Kuka on mielestäsi suurin suomalainen?
Voi olla menneisyydessä vaikuttanut tai yhä elävä henkilö. Onhan tästä järjestetty televisiossa jo juttu, mutta ajattelin vielä kysäistä.
Suuruuden voi tulkita omalla tavallaan =)
Voi olla menneisyydessä vaikuttanut tai yhä elävä henkilö. Onhan tästä järjestetty televisiossa jo juttu, mutta ajattelin vielä kysäistä.
Suuruuden voi tulkita omalla tavallaan =)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mannerheim, ehdottomasti.
Ellei Väinö Myllyrinnettä (247 cm) luettaisi mukaan, oma ehdokkaani olisi Kokkolan kirkkoherra Antti Chydenius, jonka vuonna 1765 julkaistu"Den nationnale vinsten - Kansallinen voitto"-niminen teos toi esille taloudellisen liberalisimin periaatteet 11 vuotta ennen taloudellisen liberalismin isänä pidetyn Adam Smithin pääteoksen "Kansojen varallisuus" 1776 tapahtunutta julkaisemista. Ne ajatukset, joita Chydenius toi esille ovat nykyisen markkinatalouden ensimmäisiä peruskiviä. Valitettavasti teoksen julkaisija oli tuntematon suomalainen ja teos julkaistiin ruotsin kielellä, joten julkisuus jäi vähäiseksi.
Lyhyt ajatus Chydeniukselta pohjusteeksi
"Tavaroita ei koskaan tuoteta, ellei niitä tarvita ja kysytä. Tarpeet ilmenevät itsestään, niitä on monenlaisia ja ne virittävät itsestään elinkeinoja ja saavat aikaan tuotteita, jotka sitten myydään tarvitseville. Jos tarvitsevaa estetään ostamasta jotakin tavaraa, se jää tuottajan käsiin, on hänelle tappioksi ja saa mustan leiman, josta näkyvät sanat: turha hiki ja vaiva"
Esitin aiemmin Antti Chydeniusta suurimmaksi suomalaiseksi.
Mutta sallinette aivan oudon ehdokkaan. Kysessä ei ole kukaan tunnettu henkilö; itse asiassa kyse ei ole yhdestäkään tosiaasiallisesta henkilötä vaan sellaisesta ihmisluokasta, jonka edustaa erinomaista ansioineisuutta. Esitän suurimmaksi suomalaiseksi kautta aikojen suomalaista perheenäitiä. Suomalainen perheenäiti vuosisatojen ajan on synnyttänyt lukuiset lapset ja kasvattanut heidät kunnon kansalaisiksi isänmaan työhön niin rauhassa kuin sodassakin. Hän on huolehtinut töistä kotona, pellolla, navetassa tai tehtaassa. Hän on huolehtinut miehistä heidän heikkoudessaan - sitä on todella tarvittu, minkä miehenä oman sukupuoleni häpeänä tunnustan. Suomalainen perheenäiti on luopunut muiden hyväksi omasta mukavuudestaan. Hän on ansiolauseensa ansainnut. On nimetty suuria ja mahtavia henkilöitä, jotka ovat vaikuttaneet valtakuntamme asioihin suurella tavalla, mutta kaikki he ovat olleet lapsia, joista heidän äitinsä on huolehtinut.
Olisko huono ehdotus? Tätäpä kysyn erityisesti miehiltä.
Suurin suomalainen.
Suurin suomalainen manpetturi. Mies, joka ei yattunut aseeseen, vaikka muut puolustivat isänmaatamme.
on Aleksis Kivi.
Väinämöinen. Tietäjä iän-ikuinen.
Lieneekö ollut edes olemassa sellaisena kuin hänet kuvataan, mutta toisin kuin muut pikkujulkkikset, Väinämöinen on kuolematon.
Sitten kun Suomi on pulassa, Väinämöinen on luvannut tulla takaisin.
Odottakaapas kun Hollywood keksii Vaynamoysen.