Katkelmat Apostolien teoista on tuhoisaa jt-lahkon käsityksille.
Esimerkiksi Jeesuksen paluu: Apt.1:10-11: "Ja kun he Jeesuksen etääntyessä vielä tähysivät taivaalle, heidän vieressään seisoi yhtäkkiä kaksi valkopukuista miestä. Nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te siinä seisotte katselemassa taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teidän luotanne taivaaseen, tulee kerran takaisin, samalla tavoin kuin näitte hänen taivaaseen menevän."
Jehovat eivät hyväksy tuotakaan Raamatun paikkaa noin kuten sanotaan, vaan he väittävät että Jeesus on jo tullut näkymättömänä.
Kyseinen Raamatun kirja kertoo monista muistakin asioista joissa jehovilla - noilla nykyajan fariseuksilla - on päinvastainen ja/tahi väärä näkemys.
-Corrector-
Esimerkiksi Jeesuksen paluu: Apt.1:10-11: "Ja kun he Jeesuksen etääntyessä vielä tähysivät taivaalle, heidän vieressään seisoi yhtäkkiä kaksi valkopukuista miestä. Nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te siinä seisotte katselemassa taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teidän luotanne taivaaseen, tulee kerran takaisin, samalla tavoin kuin näitte hänen taivaaseen menevän."
Jehovat eivät hyväksy tuotakaan Raamatun paikkaa noin kuten sanotaan, vaan he väittävät että Jeesus on jo tullut näkymättömänä.
Kyseinen Raamatun kirja kertoo monista muistakin asioista joissa jehovilla - noilla nykyajan fariseuksilla - on päinvastainen ja/tahi väärä näkemys.
-Corrector-
Vastaukset 17
Vanhimmat
muunkaan hyväksyy tai uskoo sellaisenaan? Ei mitään, koska eivät noita pääasioita usko ja noudata. Oppi ei ole usko!
7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
Onko tämäkää näin, kuin on kirjoitettu jt.n näkökulmasta.
t. Jeesuksen Kristuksen todistaja
Aivan oikein!
Me kristityt tosiaan olemme Jeesuksen todistajia koska Apt 1:8 sanoo: "Mutta te saatte voiman, kun Pyhä Henki tulee teihin, ja te olette MINUN [Jeesuksen] TODISTAJIANI Jerusalemissa, koko Juudeassa ja Samariassa ja maan ääriin saakka."
Kristityt ovat siis Jeesuksen todistajia.
Tuossa oli jo toinen Raamatun oppi joka on ristiriidassa jehovien opin kanssa, ja tällä kertaa oppi liittyy suoraan jehovien yhteisön epäraamatulliseen nimeen.
-Corrector-
Näitähän löytyy vaikka kuinka,jossa Jt:t kiemurtelee ja selittelee.
Yksi suosikkikohtiani on Ilm.7:11 alkaen.
"Kaikki enkelit SEISOIVAT VALTAISTUIMEN,vanhinten ja neljän olennon ympärillä,ja he heittäytyivät kasvoilleen valtaistuimen ETEEN..."
no,mitäs sitten?
Oho!!!
Pitääpä mennä taakseppäin!!!
Jae 9
"Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon,niin suuren,ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan.Siinä oli ihmisiä kaikista maista,kaikista kansoista ja heimoista,ja he puhuivat kaikkia kieliä.He SEISOIVAT VALTAISTUIMEN JA KARITSAN EDESSÄ yllään valkeat vaatteet...."
Tässä kohden Jt:t sanoo että edessä on yhtäkuin edessä maanpäällä.
Mitenkäs jakeen yhdentoista väki?
Oliko hekin maanpäällä?
Jos ei niin miksi?
Edessä on edessä Jumalan edessä,eikä siellä sun täällä!!!
Jt:ien julkaisema kirja Ilmestyksen suurenmoinen huipentuma on käsillä! antaa seuraavanlaiset selitykset s.173 Ilmestyskirjan 7:stä trumpetin puhalluksesta. Jokainen voi miettiä kuinka uskottavalta nuo selitykset kuullostavat. Itse pidän niitä surkuhupaisina ja järjettöminä pakkoselityksinä, jotka on laadittu vain siksi että jotain on ollut pakko keksiä.
