AUTTAKAA MINUA

hei,

Minulla on ongelmia jumalan kanssa ja tarvin apua.Ongelmani on se että kun minulla on pahoja vaikeuksia elämässä(mm.taloudellisesti)niin rukoilen ja huudan apua jumalalta ja kun menee paremmin niin en jaksa enää rukoilla ja en enää elä kuten kuuluisi.koko elämäni olen pitänyt jumalan olemassaolon itsestäänselvyytenä(olen 30v)joten uskonpuutteesta ei ole kysymys.

Viime syksynä oli vaikeat ajat ja rukoilin apua ja sainkin sitä,sekä elin myös syntiä välttäen ja se aika oli vaikeuksista huolimatta hyvää aikaa henkisesti ,sillä tunsin jumalan läheisyyden joka hetki.

Kun asiat vähän paranivat myöhemmin ja työkiireet painoivat niin en enää rukoillutkaan ja sorruin taas mm.pornokuvien ja filmien katseluun vaikka tiesin että se saastuttaa jumala suhdettani.

nyt on taas vaikeaa ja haluaisin jumalasuhteeni kuntoon mutta tälläkertaa pysyvästi,eikä vain pelkästään apua ongelmiini.Ongelmani on vain se että koska en ole varma että pystynkö lopettamaan tupakanpolton ja vielä pahempaa,pornonkatselun kokonaan,niin en edes kehtaa rukoilla jumalaa avuksi ja varsinkin kun viime kerralla sain apua ja sitten taas vähät välitin synnistä.

Pyydänkin esirukousta että saisin jumalasuhteeni taas kuntoon ja että saisin voimia lisää välttää pornoa ja lopettaa tupakanpolton sekä ennenkaikkea että jumalasuhteeni tulisi lopullisesti kuntoon,enkä enää retkahtaisi syntiin.

kiitos etukäteen esirukouksista.

P.s jehovan todistajat älkööt puolestani rukoilko.
7279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olen itsekkin samalla lailla kahleissa lihastani saatanaan kun sinä, mutta JEESUKSESSA OLEMME MOLEMMAT VAPAITA.

Maailman ystävä on Jumalan vihollinen
1 Mistä teidän keskinäiset kiistanne ja taistelunne syntyvät? Mistäpä muusta kuin haluistanne, jotka käyvät taistelua teidän ruumiissanne. 2 Te himoitsette, mutta jäätte vaille, kiihkon ja kateuden vallassa te vaikka riistätte hengen toisiltanne, mutta ette silti saavuta päämääräänne. Te taistelette ja iskette yhteen, mutta jäätte vaille, koska ette pyydä. 3 Ja vaikka pyydätte, te ette saa, koska pyydätte väärässä tarkoituksessa, kuluttaaksenne kaiken mielihaluissanne.

4 Te uskottomat! Ettekö tiedä, että rakkaus maailmaan on vihaa Jumalaa kohtaan? Joka tahtoo olla maailman ystävä, asettuu Jumalan viholliseksi. 5 Vai luuletteko, että Raamattu syyttä sanoo: "Mustasukkaisen kiihkeästi hän halajaa henkeä, jonka on meihin pannut"? 6 Mutta vielä suurempi on se armo, jonka hän antaa. Siksi Raamattu sanoo:


-- Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon.
7 Taipukaa siis Jumalan alaisuuteen, mutta vastustakaa Paholaista, niin se lakkaa ahdistamasta teitä. 8 Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä. Puhdistakaa kätenne, synnintekijät, puhdistakaa sydämenne, te kahtaalle horjuvat! 9 Tuntekaa kurjuutenne, surkaa ja itkekää! Kääntyköön naurunne murheeksi, ilonne masennukseksi. 10 Nöyrtykää Herran edessä, niin hän on teidät korottava.



Toisten tuomitseminen
11 Älkää panetelko toisianne, veljet. Joka panettelee veljeään tai tuomitsee hänet, puhuu lakia vastaan ja tuomitsee lain. Mutta jos tuomitset lain, et ole lain noudattaja, vaan sen tuomari. 12 Yksi ainoa on lainsäätäjä ja tuomari, hän, jolla on valta pelastaa ja valta tuomita kadotukseen. Mutta mikä sinä olet tuomitsemaan lähimmäisesi?

MUISTAN SINUA RUKOUKSISSA ,JUMALAN SIUNAUSTA.

