Radio Deissä mainostetaan Pirkko Säilän kokouksia, joissa hänellä on mukanaan usean parantajaevankelistan siunaamaa ÖLJYÄ!
Voi yksinkertaisuutta ja PIMEYTTÄ! Voi ihmisten HUIJAUSTA ja sen määrää ja laatua!
Mitä tässä vielä ehditään nähdäkään tämän hengellisen hulluuden ja pimeyden lisääntyessä, voi vain arvailla!
Voi yksinkertaisuutta ja PIMEYTTÄ! Voi ihmisten HUIJAUSTA ja sen määrää ja laatua!
Mitä tässä vielä ehditään nähdäkään tämän hengellisen hulluuden ja pimeyden lisääntyessä, voi vain arvailla!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nilsiän öljysheikki Tauno Kuosmasta, joka markkinoi ihmeöljyään, joka muka paransi vaivan kuin vaivan. Hän ei varmaan ollut uskonlahkolainen mutta vähän samankaltaista oli bisnes. Sheikki esiintyi joitain kertoja Karpon ohjelmissa, mikä hänet julkisuuden nostikin.
rukousliinojakaan. Raamattu kertoo että Paavalin käyttämät vaatekappaleet paransivat kun ne vietiin sairaan luo. Pimeältä se voi tuntua hurskaasta tohtorista, mutta olisiko Jumalan hulluus viisaampi kuin me?
Pirkko Säilä sai sieltä Los Angelesin 100-v. juhlasta sellaisen "voitelun", että hän on jo pari viikkoa mesonnut uskomattomalla kiihkolla uudesta herätyksestä. Aivan kuin Jumalan Henki varoittaisi aivan uudella painokkuudella Patmoksen eksyttävästä voimasta. Melkein tunnen eksyttävän valhe-hengen voitelun Säilän ja Lusan ja kumppaneiden vouhutuksessa. Hyvin tasapainotonta ja epäilyttävää. Liekö lopun ajan suuri eksytys lähtenyt liikkeelle Los Angelesin juhlasta? Helluntailaisten tulisi varoa patmoksen eksyttäjiä!
että itse pääpuplikaani yrittää saada uskovatkin katsomaan jonnekkin muualle kuin yksin Kristukseen Jeesukseen,kaikenmaailaman öljyt ja kauhtanat ja liinat ovat tärkeimpiä kuin itse Jeesus Mestari.
Uskon kyllä oikeassa tarkoituksessa rukousliinoihin,sellaisiin,joita esim. konferensissa juhannusjuhlilla käytetään,kun se vaan on todella rukouksen välikappale,eikä itse se uskon kohde,joksi tuollaiset kaikenmaailman esineet tahtoo tulla.
Saa rukoilla koko sydämestään ja saa voidella sairaan öljyllä ja saa viedä sairaalle mobilaattia kipeän paikan voiteluun.
Saa käydä katsomassa sairaita ja auttaa heitä.
Jessus on vapauteen vapauttanut ja on iloa rakastaa sairaitakin lähimmäisiämme monin tavoin.
Kyllä eksytys tulee, ellei ole jo tullut, mutta aivan muista lähteistä.
Olen murheellinen siitä, että me kristityt alamme heittää lokaa toistemme päälle nyt, kun pitäisi "vetää yhtä köyttä" maailman pahuutta vastaan. Etsikäämme toistemme seuraa, että pääsemme ennakkoluuloistamme. Ei se ole keneltäkään kristilliseltä yhteisöltä pois, vaan vahvistaa ja tukee säilymään uskossa. Yhteinen usko, yhteinen tulevaisuus, yhteinen iankaikkisuus. Sille tielle, rukoilkaamme, että mahdollisimman moni kristitty on ohjaamassa kanssasisariaan ja veljiään "maailman kalliosta".
Eksyneet kristityt ovat usein jo siinä tilassa, ettei heitä voida lukea osaksi Jumalan seurakuntaa. Eksytys on eksytys. Kyseessä ei ole mikään harmiton "harha-askel" tai "sivupolku" kaidalla tiellä. Eksytys ei olisi eksytys, ellei se veisi ihmistä pois Jumalan yhteydestä. Kaikki viittaa siihen, että Patmoksessa vaikuttavat eksyttävät voimat. Yksi todiste tämä Pyhä Öljykin.
tukkanuottasilla keskenään. :)
Toisella on ihmeöljyä ja toisilla ihmetekoja. Yksi kaataa ja toinen öljyää.
Väärin sammutettu, sanoi palopäällikkö.
Mikä teitä uskovaisia riivaa?
Että mikäkö tätä hengellistä kenttää riivaa, saatana jo useamman vuoden harhaoppiensa ja -opettajiensa kautta!
Uskon vahvasti Jaakobin kirjeen malliin, jossa vanhimmat rukoilevat. Ja toki uskon myös Jumalan Hengen toimintaan tilaisuuksissa ja ilman niitä. MUTTA HULLUUDET ÖLJYJEN KANSSA JA NIIDEN VOIMAN VAKUUTTAMISEN KANSSA ON SILKKAA PIMEYTTÄ!
VAROKOON KEN ÄLYÄÄ!
Ja saatanan kätyreitä ovat kaikki muut lahkolaiset/uskovaiset, paitsi me, helluntailaiset.
Eikö?
Sehän tietenkin antaa oikeuden mollata muita lahkoja olan takaa.
En ole puhunut minkää lahkon tai lohkon puolesta ja jos puhuisinkin, puhuisin itsenäisten, ajatteluun ja arviointiin kykenevien uskovien kasvavasta "lohkosta"!