Elikä näin jt:ien selitykset kuuluu:
Jehovan trumpetinkaltaisten tuomiojulistusten kohokohtia
1. 1922 Cedar Point, Ohio, Yhdysvallat: Uskonnoissa, politiikassa ja suurliikemaailmassa toimivat kristikunnan johtajat haastettiin selittämään, miksi he eivät ole onnistuneet saamaan aikaa rauhaa, menestystä ja onnellisuutta. Messiaan valtakunta on yleinen parannuskeino.
2. 1923 Los Angeles, Kalifornia, Yhdysvallat: Esitelmä "Kaikki kansat marssivat nyt Harmagedoniin, mutta miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan" kehotti rauhaa rakastavia "lampaita" hylkäämään ihmisistä koostuvan, kuolemaa tuottavan meren.
3. 1924 Columbus, Ohio, Yhdysvallat: Pappeja syytettiin siitä, että he ovat korottaneet itsensä ja kieltäytyneet saarnaamasta Messiaan valtakuntaa. Tosi kristittyjen täytyy saarnata Jumalan kostoa ja ja lohdutusta surevalle ihmiskunnalle.
4. 1925 Indianapolis, Indiana, Yhdysvallat: Kristikunnan hengellisen pimeyden vastakohdaksi esitettiin toivonsanoma loistavasta Valtakunnasta joka lupaa rauhan, menestyksen, terveyden, elämän, vapauden ja ikuisen onnellisuuden.
5. 1926 Lontoo, Englanti: Kristikunataa ja sen papistoa kohtasi ikäänkuin heinäsirkkavitsaus, sen paljastettiin hylänneen Jumalan valtakunnan, tuon taivaallisen hallituksen syntymää tervehdittiin iloiten.
6. 1927 Toronto, Kanada:Ratsuväkijoukkojen viemä kutsu, jossa ihmisiä kehotettiin hylkäämään "järjestäytynyt kristillisyys" ja osoittamaan sydämestään uskollisuutta Jehova Jumalalle ja hänen Kuninkaalleen ja Valtakunnalleen.
Itse Jehovan todistajana hyväksyn kyllä tuon mainitsemasi Raamatun paikan. Uskon siis Jeesuksen palaavan maan päälle näkyvänä, kun "Ihmisen Pojan tunnusmerkki näkyy taivaalla" ja ihmiset näkevät "Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä voimalla ja suurella kirkkaudella" (Matteus 24:30). Jehovan todistajien kirjallisuudessa on tuotu esille, että Ihmisen Pojan tunnusmerkin myötä on odotettavissa yliluonnollinen merkki, jonka ihmiset voivat nähdä. Mutta asiaan näyttää liittyvän muutakin.
Jehovan todistajat ovat sanoneet Jeesuksen paluun olevan myös näkymätön ja tämä liittyy siihen, mitä paluulla oikein tarkoitetaan. Sanoisin itse tämän paluun lyhyesti koostuvan näkymättömistä tapahtumista taivaassa ja huipentuvan Jeesuksen näkyvään ilmituloon maan päälle.
Mitä näkymätöntä sitten on tapahtunut taivaassa ihmisten tietämättä ja milloin?
Raamattu kertoo, että jossakin vaiheessa taivaassa on käyty sota, jonka tuloksena Jumalan valtakunta on perustettu taivaaseen ja Jeesus on asetettu sen kuninkaaksi. Tämä sota käytiin Saatanaa ja hänen enkeleitänsä vastaan, jotta heidät saatiin karkotettua taivaasta ja heitettyä maan läheisyyteen. Näin Raamattu kertoo:
"Ja taivaassa syttyi sota: Mikael ja hänen enkelinsä taistelivat lohikäärmettä vastaan, ja lohikäärme enkeleineen taisteli, mutta ei päässyt voitolle, eikä heille löytynyt enää sijaa taivaasta. Niinpä suuri lohikäärme heitettiin alas, se alkuperäinen käärme, jota kutsutaan Panettelijaksi ja Saatanaksi, joka eksyttää koko asuttua maata; hänet heitettiin alas maahan, ja hänen enkelinsä heitettiin alas hänen kanssaan." (Ilmestys 12:7-9.)
