Olevan Veli Saarikallen puheita .
Hän on tunnettu menestysteologi ja myös
netmissionin Reijo Ruotsalaisen suosima.
Kuuntele ja tee oma johtopäätöksesi:
-Uskonnollinen fanatismi, onko vaarallista?
http://koti.mbnet.fi/alistus/yks/
Ps.Kuuntele puhe siitä, kun pienestä tytöstä ajetaan "virtsarakontulehdusriivaajia" ulos!
Hän on tunnettu menestysteologi ja myös
netmissionin Reijo Ruotsalaisen suosima.
Kuuntele ja tee oma johtopäätöksesi:
-Uskonnollinen fanatismi, onko vaarallista?
http://koti.mbnet.fi/alistus/yks/
Ps.Kuuntele puhe siitä, kun pienestä tytöstä ajetaan "virtsarakontulehdusriivaajia" ulos!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Jeesus ja opetuslapset kiersivät parantamassa niitä sairaita, jotka eivät vielä olleet Evankeliumista kuulleet. Parannuttuaan he usein ottivat Evankeliumin vastaan.
Ei uskova tarvitse ketään parannuksen välittäjäksi tai riivaajien ajajaksi. Uskovalla on Jeesus Kristus, ainoa Parantaja, jonka puoleen hän voi kääntyä suoraan ilman kaatajapappeja.
On Kaikkivaltiaan Jumalan vähättelyä ajatella, ettei Hän voisi parantaa ilman välittäjiä. Jumala parantaa, kun sitä Häneltä uskossa pyydät. Ja tapahtukoon aina Hänen tahtonsa.
Kyllä uskova voi tarvita toista uskovaa,jollakin voi olla vaikka "uskonlahja",toisella voi olla "terveeksitekemisen lahja",jolakin voi olla "tiedonsanojen lahja" ,jollakin voi olla pprofetoimisen lahja" !
Onhan ihan Raamatullista,että ,"he panevat kätensä sairasten päälle,ja nämä tulevat terveeksi",ei mitään erotella,onko uskova tai vasta uskoon tullut!
Jaakob sanaa,että "uskonrukous voi paljon,kun se on harras,me siis voimme rukoilla,panna kätemme toistemme päälle siunata,parantaa,uskomme ja uskonlahjamme mukaan.
Ei pidä rajoittaa Jumalaa ja Pyhää henkeä,mutta kaikki tapahtuu Jeesuksen nimessä ja Hänen kattaan,Pyhä henki ei milloinkaan mene Jeesuksen ohi,eikä sivuuta Häntä,vaan aina ensin Jeesuksen osallisuus,Jeesuksen veri,Jeesuksen sovinto uhri,Jeesuksen työ hyväksemme,ilaman jeesusta ei ole mitään Hengen työtä,joka siitä menee sivu,ohittaa ja hylkää Kristuksen ja sen myötä kaiken.
Jeesus on kaikki mitä hengellisellä "rintamalla" tapahtuu,aina ensin JEESUS KRISTUS,ja Hänen jälkeensä tapahtuu ihmeet ja merkit jos on tapahtuakseen.
Toki parantamisen lahja on joillakin ihmisillä ja silloin sitä tarvitseekin Jeesuksen nimessä toteuttaa. Aika paljon on tällä rintamalla epätervettäkin, jossa ihminen haluaa korottaa lahjoilla itseään. Lahjat ovat lahjoja. Niitä ei osteta marketista eikä postimyynnistä. Niitä ei ole kaikilla eikä uskova ole huonompi uskova ilman niitä.
Pelkkä armolahjojen korostaminen itsetarkoituksena sävyttää uskonelämän itsekkääksi hokkuspokkusteluksi. Hurmoksessa on vaikeaa erottaa, mikä on peräisin Jumalasta ja mikä ei.
ritari näkyy olevan meedio ainoastaan joka ei tunne Jumalan tekoja ei työtä eikä armoakaan ja parannus
olisi parasta juuri nyt tai huomenna sillä ylihuomenna saattaa olla kaikki jo liian myöhäistä?
höpötä,jos ei oo asiaakaan !
ainakaan mitä itse sanoin asiasta,mutta "ihmeet ja merkit seuraa niitä jotka uskovat",ja kun JumalanSanaa saarnataan,niin silloin voi,ja tapahtuukin ihmeitä,Raamatun mukaan Jumala tekee "ihmeitä ilman määrää."
