peratsin -neurolepti ja kaamea olo

Peratsin lääke mennyt kuukauden verran ensin 4mg sitten 8mg depot joka laskettiin 4mg noin viikko sitten. Motorinen levottomuus, suu tuntuu jäykältä, puhe onnistuu kyllä, aamulla ei tunnu pystyvän nousta ylös kuntuu kuin paineet olisi matalalla....

Pientä nykimistä kehossa, päivystykseen menossa.
Onko muilla kokemusta, varsinkin kun annosta laskettu ja nuo oireet pahenneet.

MInulla ei ole harhoja vaan lääke määrätty ahdistukseen kun tavalliset ei toimi, siis lääkkeet.
5909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Toivotaan, että eivät jää pysyviksi oireiksi tai pahene entisestään (tardiivi dyskinesia).

Äänestä

Peratsinia ei kai nykyisin enää paljon käytetä, kun uusia parempia lääkkeitä on markkinoilla pilvin pimein. Vanhan-ajan neuroleptit tosiaan aiheuttivat kuvaamiasi motorisia oireita.

Äänestä
  • Lääkärisi on tietysti paras asiantuntija lääkityksesi suhteen. Ota lääkärisi kanssa puheeksi nuo mainitsemasi sivuvaikutukset.

    Äänestä

  • edelliseen kirjoitti:

    Lääkärisi on tietysti paras asiantuntija lääkityksesi suhteen. Ota lääkärisi kanssa puheeksi nuo mainitsemasi sivuvaikutukset.

    Vai että lääkäri on aina paras asiantuntija "lääkityksesi suhteen". Hoh hoh, kyllä lekurit niin paljon vääriä lääkkeitä määräilee ja jättää hyviä määräilemättä, emmä jaksa....

    Äänestä

Peratsin vastaavat neuroleptilääkkeet ovat myrkkyjä, joita EI pidä vapaaehtoisesti suuhunsa laittaa.

Ahdistukseen/unettomuuteen peratsinia ei IKINÄ pidä ottaa. Terapia ja bentsot ovat hoitoja ahdistukseen.

Itse käytin peratsinia tasan 3 päivää, jonka jälkeen kaadoin tabletit roskiksesta alas ja olen hengissä. Yleensä neuroleptejä on vaikea lopettaa tai siihen kuolee. Peratsin lienee lopetettavissa, ehkä (vain dopamiini D2 blokkaus, atyypilliset tapattaa lopetettaessa vielä herkemmin kun tulehdukset/verisuonten/selkäytimen toiminta ei toimi).

Lääkärit leikkii jumalaa, tapattaa ja määräilee paskoja lääkkeitä ihmisille joista ei jostain syystä pidä. Lääkärit ovat suurimpia rikollisia maanpäällä, etenkin psykiatrit (ja sanoo vaan että olet mielisairas ja ohittaa asian sillä).

Psykiatria pitäisi kieltää lailla, passittaa ko. huumausainerikolliset linnaan minne kuuluvatkin (tai pikemmiten kidutushuoneelle) ja nostaa tilalle psykologit, neurologit ja ravitsemustieteilijät, jotka oikeasti auttavat ihmisiä. Ihmiset menee lääkäriin, luulevat saavansa apua ja heille annetaan vaan "lääkettä", joka tuhoaa heidän elämänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peratsina kirjoitti:

Peratsin lääke mennyt kuukauden verran ensin 4mg sitten 8mg depot joka laskettiin 4mg noin viikko sitten. Motorinen levottomuus, suu tuntuu jäykältä, puhe onnistuu kyllä, aamulla ei tunnu pystyvän nousta ylös kuntuu kuin paineet olisi matalalla....

Pientä nykimistä kehossa, päivystykseen menossa.
Onko muilla kokemusta, varsinkin kun annosta laskettu ja nuo oireet pahenneet.

MInulla ei ole harhoja vaan lääke määrätty ahdistukseen kun tavalliset ei toimi, siis lääkkeet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu