3.
mutta lääkärin kanssa kun ehkäisyasiaa pohdittiin, niin sanoi, että jotkut käyttävät kolmekin rengasta putkeen jatkuvasti. Itse edelleen pillerilinjalla kun ei oikein innostanut tuo rengas.
Moikka,
itse käytän jatkuvasti kaksi rengasta putkeen, eikä lääkäri ole siihen mitään sanonut. Itsellä ei ole ilmennyt mitään "sivuvaikutuksia". Kannattaa ainakin kokeilla, sittenhän sen tietää :)