On toki joukossa puoskareitakin,mutta ei sitä saa yleistää,kyllä uskon Henkeä pitää luoda,eikä sammuttaa,"Henkeä älkää sammuttako,kielilläpuhumista älkää estäkö" !
ihmeet ja merkit seuraavat mutta lahkoissa olevat demonisperäisetihmeet seuraavat uudestikastetta ja niiden yhteyttä mieti sillä jos enää voit ja tee parannus ritarivelho.
Pitäisi sanoa että on joukossamme puoskareitakin...
Siellä kyllä niitä riittää.
uudestisyntymistä kohdallasi,sillä ei uskovainen uudestisyntynyt puhu tuollaista kieltä,paitsi uskoonsa kyyllästynyt lapsikasteen harhaan eksynt,säälittävää,kun ette ossaa antaa arvoa ja kunnioitusta Raamatun opetukselle,uskoa syntinne anteeksi Jeesuksen veressä ja nimessä,ja sitten , "Joka uskoo,ja kastetaan se pelastuu,mutta joka ei USKo,se tuomitaan kadotukseen",ei se kaste siis sinua pelasta,vaan usko Herraan Jeesukseen !
Mutta Jeesus Kristus odottaa meiltä raitista hengellisyyttä, sitä että olemme Jumalalle kunniaksi ja annamme kristityistä hyvän ja kunnollisen kuvan. Tästähän Paavalikin puhui. Hurmostilassa oleva järkensä menettäminen, karjuminen ja sylkeminen ei ole raitista hengellisyyttä.
Mutta, samalla tiellähän me tässä olemme.
Jumala olkoon sinun kanssasi.
kuunnellessa tuota mekastusta ja huutoa..
Jumalan Henki tulee hiljaisessa tuulen hyminässä.
Turhantoivon matkamiehiä ja naisia siellä vailla todellista Jumalan tutemusta!
LMFAO ROFL!!!
Parhaat naurut sitten eilisen.
Kiitos.
lolololololololololol
aika moneen asiaan olin voinu sanoa aamen, vaikka siellä olikin joitakin huvittavia juttuja.
Nämä tyypit vetävät jumalan alas omaan käyttöön
ja ovat jumalia, hassuja sellaisia
kiitos rea
Et ole vieläkään ilmoittanut miksi hyökkäät uskovia vastaan ja et muuta teekkään?
Huolestuttaa ainainen parjaamisesi milloin ketäkin uskovaa kohtaan.
Herransa edessä jokainen seisoo tai kaatuu.
Ja ei kaadu raamatun mukaan.
Hewrran on tuomio. Mene sinä ja seuraa Herraa.
Olen varma, että vastoinkäymiset varjostavat elämääsi, sillä sitä mitä kylvät tulet vielä niittämään.
Turha ihmetellä miksi sinulla on vaikeaa, ei Herra jätä rankaisematta joka nostaa käden näitä uskovia vastaan.
Ota vastaan tämä varoituksen sana.
Sinua on nyt varoitettu parjaamisen synnistä jo useammin.
Tee parannus ja käänny syyttelyistäsi.
Veljien syyttäjä saatana vaikuttaa syyttämistä. Torju sinä paha.
että Hänen nimessään toimitaan silloin, kun ei Hänestä kyse ole. Minä uskon Jeesukseen Parantajana, sillä olen sen itse kokenut. Ihan kaikkia menestysteologisia ilmiöitä en olisi valmis Pyhän Hengen alaisiksi hyväksymään.
Jeesus Kristus ei parantaessaan karjunut kurkku suorana ja halunnut paikalle satapäin katsojia. Hän ei kaatanut ihmisiä tai sylkenyt heidän kasvoilleen huutaen. Jeesus Kristus kielsi opetuslapsia kertomasta ihmeistä, ns. Messiassalaisuus.
Silloin kun Pyhä Henki vaikuttaa, se poistaa ihmisestä ahdistuksen ja pelon. Pyhän Hengen alaisuudessa ei esim. huudeta masentuneelle tämän olevan "haisevan riivaajan saastuttama". Pyhä Henki antaa ihmiselle viisauden puhua oikeita sanoja, sydämen rauhan, ilon, kärsivällisyyden.
on epätoivoisella tavalla vainota kristittyjä. Kukin taaplatkoon tyylillään, mutta tämä tyyli tiedetään ja sekin mihin se ajastaan johtaa.
toimintaa esiintyy, se pitääkin tuoda julki, mutta kun tämä samainen henkilö arvostelee ja jopa tuomitsee heitäkin, jotka ovat Pyhän Hengen täyttämiä ja Jumalan lähettejä, silloin on jo jostakin muusta kyse, kuin, että Jumala olisi hänet työtoverikseen valinnut.
Lähinnä vain tuohon kyseiseen ääninäytelinkkiin. On paljon karismaattisuutta, joka lähtee Pyhästä Hengestä ja kyse on Jumalan ihmeistä. Itsekin olen tällaisen ihmeen kokenut.
olet sinä,rea, aikamoinen aivopesijä. "kuuntele tällä palstalla olevan..."...huoh!
koetat uskotella sinnikkäästi tälle tietämättömälle lukijakunnalle mm. veli saarikallen helluntailaisuutta.
miksi et nytkään mainitse, että saarikalle on eronnut helluntaiherätyksestä ja perustanut oman "alistus-kirkon"? syynä eroon oli nimenomaan eriävä käsitys mm.Pyhän Hengen toiminnasta.
kuten jokainen silmät ja aivot päässä oleva netmissionin keskustelufoorumin lukija voi todeta, myös vihjauksesi siihen on halpamaista käytöstä. kyllä saarikalle saa NM:n keskustelufoorumilla aina hutia, kun vain sinne ilmestyy.
ketä pyydät tekemään johtopäätöksiä ja mistä asiasta? ----> siitäkö, onko helluntailainen fanatismi vaarallista??
surullinen aloitteistasi. Koroitatko koskaan näillä palstoilla Jumalaa, sinä etsit vikoja kuin neulaa heinäsuovasta. Koetko sydämessäsi jotakin tyydytystä, kun jauhat täällä noita samoja asioita.
Jeesuksen rakkaus onko sinulla sitä oikeasti sydämessä?
Suloinen tuoksu?
Mikä tuoksuu sinun teksteistäsi, sitä sinun kannattaa miettiä.
Edustamme täällä Jeesusta, edustatko sinä?
peräänkuulutan Realta !
Ihmeellistä, tai oikeastaan surullista, että kun päättää kirjoittaa tänne palstalle jotakin, niin se on ainoastaa negatiivistä palautetta saman tien kulkijoista. Olen kerran puhunut lestaadiolaiselle papille ja muillekkin lestaadiolaisille, että kyllä on Jumalalla ihmettelemistä meidän kanssamme taivaassakin, kun jokaiselle kuppikunnalle täytyy rakentaa omat ylistyskopit, kun emme voi mitenkään hyväksyä ja ymmärtää, että miten tuokin täällä taivaassa tekee, kun hän oli niin "harhaoppinenkin".
Jos kurkkaamme fariseuksia Jeesuksen aikaan, niin heillä vallitsi sama ongelma, kuin meilläkin tänäpäivänä. "Oikeaoppisuuden harha"! He luulivat uskovansa kaikessa oikein ja elävänsä uskovaista elämää aina paremmin kuin muut. Heidän uskonsa Jumalaa oli se ainut ja oikea ja heillä oli vain "oikea oppi". Jeesus sanoi heistä: Varokaa farisealaisten hapatusta. Pienikin hapatus hapattaa koko taikinan.
Jeesuksen osoittama tie oli lähes vastakohta, kun farisealaisten.
edustamme omaa lihaa. Jeesuksen edustajilta vaaditaan nykyihmiselle aivan liikaa. Sitä todistavat kaikki linkeissä esiintyvät ilmiöt.
On hyvä että kaikki ääri ilmiöt tulevat kansan tietoisuuteen, mitä kaikkea hullu ihminen keksii miellyttääkseen vajavaisia sieluja
Raamattu kehottaa koettelemaan kaiken ja pitämään sen mikä on hyvää. Ellet hyväksy koettelemista, et noudata Raamatun käskyä.
Uskooko joku tämän ketjun kirjoittajista, että tytöllä oli virtsarakontulehdusriivaaja?
Juuri tällaisella toiminnalla, jossa ajetaan riivaajia milloin puhelinpylväistä, milloin vieraan uskonlahkon saarnaajista, aiheutetaan terveelle uskolle korvaamatonta vahinkoa. Kaikkea ei voi demonisoida. Jos sitä yritetään on turha odottaa seurakunnan jäseniksi yhtään lääkäriä tai muuta hoitotyön ammattilaista, joka näkee silmällä kuin helmellä, että tyttöhän on sairas, ei siinä riivaajaa ole. Kokonaan oma lukunsa on vielä sitten psyykkisten sairauksien ja persoonallisuushäiriöiden demonisoiminen.
Jos kaikki uskovien vaikeudet ulkoistetaan riivaajien aiheuttamiksi unohdetaan kokonaan, että Raamattu kertoo ihmistä kiusaavan HÄNEN OMA LIHANSA. Toimijoita on hengellisellä kentällä kolme. Jumala, Saatana ja Minä Itse. Useinmiten toimii Minä Itse.
Tyttäressäni oli virtsarakontulehdus muutama viikko sitten. Se ajettiin ulos antibiooteilla. En silti väitä, ettei sitä voisi Jumala parantaa. Eräs hyvin tuntemani uskova lääkäri kommentoi parannuskeskustelua aika osuvasti. "Lääkärin tehtävä on määrätä lääkkeet. Jumala parantaa." Joskus Jumala parantaa myös rukouksen kautta, mutta ei kovin usein.Yleensä parantuminen tapahtuu Jumalan luoman immuniteettijärjestelmän ja kehon puolustautumisjärjestelmän avulla. Nuha lähtee parissä päivässä itsestään, lääkkeillä siihen menee noin 48 tuntia.
Menestysteologia joutuu vielä vastaamaan aika moneen vaikeaan kysymykseen. Ellei vastauksia saada täällä ajassa, niin iankaikkisuudessa sitten. Kukaan ei tunnu ottavan vastuuta niistä lukuisista uskossaan haaksirikkoon joutuneesta, jotka eivät kyenneet omistamaan "parantavaa, voittavaa, ihmeitätekevää", tai muuta erityistä uskon lajia, jota olisi pitänyt olla juuri siinä tilanteessa, ja josta menestysteologian saarnaaja viime kädessä kaataa vastuun uskovalle itselleen. Et parantunut, kun sinulla on joku salattu synti, oli 10 vuoden takainen ruoskanisku, nykyään ruoskitaan sanomalla, että sinulla ei ole oikeaa uskon laatua.
Tällaiseen humpuukiin en olisi uskonut minulle rakkaan helluntaiherätyksen sortuvan, mutta onneksi se ei ole kokonaan sortunutkaan. Useissa helluntaiseurakunnissa ei oteta vastaan tätä uutta juovuttavaa viiniä.
Olen usein peräänkuuluttanut helluntaiherätyksen kantaa menestysteologiaan, mutta siitä ei yeensä haluta keskustella. Pelätäänkö, että jollekin tulee paha mieli?
Hyvin kirjoitettu.
http://www.sanajaylistys.org/SJY/tervetuloa.htm
http://www.armo.info/
http://sanajaylistys.org/foorum/
fanaatikkoja, kuuntelin tuolla ylhäällä olevasta linkistä noita huutoja, ja tuli mieleeni ne vuodet kun olin työssä mielisairaalassa, jossa ihmiset eläimellisesti ääntelivät. Voi pimeyttä.
"Voitelua" hakemassa.
Katso ja arvostele onko Raamatun Hengen mukaista toimintaa?
http://groups.msn.com/Vapaasana/videoparantamisesta.msnw
http://www.christembassyhealingschool.org/fin/testimonies.htm