Äänestä

Rukoilen puolestasi. Isä ymmärtää ja armahtaa, sellainen on Taivaallinen Isä. Jeesuksen armon tähden saat syntisi anteeksi. Hän on lunastanut ne Golgatalla.

"Rakas taivaallinen isä, auta tätä eksynyttä miestä. Hän pyytää syntejänsä anteeksi ja haluaa päästä lopullisesti eroon pornon ja tupakan kahleista. Auta häntä pääsemään lähelle Jeesusta Kristusta, Vapahtajaamme. -Amen- ".

Loistakoon Kristuksen Kirkkaus elämääsi.

Äänestä

Rukoilen puolestasi, on kuitenkin tärkeää, että tutustut Jeesukseen, Hän on antava sinulle ristin kautta synnit anteeksi. Hän ei sinulta muuta odota kuin tahtosi taivuttamista, uudelleen syntymistä, Pyhässähengessä, jonka saat rukoiemalla tai vanhempien uskovien kätten ja siunauksen kautta.
Jeesus on rakkaus, ei Hän tänne tullut, täydellisiä pelastamaan, vaan vajavaisia.
Hän rakstaa sinua juuri tuollaisena kuin olet.
Jeesus itse puhdistaa sinut, ja antaa sinulle pyhänhenkensä, että kasvaisit Jeesuksessa.
Jeesus antaa sinulle, raamatun sanan joka, on sinulle ojeen antajana, tukoon sinulle eläväksi sananksi ja antakoon sunulle ohjeita jatkaa uskon tiellä, siunausta sinulle.

Äänestä

>>>Minulla on ongelmia jumalan kanssa ja tarvin apua.Ongelmani on se että kun minulla on pahoja vaikeuksia elämässä(mm.taloudellisesti)niin rukoilen ja huudan apua jumalalta ja kun menee paremmin niin en jaksa enää rukoilla ja en enää elä kuten kuuluisi.>>>

Koraanissa Jumala (Allah) on kertonut sinun ongelmastasi mm. näin...

"Ja Me lähetämme ylhäältä sellaista Koraanin sisältöä, mikä on parannukseksi ja armoksi uskovaisille, mutta vain edistää väärämielisten, häviötä. Ja kun Me lähetämme siunauksemme jollekin ihmiselle, hän kääntyy pois ja vetäytyy syrjään, mutta kun häntä kohtaa onnettomuus, hän joutuu epätoivoon. Sano: "Jokainen toimii omalla tavallaan, mutta Herranne tietää parhaiten, kuka on helpoimmin johdateltavissa oikealle tielle." ( Pyhä Koraani 17:82-84 )

Selitys: Kun uskottomat tekevät syntiä, osa heistä joutuu epätoivoon omien tekojensa vuoksi.

Etteivät he sitten, kun heitä kohtaa onnettomuus heidän kättensä tekojen tähden, sanoisi: "Herra, miksi et lähettänyt luoksemme lähettilästä, niin että olisimme seuranneet merkkejäsi ja olleet uskovaisia?" ( Pyhä Koraani 28:47 )

Selitys: Jos ihminen tekee syntiä ja hän joutuu ahdinkoon omien tekojensa vuoksi, ei hänen pidä syyttää Jumalaa siitä, ettei Hän ole johdattanut ihmistä oikealle tielle.

"Kun onnettomuus kohtaa ihmisiä, he rukoilevat Herraa kääntyen Hänen puoleensa, mutta kun Hän antaa heidän maistaa armoansa, niin katso, osa heistä alkaa asettaa muita jumalia Hänen rinnalleen. Täten he kieltävät sen, minkä olemme heille antanut. Nauttikaa aikanne, kyllä viimein tulette palkkanne saamaan. Olemmeko lähettänyt heille ketään, joka olisi valtuuttanut heidät asettamaan muita Jumalan rinnalle? Kun annamme ihmisten maistaa armoa, he iloitsevat siitä, mutta kun heitä kohtaa onnettomuus heidän tekojensa johdosta, niin katso, he joutuvat epätoivoon." ( Pyhä Koraani 30:33-36 )

Selitys: Jotkut ihmiset ovat kiittämättömiä siitä, että Jumala johdattaa heitä. Kyllä he ahdingon hetkellä huutavat Jumalaa, mutta kun Jumala johdattaa heidät parannukseen tai pelastaa heidät ahdingosta, he tulevat kiittämättömiksi.

