Leukosyytit koholla

pidemmän aikaa

Mieltäni on alkanut vaivaamaan leukosyyttien kohonnut arvo. Viimeksi arvo oli 11.8, kun yläraja on 8.2. Eli lievästi kohollako? Perusverenkuvassa kaikki muut arvot olivat ok, esim. hemoglobiini 144, CRP

5

32019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhassa

      Onko leukosyyttisi ollut aiemmin normaalit? Voihan olla että nuo arvot ovat koholla, mutta siihen saattaa hyvinkin olla jokin yksinkertainen syy. Se voi myös olla ns. luonnollinen poikkeama, kuten esimerkiksi itselläni ja monilla perheessäni joilla nuo arvot ovat aina jopa selkeästi alle noitten viitearvojen. Viitearvot ovat eräänlaisia keskiarvoja, ja voi olla täydellisen terve vaikka arvot vähän poikkeavatkin. Luultavasti sinun tapauksessa on kuitenkin syynä jokin flunssanpoikanen tai vastaava joka niitä arvoja nostaa.

      • Arvailuja

        Leukosyyttien arvo kohollaan tänään tehdyssä tutkimuksessa.Ensimmäinen arvailu TK:ssa oli että koska sairastan astmaa, se on kohottajan syy. Olen ollut astmaatikko jo 14 vuotta, eikä arvot ole ollut kohollaan. Tutkimukset jatkuvat ensi viikolla?????


    • peloissaan

      minullakin on ollut hieman kohollaan leukosyytit. Sairastatko mitään kroonista sairautta. Minulla on lapsesta asti jatkuva poskiontelotulehdus. Hemoglobiini on aina ollut hyvä, mutta laskenut viimeisen puolen vuoden aikana. Pelkään itsekkin jotain vakavaa. Kaikki muut veriarvot kohdallaan. Mistäköhän johtuisi että ne on kohollaan, vaikuttaisiko pillereiden/ehkäisyrenkaan käyttö tai jotain?

      • alkuperäinen huolestunut

        En sairasta mitään kroonista fyysistä sairautta, tietääkseni... Kärsin paniikkihäiriöstä ja olen lääkityksellä. Miten lääkitys vaikuttaa veriarvoihin, en tiedä. Leukkarit olivat laskeneeet alle 10:neen, mutta laaja verenkuva on vielä tulematta. Let's see!


      • työtön mummi
        alkuperäinen huolestunut kirjoitti:

        En sairasta mitään kroonista fyysistä sairautta, tietääkseni... Kärsin paniikkihäiriöstä ja olen lääkityksellä. Miten lääkitys vaikuttaa veriarvoihin, en tiedä. Leukkarit olivat laskeneeet alle 10:neen, mutta laaja verenkuva on vielä tulematta. Let's see!

        Hei. Minulla on nyt otettu kokeita ja tuo parathormoni on 101 , kun se pitäisi olla 8-73.ja leukosyytit 8.8 kun niiden arvot 3.4-8.2.Olen kipuillut yli vuoden ja onko ne luustosta vaiko luukalvoilta peräisin noi kivut.Syön kalsiumia ja D-vitamiinia jo 10 vuotta kädet tärisee ja lihasheikkouttakin on. Lääkärit ei vaan tiedä , mikä mua vaivaa, nyt neen luustokuvaukseen kuukauden päästä.Jaksettava vaan on , kela ei myöntänyt edes s-päivärahaa , lääkärin todistuset on.Kummallinen yhteiskunta meillä.Pitäiskö itse anoa että ottavat laajat verikokeet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      199
      2094
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1168
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      815
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      741
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      557
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      532
    Aihe