Jäsenyys esim. Lionseissa

Voiko helluntailainen olla jäsenenä sellaisissa järjestöissä kuin lionseissa tai vapaamuurareissa? Kuulin joskus kerrottaavan eräästä, joka oli kuulunut lionsseihin. Sitten hän oli tullut uskoon , taisi olla vl-uskoon. Niin hän jätti heti sellaiset harrastukset.
8490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En ole kuullut moisesta poppoosta, mutta vapaamuurareista kyllä ja jos tämä lionssi on hiukankin new adge tai muita harhaoppi juttuja kuten vapaamuurarit, niin ei voi olla jäsenenä. Yksin Kristus!

Äänestä

Lions Club on kyllä maksanu pari mun stipendii, mut ei hellari voi olla mukana sellaisessa makkaranpaisto/grillaus porukassa.

Äänestä
  • Maalaiskunnassa kasvaneena tiedän, että Lions Clubiin kuuluu yleensä paikkakunnan apteekkari, lääkäri, kunnanjohtaja, sahanomistaja, rehtori, suurtilanomistaja ja ehkä muutama muu. Mutta ei varmaankaan helluntailainen tai muu jyrkkäuskoinen uskovainen. Clubi on tavallaan paikkakunnan isokenkäisten kerho, joka kyllä tekee ainakin nimellistä auttamistyötä paikkakunnan hyvälsi.

    Äänestä

  • ilveskissa kirjoitti:

    Maalaiskunnassa kasvaneena tiedän, että Lions Clubiin kuuluu yleensä paikkakunnan apteekkari, lääkäri, kunnanjohtaja, sahanomistaja, rehtori, suurtilanomistaja ja ehkä muutama muu. Mutta ei varmaankaan helluntailainen tai muu jyrkkäuskoinen uskovainen. Clubi on tavallaan paikkakunnan isokenkäisten kerho, joka kyllä tekee ainakin nimellistä auttamistyötä paikkakunnan hyvälsi.

    eli se on niiden hieman junttien mahtimiesten pönötys-kerho, jolle tällainen pääkaupunkilainen sälli ei voi kun nauraa... Ihminen on aina osannut nostaa itsensä muiden yläpuolelle. Onhan Lionseja täälläkin, mutta kukaan vakavastiotettava ei niihin halua kuulua.

    Äänestä

Lions klubit ovat tavallaan kilpailijoita uskovaisille. Elikkä niin kuin toinen uskonto. Uudestisyntynyt uskovainen kuuluu johonkin seurakuntaan, joka on hänen hengellinen kotinsa. Tätä seurakuntaa uskovainen palvelee ja siten myös auttaa seurakunnan työn kautta muita uskovaisia ja kaikkia lähimmäisiä.

Äänestä

Lions-klubissa (leijonat) voi kait olla vähän samaan tapaan kuin esim. Kokoomus-puolueessa, eli voi kait siellä suolana olla, jos se hyvältä tuntuu ja on tarpeeksi vahva uskossaan Kristukseen. Vapaamuurarit sen sijaan on tunnetusti harhaoppi, johon ei suurin surminkaan pidä sekaantua!

Äänestä

Myös rotarit liittyvät vapaamuurariuteen, leijonista en tiedä. Kannattaa ottaa järjestön historiasta selvää.

Äänestä

Eroa vain huuhaa helluntailaisuudesta ja liity johonkin kunnolliseen järjestöön.
Kukaan järkiolento kun ei ole helluntailainen!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn tässä vain kirjoitti:

Voiko helluntailainen olla jäsenenä sellaisissa järjestöissä kuin lionseissa tai vapaamuurareissa? Kuulin joskus kerrottaavan eräästä, joka oli kuulunut lionsseihin. Sitten hän oli tullut uskoon , taisi olla vl-uskoon. Niin hän jätti heti sellaiset harrastukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu