Virolainen, jolla puhelinkortti ei toimi

Pyörii ainakin rautatien ympäristössä, pysäytellen ohikulkijoita. Aina se helvetin pitkä stoori, puhelinkortti ei toimi, tarvitsee euron uuteen, kaverit odottaa satamassa blaablaablaa.

Helvetti soikoon, pummais rehellisesti, eikä pitkästyttäisi ihmisiä tuolla samalla tarinalla. Onneksi osaan nykyään kiertää kaukaa koko tyypin.
8908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Parillakin foorumilla kuullut saman, on tainnu aika monta ehtiny pysäyttää kun on juttu levinny. Häipyy kyllä äkkiä kun kysyy että taasko ne on jääny laivaan :)

Äänestä
  • Ei hän minua haittaa, kun on selvästi niin reppana kuitenkin.

    Joku tarinahan pummien täytyy keksiä, kun kokevat, ettei heidän kurjuuttaan kukaan muuten usko. Oli oikea syy kerjuuseen mikä tahansa, niin kyllä senkin miehen naamasta näkee että jotain on pahasti pielessä. Kerran olen hänet nähnyt ja antanut euron, kun sattui olemaan palkkapäivä.

    Suositteli käymään joskus Pärnussa, on kuulemma mukavampi paikka kuin Tallinna.

    Äänestä

Ilmoittautuisi turvapaikanhakijaksi, niin sossu antaisi kaiken tarvittavan ja vielä vähän lisää.

Äänestä
  • Asenteesi on idioottimaisen kyyninen ja ylimielinen. Elämällä on tapana oikutella ja kohtalo se vasta kekseliäs onkin. Jonain päivänä voit löytää itsesi sen virolaismiehen tilanteesta tai vielä pahemmasta.

    Äänestä

  • *** kirjoitti:

    Asenteesi on idioottimaisen kyyninen ja ylimielinen. Elämällä on tapana oikutella ja kohtalo se vasta kekseliäs onkin. Jonain päivänä voit löytää itsesi sen virolaismiehen tilanteesta tai vielä pahemmasta.

    höh, eihän tuo mikään asennejuttu ole vaan täyttä totta. Sulla taitaa itselläsi olla vaippa vinossa?

    Äänestä

Kulkee Rautatientorin ympäristössä.Pitkä, viiksekäs mies. Kertoo olevansa Pärnusta. Suomessa töissä, ja palkka ei ole ihan vielä tullut, ja puhelinkortti pitäisi ostaa. Vippasin pari euroa kaverille.

Viikkoa myöhemmin ohitin samaa paikkaa ja kuulin kaverin juttelevan eräälle naiselle:"Suomessa töissä, ja palkka ei ole ihan vielä tullut, ja puhelinkortti pitäisi ostaa."

Ja seuraavina viikkoina näin kaveria useamman kerran ja aina samalla asialla ja tarinalla pummaamassa. Meinasi erehtyä kokeilemaan samaa tarinaa toistamiseen minuunkin.

Äänestä
  • Hän on sentään kohtelias ja hyväkäytöksinen. Samaa ei voi sanoa niistä monista suomalaismiehistä (ja nykyään yhä useammin naisistakin), jotka kesästä toiseen jaksavat ördätä Tallinnan kaduilla ja ravintoloissa ja pilata meidän kaikkien maineen. Leveilevät rahoillaan, metelöivät ja sikailevat.

    Hävettää ihan. Viime kesänäkin istuin katukahvilassa vanhassakaupungissa, join siideriä ja kuuntelin korvat punaisena kun viereisestä pöydästä kailotettiin täysin keuhkoin suomalaisia kirosanoja ilmaan. Känninen porukka siinä arvosteli matkakohdettaan ja mm. tarjoilijoita. Teki mieli mennä sanomaan nille että pitäisivät päänsä kiinni, mutta olivat niin jurrissa että olisivat siitä luultavasti vain innostuneet.

    Vain suomalainen käyttäytyy noin ulkomailla. Kurjemmaksi asian tekee sekin, että virolaiset ymmärtävät kieltämme.

    Yhtään huonosti käyttäytyvää virolaista en muista Helsingissä nähneeni. Tämäkin ammattipummi hoitaa asiansa siististi. Saatanpa antaa hänelle euron vielä toisenkin kerran, ihan korvaukseksi maanmiesten sikailusta sielläpäin.

    Äänestä

Niin mistä noita puhelinkortteja voi ostaa suomesta kun r-kioski ei niitä myy ainaskaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko tuttu kaveri? kirjoitti:

Pyörii ainakin rautatien ympäristössä, pysäytellen ohikulkijoita. Aina se helvetin pitkä stoori, puhelinkortti ei toimi, tarvitsee euron uuteen, kaverit odottaa satamassa blaablaablaa.

Helvetti soikoon, pummais rehellisesti, eikä pitkästyttäisi ihmisiä tuolla samalla tarinalla. Onneksi osaan nykyään kiertää kaukaa koko tyypin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu