Tässä reilu pari kuukautta sitten aloitin taas vaihteeksi juoksemisen. Alussa meni ihan jalkakivuitta,mutta tässä pari viikkoa on sattunut aikalailla molempien jalkojen pohkeiden kohdalla sisäpuolelle. Nyt tuntuu jo vähän kävellessäkin kipua. Asfaltilla juoksua 90%:sesti.
Mistähän tuo kipu voisi tulla. Onko muilla ollut kipeänä vastaavalla aluella.
Mistähän tuo kipu voisi tulla. Onko muilla ollut kipeänä vastaavalla aluella.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Penikoita veikkaisin, eli ihan puhdas rasitusvamma.. KKK ja lepoa, jollei pari viikkoa auta, niin lekurille.. Ääritapaukset voidaan hoitaa kirurgisesti, mutta konservatiivinen hoito auttaa useilla hyvin. Todella tärkeitä ovat oikea tekniikka ja välineet, joten niihin huomiota
Rasituskivulta kuulostaa. Oletko pitänyt välipäiviä, huoltanut lihaksia, juonut nestettä tarpeeksi?
Asvaltilla jolkottaminen vaatii hyvät tossut ja paljon juoksevalla kuluu tossut ihan toiseen malliin kuin tavan hölkkääjillä. Kovalla pinnalla juoksu tuo helposti esiin myös askellusvirheet.
Seuraile kehitystä, juokse erilaisilla pinnoilla, että jalat vahvistuu monella tavalla.
vastauksista. Koetetaan lepäillä välillä ja käydä myös pururadalla juoksemassa.