http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/juttu.asp?id=20021119OL1
Miten on onnistunut moinen lobbaus???Ruotsia apinoidaan taas enemmistön päätöksellä? On vaikea uskoa että tuota laitosta on noin helppoa manipuloida. Ovatko kansanedustajamme pelkkiä sätkynukkeja?
Maailman vanhin amatti yritetään poistaa maastammme asiakasta syyllistämällä, kun muualla maailmassa mennään toiseen suuntaan ja otetaan verot ammatinharjoittajilta.
Onhan kummaa touhua!!!Eeva Alapesu saanee tahtonsa läpi, onkohan Eevan vittu kipeänä suostuttelusta ?
Miten on onnistunut moinen lobbaus???Ruotsia apinoidaan taas enemmistön päätöksellä? On vaikea uskoa että tuota laitosta on noin helppoa manipuloida. Ovatko kansanedustajamme pelkkiä sätkynukkeja?
Maailman vanhin amatti yritetään poistaa maastammme asiakasta syyllistämällä, kun muualla maailmassa mennään toiseen suuntaan ja otetaan verot ammatinharjoittajilta.
Onhan kummaa touhua!!!Eeva Alapesu saanee tahtonsa läpi, onkohan Eevan vittu kipeänä suostuttelusta ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitäs jos koettaisit vaihteeksi ajatella yläpäälläsi alapään sijaan! Moni prostituoitu on käytännöllisesti katsottuna orja, tänne tuotu seksiorjaksi niin, että itse saa mahdollisimman vähän rahaa ja parittaja kuorii kermat. Riistettyjähän nuo ovat.
Ongelma nimenomaan on asiakkaiden. Jos ei olisi kysyntää, ei olisi tarjontaakaan. Jokaisen asiakkaan tulisi mennä itseensä. Onko toisen ihmisen hädänalaisen tilan hyväksikäyttäminen sitten kovinkaan fiksua ja reilua? Prostituutio tuo lisäksi mukanaan kaikenlaisia eitoivottuja lieveilmiöitä, joten ajattelehan laajemmin.
on pillu pahemman kerran kipeänä, tai sitten orgasmivaikeuksia.Muuten pyrkimys oikein lailla kieltää kahden aikuisen tekemiset ei ole selitettävissä.
>Moni prostituoitu on käytännöllisesti katsottuna orja,
Kuinka moni? MIstä tämä tieto on peräisin? Kuka tutkimuksen on tehnyt?
"Jos ei olisi kysyntää, ei olisi tarjontaakaan." Täytyy liittää tämä kuolematon hengentuote arvoistensa joukkoon, vaikka tuohon "paska on paskaa maistamattakin" jälkeen.
kaksi kertaa tuota asiaa.
Seksin ostamisen kieltäminen ei mitenkään paranna noiden naisten asemaa, ainoastaan huonontaa. Prostituoidut ovat entistä pahemmin sutenöörien otteessa ja kun toiminta menee maan alle, pahenee tilannekin. Naisten on vaikea hakea apua tai irrottautua hommasta, huumeet ja muu rikollisuus pyörii kuvioissa ja asiakkaita voidaan kiristää. Laki ei auta ketään.
Ja kuten joku tuolla Yhteiskunta->Feminismi -alueella totesikin, onhan se nyt aika absurdia, että on laitonta ostaa laillisesti myytävää tavaraa.
Jos asia halutaan korjata, pitää asiakkaiden ja seksityöläisten syyllistämisen sijaan keksiä jotain, millä vedetään matto nimenomaan sutenöörien jalkojen alta.
Yksi ratkaisu voisi tietenkin olla se, että prostituutiosta tulisi ihan virallinen ammatti ja valtio omistaisi vartioituja, nollatulokseen pyrkiviä bordelleja. Ajatellaanpa etuja:
Naiset terveitä ja jokainen olisi takuuvarmasti ammatissaan aivan omasta tahdostaan. Ei alistusta tai pakottamista siis.
Ei huumeita tai rikollisuutta mukana kuvassa.
Turvallinen asiakkaallekin, ei pelkoa esim. kiristyksestä tai muusta.
Vartijat estäisivät epämääräisiä asiakkaita pääsemästä sisään ja seksityöläisen ei tarvitsisi kuin kerran kirkaista, niin vartija tulisi ja heittäisi hankalaksi heittäytyneen asiakkaan niska-perse -otteella pihalle.
Valtiolle lisää verotuloja.
Uskoisin tuon ajavan sutenöörit aika ahtaalle, luulisihan sitä ihmisen ostavan palvelunsa mieluummin nimettömänä luotettavasta ja kohtuuhintaisesta paikasta kuin epämääräisestä paikasta epämääräisiltä ihmisiltä.
Vaalit tulossa, nyt pitää olla "oikeaa" mieltä. Joku joskus sanoi että jospa tietäisit miten vähälä viisaudella tätä maailmaa johdetaan...
...miten oikeassa olet!
Mutta ei se auta. Vaalikarjaa riittää.
Tuolla kalastetaan muutama lisä-ääni joiltakin fundamentalistinutturapäiltä.
Ja helppohan tuo oli äänestää noin, kun se jää joka tapauksessa seuraavan hallituksen riesaksi.
Sitä paitsi lakia vastustavat miehet tuomitaan julkisuudessa helposti huorissa kävijöiksi ja ties miksi ja lehdistö ottaa aiheesta kaiken irti, vaikka miten hyvin perustelisi mielipidettään.