Tämän sodan tuloksena perustettiin Jumalan valtakuntahallitus taivaaseen ja Jeesus asetettiin sen kuninkaaksi:
" - - Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Kristuksensa valta, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka syyttää heitä yötä päivää Jumalamme edessä, on heitetty alas!" (Ilmestys 12:10).
Vaikka valtakuntahallitus perustettiin taivaaseen, niin Raamatun mukaan Jeesus ei näköjään ryhtynytkään tuomaan sitä heti maan päälle vaan edessä oli lyhyt odotusaika, jonka aikana Saatanalle annettiin vielä mahdollisuus käännyttää ihmisiä hänen puolelleen.
" - - Voi maata ja merta, sillä Panettelija on tullut alas teidän luoksenne suuren suuttumuksen vallassa, koska hän tietää, että hänen aikansa on lyhyt. - - Ja lohikäärme vihastui naiseen ja lähti käymään sotaa hänen siemenensä jäljellä olevia vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ. (Ilmestus 12:12,17.)
Tässä kohtaa on hyvä huomioida, että kun Jeesus nousi maan päältä taivaaseen Jumalan luo, Jeesuksen ei ollut määrä toimia heti, vaan ajan kanssa: "Mutta tämä mies uhrasi yhden uhrin syntien edestä ainiaaksi ja istui Jumalan oikealla puolelle ja SIITÄ LÄHTIEN ODOTTAA, KUNNES HÄNEN VIHOLLISENSA PANNAAN HÄNEN JALKOJENSA ALUSTAKSI" (Hepreal. 10:12,13).
Saatanan karkottaminen taivaasta oli alku Jeesuksen toiminnalle ja tulee huipentumaan, kun Jeesus Saatanalle annetun lyhyen ajan jälkeen tuo näkyvästi valtakunnan hallitsemaan maata. Valtakunnan, joka "murskaa kaikki nämä valtakunnat ja tekee niistä lopun, ja se itse pysyy aikojen hämärään asti" (Daniel 2:44).
Milloin tämä Jumalan valtakunta sitten perustettiin taivaassa ja Jeesus asetettiin sen kuninkaaksi? No Jehovan todistajien Raamatun laskuopin mukaan vuonna 1914 ja tässä yhteydessä kaikki vastustajat tulevat lyömään Jehovan todistajia Raamatulla päähän :) En ala väittelemään laskutavan oikeellisuudesta, mutta vuoden 1914 tapahtumat antavat viitteen siihen, että Saatana todellakin heitettiin tuona vuonna maan läheisyyteen, koska maailma syöksyi niin valtaviin ongelmiin, kun 1.maailmansota syttyi.
Sen verran kuitenkin haluan ottaa kantaa noihin seitsemän aikaan, että Raamattu viittaa Danielin kirjassa, että näillä seitsemällä ajalla ja Jeesuksen kuninkaaksi asettamisella näyttäisi olevan jokin yhteys: "jotta elävät tietäisivät, että Korkein on Hallitsijana ihmisten valtakunnassa ja että hän antaa sen, kenelle hän tahtoo, JA ASETTAA SITÄ HALLITSEMAAN IHMISISTÄ ALHAISIMMAN" (Daniel 4:17).
,mutta mitäs sanot Jumalan edessä seisomisesta?
Seisooko enkelitkin täällä maanpäällä Jumalan edessa vai taivaassa?
Ja jos ei seiso täällä maanpäällä niin miksi sitten "suuren joukon" pitäis seistä maanpäällä kun raamattu sanoo että "Jumalan edessä taivaassa"?
Entäs "lasinen meri"?
Sekin on Jumalan edessä?
Onkos sekin täällä maanpäällä Jumalan edessä?
Vai oiskohan taivaassa?
Kyllä nää Jt-opit suuresta joukosta on ihan "ketuille meneviä" juttuja.
Aku-ankka juttuja a la järjestö.
Tuulesta temmattu taru on tuo jt-oppi. Sarjakuviakin on hauska lukea, mutta tuo menee väkisin jo huumorinkin sivu, ei naurata, vaikka surkuhupaisaa onkin. Kaamea eksytys kaiken kaikkiaan. Huonon itsetunnon, eli huonon omantunnon omaavan on kai helpompi "uskoa" taruihin kuin tehdä se mitä raamattu käskee. Pyhän kirjan tekstiä muuttamalla ei suurempaa rikosta voi aikaan saada ja yrittää sitten sillä toisiakin johtaa harhaan. Viisas ihminen osaa kuitenkin itse ajatella, mikä on oikein ja mikä väärin!
