Mitä viritys vinkkejä antaisitte diesel moottorille jos se on ihan vakio ilman turboa
piristys
åpo
6976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No vapaavirtasuodatin, pumpun ennakkoa hitusen aikaisemmalle ja syöttöä lisää. Auttaa 5-15 hv koneesta ja sen koosta riippuen. Turbolla ynnä siihen tarvittavilla hilppeillä piristyykin jo aivan toisellatavalla
jaskavaanin neuvoja. Ne ovat suoraan Esson baarista kaljalasin ääreltä.
Tai saatpa tietysti oman autosi tuhota miten haluat...
Neuvot Esson baarissa eivät maksa mitään.
Ja tavallisesti ne ovat ihan hintansa arvoisia.
Lähde: Dieselin hoidon 10 käskyä.
No eipä teiltä parempiakaan neuvoja löytynyt. Ei kannata laittaa mitään jos osaa vaan vittuilla. Kyllä noilla tehoa lisää saa ja tosi halvalla. Eikä varmasti tuosta paukahda. Itse turbotin oman imudieselin ja toimii todella hyvin. Sitä ennen oli edellämainitsemani "säädöt". Te jotka vain käytätte autonne korjaamolla / huollossa ettekä tekniikasta mitään tajua, älkää edes lukeko näitä palstoja. Teitä vaan vituttaa kun toiset tekee itse eikä teetä / maksa vieraalle
ja sen viritykset oli, VV-suodatin, 2,5"pakoputki yhdellä läpivirtaavalla vaimentimella, (alkuperäinen 1,5" yksi vaimennin)
ja syöttöä aavistuksen lisää. Piristy selkeesti sen 4-7hv, ja kulutus pysyi samassa kuin ennen.
tulos saadaan myös hiclone-pyörrekiihdyttimellä imusarjassa. Lisäteho 3-5 hv satasella. Myös polttonesteen palamista tehostava dieselpowerplus liäaine auttaa hitusen. Ja tietenkin nuo jo ehdotetut vapaavirtausilmanpuhdistin ja reilumpi pakoputkisto.