"Mutta jos he kääntyvät pois, niin Me emme ole lähettänyt sinua heidän valvojakseen; sinun tehtäväsi on vain julistaa ilmoitusta. Ja totisesti, kun annamme ihmisen kokea armoamme, hän iloitsee siitä, mutta jos häntä kättensä töiden tähden kohtaa jokin onnettomuus, tulee hänestä kiittämätön." ( Pyhä Koraani 42:48 )

Selitys: Allah on varoittanut koko ihmiskuntaa synneistä ja niiden vaaroista. Jos joku tekee syntiä ja jopa kuolee siihen, ei hänen pidä syyttää Jumalaa siitä, ettei Hän olisi johdattanut tai että Islam on epäreilu uskonto, kun se kehottaa ihmistä pitämään huolen itsestään eikä tuhoamaan itsensä. Hän voi syyttää vain itseään omasta kärsimyksestään, koska hän ei totellut Jumalaa ja ottanut Hänen johdatustaan vastaan.

---

Mainitsit toisen ongelmasi näin:

>>>...ja kun menee paremmin niin en jaksa enää rukoilla ja en enää elä kuten kuuluisi>>>

Mielestäni tämän ongelmasi nimi on kiittämättömyys. Rukoilet Jumalaa hädän hetkellä, mutta kun Jumala pelastaa sinut, sinä et halua olla enää kiitollinen. Muuta moraalista asennettasi ja Jumala rakastaa katuvia. Kun sinulla menee huonosti ja on vaikeaa, pyydä, että Jumala auttaa sinua ja ottaa sinun ongelmasi pois. Kun sinulla menee hyvin ja Jumala antaa sinulle eri asioita, ole kiitollinen. Tällä tavalla sinä olet aina yhteydessä Jumalaan. Sinun pitäisi muistaa se, että Jumala antaa ihmisille aikaa ja merkkejä, mutta jonain päivänä tämä elämä on ohi eikä toista mahdollisuutta tule enää.

Ratkaisu kaikkiin käytännöllisiin ongelmiin (syntiset teot) ja moraalisiin hengen ongelmiin, jotka yllyttävät syntisiin tekoihin (kiittämättömyys, epätoivo, epäusko...) on katumus. Kadu Jumalan edessä, palaa takaisin siihen, mihin Jumala kutsuu ja Jumala antaa anteeksi.

Jumala (Allah) on sanonut Koraanissa:

"...Jumala rakastaa katuvia..." ( Pyhä Koraani 2:222 )

---

>>>koko elämäni olen pitänyt jumalan olemassaolon itsestäänselvyytenä(olen 30v)joten uskonpuutteesta ei ole kysymys.>>>

Monet ihmiset tietävät, että Jumala on olemassa - myös ne, jotka eivät ole uskovaisia. Usko ei ole tietoa vain siitä, että Jumala on olemassa, vaan myös Jumalan tottelemista. Jumala tietää, mikä on sinulle parhaaksi. Pelkkä tieto siitä, että Jumala on olemassa ei auta, jos ihminen ei halua elää Jumalan tahdon mukaan. Jumalasuhde on kaksisuuntainen. Jumala johdattaa antamalla elämänohjeet, säännöt ja rajat. Jumala on antanut ihmiselle vapauden ja vastuun. Tämä elämä on testi, joka on pääsykoe joko paratiisiin tai helvettiin. Lopputulos riippuu siitä, minkä sinä haluat valita. Tämä ei tarkoita, että uskovan elämä olisi aina ruusuilla tanssimista. Usein Jumala testaakin tiukimmin ne, jotka sanovat olevansa uskovaisia.

---

>>>Kun asiat vähän paranivat myöhemmin ja työkiireet painoivat niin en enää rukoillutkaan ja sorruin taas mm.pornokuvien ja filmien katseluun vaikka tiesin että se saastuttaa jumala suhdettani.>>>

Kuten sanoin, tämä elämä on testi. Ihmisellä on vapaus valita joko Jumalan tie tai Saatanan tie. Saatanan tie on helppo ja Jumalan tie on usein raskas. Jumalan tien valitsemisen raskaus saa monet harhaantumaan ja valitsemaan helpolta näyttävän Saatanan tien. Saatana yrittää eksyttää ihmisiä koko ajan, mutta hänellä ei ole valtaa kehenkään muuhun kuin niihin, jotka valitsevat vapaaehtoisesti Saatanan tien. Saatana on valehtelija, joka lupaa kaikenlaista, mutta pettää kaikki lupaukset.