...Mutta en ymmärrä sitä että miten voisi ajatella Jeesuksen palanneen maan päälle ensin näkymättömänä, kun Hän itse lupasi olla läsnä omiensa kanssa koko ajan? "Paluu tai läsnäolon aloittaminen näkymättömänä" kun pitäisi sisällänsä sen että Jeesus olisi rikkonut Raamatussa antamansa lupauksen ja ollut välillä poissa.
Matt. 28:19,20
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää.
-> Ja katso, minä olen teidän kanssanne
--> joka päivä maailman loppuun asti."
Ai oletko sitä mieltä, että Raamatun tarinat ja tarut ovat aika surkuhupaisia? Ei se JT-oppi nyt ihan tuulesta temmattu ole, kun ihan Raamatun paikkojakin annetaan todisteeksi. Tietysti parempi olisi, jos Raamatun sijaan Jumala tulisi itse ja kertoisi, mitä siellä Raamatussa kerrotaan, niin vähemmän tulisi tulkintaerimielisyyksiä eri uskontojen välillä. :)
Tietysti parempi olisi, jos Raamatun tarinat ja tarut otettaisiin juuri sellaisina kuin ne siellä ovat - tarinoina ja taruina.
Vaikkapa vain suvi-illan viihteeksi:
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/index.html
Matteus 24:26-27: "Jos siis teille sanotaan: 'Hän on tuolla autiomaassa', älkää lähtekö sinne, tai jos sanotaan: 'Hän on sisällä talossa', älkää uskoko sitä. Sillä niin kuin salama leimahtaa idässä ja valaisee taivaan länteen asti, niin on oleva Ihmisen Pojan tulo."
Kuten yllä oleva Raamatun paikka kertoo, Jeesuksen paluu on sellainen, että se ei ole osittainen ja vain joillekin näkyvä, vaan se tosiaan näkyy ja tuntuu kaikille. Sen takia ihmiset jotka panevat luottamuksensa Raamattuun eivät pety, kun taas ne jotka ovat panneet luottamuksensa Vartiotorniin ovat joutuneet pettymään, jopa useita kertoja.
1914 vuoteen perustuvan laskenatakaavan alkuperäinen tarkoitus oli saada - Jeesuksen sanoja uhmaten - selville koska maailmanloppu tulisi, ja pieleen menneen ennustuksen merkitystä on muutettu sellaiseksi kuten yllä mainitsit "valtakunnan perustamista taivaaseen". Tuo on varmastikin helpompi niellä jehovien keskuudessa koska kysymys on näkymättömistä asioista. Mutta mutta...
... tuo jehovien näkemys vuoden 1914 oikeeellisuudesta perustuu jt:läiseen kaukaa haettuun laskentakaavaan 2520 vuoden jaksosta, joka on koottu muutamasta täysin erillisestä Raamatun paikasta sen olettamuksen varaan, että muuan 70-vuotisjakso olisi päättynyt vuonna 537 eKr. elikä kaksi vuotta sen jälkeen kun Baabelin kuningas tapettiin. Tuo jehovien teoria kuolee kuitenkin tähän Raamatunpaikkaan:
Jeremia 25:12: "Mutta kun seitsemänkymmentä vuotta on kulunut, minä vaadin Babylonian kuninkaan ja hänen kansansa tilille rikoksistaan, sanoo Herra."
Koska kosto tapahtui v.539 eKr - kuten jt:tkin myöntävät - niin tuo 70-vuotisjakso ei voinut tietenkään jatkua kahta vuotta tuon vuoden 539 jälkeen, joten jt-laskentakaava 537 70-2520 jolla päädytään vuoteen 1914 jKr, on Raamatun historian mukaan VALHE. Tuo alkuperäinen laskentaperuste on myös Jeesuksen sanojen vastainen, joten sillä on tahalliseen synnintekoon perustuva tausta (jehovillehan nämä taustat ovat olleet aina tärkeitä kun mietitään pyhäpäivien viettoa, miksei tässä ole?).
Koko jt-selitys valtakunnasta ja sen synnystä on siis arvioitava kokonaan uudestaan. Olisikio aika tehdä päivitys jehovien keskuudessa, koska mitä kauemmin sitä jahkaatte, sitä enemmän johdatte ihmisiä pois Krsituksesta, ja se on paha se.
-Corrector-
Jehovan todistajat eivät usko Jeesuksen palanneen maan päälle näkymättömänä vaan tässä on kysymys vain eroista ajattelutavoissa. Uskon itse samoin kuin sinäkin, että Jeesus palaa joko fyysisesti tai muuten yliluonnollisen näkyvästi maan päälle. Jehovan todistajat katsovat kuitenkin tämän paluun jo alkaneen näkymättömänä taivaassa (vai olisiko parempi käyttää nimitystä paluun valmistelu :) ), kun Jumalan valtakunta perustettiin ja Jeesus asetettiin sen kuninkaaksi. Jeesus ei palannut siis maan päälle perustamaan Jumalan valtakuntaa näkyvästi vaan se tapahtui näkymättömänä taivaassa (ja jälleen vastustajat lyövät Jehovan todistajia Raamatulla päähän). Tosin jotkut todistajat ajattelivat jotain tällaista tapahtuvan vuonna 1914, mutta toisin kävi. :) Ja pian tämä paluu huipentuu siihen, kun Jeesus palaa näkyvänä maan päälle ja asettaa Jumalan valtakunnan hallitsemaan maata.
kummallista, että "jotkut" jehovaliset ajattelevat niin tai näin.. oppia muutetaan, jos "väittelyssä" ei pärjää. Puuttuu yhteinen tarina noilta jt.tä tuosta sadusta. Onkin tosi vaikea tehdä uskonto siitä mikä perustuu uskoon, ja siksi naurattaa ja toisaalta itkettää... Eivät ymmärrä. !
Kommentoisitko lyhyesti mitä Jeremia 25:12 tarkoittaa sanoessaan:
"Mutta kun seitsemänkymmentä vuotta on kulunut, minä vaadin Babylonian kuninkaan ja hänen kansansa tilille rikoksistaan, sanoo Herra."
(1) Päättyikö tuo 70-vuotisjakso siis tuohon koston ajankohtaan mennessä (539 eKr) kuten tuo Jer 25:12 kertoo, vai jatkuiko se sittenkin vielä kaksi vuotta sen jälkeen kuten jt:t väittävät?
-Corrector-
Apt.16:11-12: "He ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa. 12 Monet heistä tulivatkin uskoon, samoin useat arvossa pidetyt kreikkalaiset naiset ja miehet."
Kuullessaan evankeliumin beroialaiset tarkistivat asiat ja tutkivat pyhiä kirjoituksia (Raamatun vanha testamentti) ja tulivat uskoon.
Beroialaiset eivät tarvinneet Vartiotorniseuran kirjallisuutta tullakseen uskoon. Miksi jehoville ei kelpaa nykypäivänä Raamatun tutkimninen? Miksi "ainoan oikean uskon" löytämiseksi ja ymmärtämiseksi kelpaa vain Vartiotorniseuran kirjallisuus - sen lukuisista erehdyksistä huolimatta?
Näemme taas kerran että jehova-lahkon opit/vaatimukset ovat epäraamatullisia.
-Corrector-
Niinpä juuri. Miten jehovalaiset siis eivät tule uskoon, vaikka "tutkivat" raamattua? Miksi he sekoittavat tuon raamatun yleensä ollenkaan tuohon omaan "raamattuun" ja vartiotorniin? Ilmeisesti eivät uskalla ajatella asioita niinkuin ne on, selvään kirjoitettu. Ei ihme, että heillä on noita kummajaisia tuossa opissa, jonka itse tekevät mieleisekseen. Näsitäkin on varoitettu raamatussa. -Toisin sanoen he eivät ole "ottaneet vastaan sanaa"! Ei mikään oppi voi olla oikea, joka ei tukeudu ainoastaan raamattuun. Sokeus on suuri ja pimeys on vallannut heidän mielensä, niin etteivät voi käsittää kirjoituksia. Puuttuvat juuri siksi lukuihin ja vuosiin, kun raamatun pelastus sanoma on hylätty ja omalla järjellä yrittävät sitä tavata. Näin syntyy katala ja todella harhaanjohtava, syvä pimeydestä oleva oppi. Tätä he sitten levittävät!