Ratkaisu: Sano "Audhu billaahi minas shaitaanir rajiim", joka tarkoittaa "Turvaudun Jumalaan (Allahiin) kirottua saatanaa vastaan." Kieltäydy synneistä. Aluksi se voi tuntua vaikealta, mutta ennen pitkää Saatana luovuttaa ja lopettaa sinun kiusaamisen, jos Jumala suo.

---

>>>Ongelmani on vain se että koska en ole varma että pystynkö lopettamaan tupakanpolton ja vielä pahempaa,pornonkatselun kokonaan,niin en edes kehtaa rukoilla jumalaa avuksi ja varsinkin kun viime kerralla sain apua ja sitten taas vähät välitin synnistä.>>>

Luota Jumalaan ja pyydä Jumalan apua. Jumala on antanut sinulle jo paljon apua lähettämällä eri profeettoja (rauha heille kaikille), jotka ovat johdattaneet ihmisiä oikealle tielle. Noudata niitä elämänohjeita, joita profeetat (rauha heille) toivat.

Sinun ongelmasi nimi on "epätoivo Jumalan armosta."

Koraanissa tästä on mainittu näin:

"... älkääkä menettäkö toivoa Jumalan armosta. Vain uskottomat menettävät toivonsa Jumalan armosta." ( Pyhä Koraani (Joosefin suura) 12:87)

Eräässä artikkelissa, joka käsittelee epätoivoa, ongelmaasi on kuvattu näin:

"'Shirkin' [= monijumalaisuuden] jälkeen mikään synti ei voisi olla suurempi kuin tulla epätoivoiseksi Allahin armosta ja hyväntahtoisuudesta. Tämä asenne alentaa henkilön suunnattoman toivottomuuden tilaan. Hän kuvittelee olevansa matkalla Helvettiin ja siksi hän ei näe mitään hyötyä hyvän tekemisessä ja pahan välttämisessä. Sen seurauksena hän yrittää saavuttaa niin paljon maallista nautintoa kuin mahdollista ja siten sekaantuu enemmän kaikenlaisiin syntisiin tekoihin..."

Lisää tästä aiheesta ja neuvoja ongelman ratkaisemiseksi löytyy osoitteesta http://www.shiaislam.info/uskojateot/yaas_epatoivo.htm josta lainaamani artikkeli löytyy kokonaan.

Kyseessä on psykologinen ja moraalinen ongelma, joka luokitellaan islamissa suureksi synniksi.

Mutta ei ole yhtään sairautta, johon ei olisi olemassa parannusta.

---

>>>sekä ennenkaikkea että jumalasuhteeni tulisi lopullisesti kuntoon,enkä enää retkahtaisi syntiin.>>>

Jumala auttakoon sinua tässä taistelussa, mutta älä menetä toivoa siitä, että Jumalan (Allahin) anteeksianto voisi yltää sinuunkin, jos palaat oikealle tielle, vaikka repsahtaisit syntiin uudestaan, katuisit ja repsahtaisit taas.

Islamilaisessa perimätiedossa löytyy tällainen kertomus Allahin anteeksiannon suuruudesta:

Muhammad ibn Yahya lainaa Ahmed ibn Muhammad'in lainanneen Ibn Mahbub'in lainanneen al-'Alaa'in lainanneen Muhammad ibn Muslim'n lainanneen Imam Abu (isä) Ja'fer al-Baqir'in (alehis-salaam), sanoneen seuraavan Muhammadille: "Oi Muhammad ibn Muslim! Syntisen synnit annetaan anteeksi kun hän katuu niitä; joten anna uskovan tehdä hyviä tekoja, jotka seuraavat hänen katumustaan ja (Allahin) anteeksiantoa. Kautta Allahin! Tämä koskee vain heitä, joilla on syvä vakaumus." Muhammad kysyi Imaamilta (alehis-salaam), "Entä jos hän palaa noiden syntien tekemiseen sen jälkeen kun on katunut ja etsinyt anteeksiantoa niille, sitten hän katuu uudestaan?" Imam (alehis-salaam) sanoi, "Oi Muhammad ibn Muslim! Luuletko, että Allahin palvelija katuu tehtyään synnin, sitten etsii anteeksiantoa sille ja katuu, että Allah ei hyväksy hänen katumustaan?" Muhammad sanoi, "Mutta hän on tehnyt niin toistuvasti: hän tekee synnin, sitten katuu ja etsii (Allahin) anteeksiantoa (ja niin edelleen)..." Hän (alehis-salaam) sanoi, "Milloin tahansa uskovainen palaa Allahin luo ja etsii Hänen anteeksiantoaan ja oman katumuksensa hyväksymistä, Allah palauttaa anteeksiannon, ja Allah on Kaikkein Anteeksiantavin, Kaikkein Armeliain; Hän hyväksyy katumuksen ja katsoo yli syntien; siksi ole varovainen antamaan kenenkään uskovaisen menettää toivoa Allahin armon saavuttamisesta." Tämä keskustelu on tallennettu sivulle 409, osassa 1, al-Kulayni'n Al-Kafi'ssa.

---


Huomasin, ettet halunnut ainakaan Jehovan todistajien esirukouksia etkä halua ehkä muslimienkaan neuvoja (?), mutta toivon, että ongelmasi ratkeaa. Toivon, että siitä, mitä kirjoitin sinulle, on sinulle hyötyä, kun haluat kääntyä takaisin Jumalan (Allahin) puoleen katumuksen kautta.

Äänestä

Rukoilen puolestasi. Isä ymmärtää ja armahtaa, sellainen on Taivaallinen Isä. Jeesuksen armon tähden saat syntisi anteeksi. Hän on lunastanut ne Golgatalla.


Oletko saanut apua?

Äänestä

Herra, Sinä tiedät meidän heikkoutemme ja lankeemuksemme, sillä vaikka meillä on hyvä tahto, niin liha on heikko. Herra, kiitos että rakastat tätäkin ihmistä, kun hän rehellisesti ja vilpittömästi kääntyy rukoillen ja apua anoen Sinun puoleesi. Herra puhdista hänet synnistä ja uudista hänen mielensä. Herra, vahvista häntä uskossa, jotta Hän oppisi arjenkin keskellä kuulemaan Sinun äänesi ja saisi pysyvän rauhan ja ilon Sinussa. Herra, Sinä etsit eksyneet lampaat aina takaisin. Ota tämä ihminen hellään hoitoosi. Kiitos, että kuulet rukoukset! Jeesuksen nimissä, amen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eksynyt mies kirjoitti:

hei,

Minulla on ongelmia jumalan kanssa ja tarvin apua.Ongelmani on se että kun minulla on pahoja vaikeuksia elämässä(mm.taloudellisesti)niin rukoilen ja huudan apua jumalalta ja kun menee paremmin niin en jaksa enää rukoilla ja en enää elä kuten kuuluisi.koko elämäni olen pitänyt jumalan olemassaolon itsestäänselvyytenä(olen 30v)joten uskonpuutteesta ei ole kysymys.

Viime syksynä oli vaikeat ajat ja rukoilin apua ja sainkin sitä,sekä elin myös syntiä välttäen ja se aika oli vaikeuksista huolimatta hyvää aikaa henkisesti ,sillä tunsin jumalan läheisyyden joka hetki.

Kun asiat vähän paranivat myöhemmin ja työkiireet painoivat niin en enää rukoillutkaan ja sorruin taas mm.pornokuvien ja filmien katseluun vaikka tiesin että se saastuttaa jumala suhdettani.

nyt on taas vaikeaa ja haluaisin jumalasuhteeni kuntoon mutta tälläkertaa pysyvästi,eikä vain pelkästään apua ongelmiini.Ongelmani on vain se että koska en ole varma että pystynkö lopettamaan tupakanpolton ja vielä pahempaa,pornonkatselun kokonaan,niin en edes kehtaa rukoilla jumalaa avuksi ja varsinkin kun viime kerralla sain apua ja sitten taas vähät välitin synnistä.

Pyydänkin esirukousta että saisin jumalasuhteeni taas kuntoon ja että saisin voimia lisää välttää pornoa ja lopettaa tupakanpolton sekä ennenkaikkea että jumalasuhteeni tulisi lopullisesti kuntoon,enkä enää retkahtaisi syntiin.

kiitos etukäteen esirukouksista.

P.s jehovan todistajat älkööt puolestani rukoilko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu