Alkaa jo vähän tympiä kun koko palsta on täynnä Jeesuksen jumalointi -kamaa. Eikö kukaan muu kuin joku ristinlahkolainen voisi vaihteeksi kuvailla näkemyksiään kuolemanjälkeisestä olotilasta?
Muiden näkemyksiä?
Rästitty
3241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kysyä niiltä, jotka ovat jo kerran kuolleet ja elvytetty kertomaan siitä, mitä kuoleman jälkeen odottaa.
Ei kristityiltä eikä muiltakaan uskovaisilta.
jotta tuonpuoleisesta jotain tietäisi. Jotkut ihmiset ovat myös muita herkempiä aistimaan sitä puolta maailmankaikkeudessa.
Tottahan se on, että eri uskonnoilla ja jopa ihmisilläkin on erilaisia käsityksiä kuoleman jälkeisestä tapahtumasta. On Nirvanaa, paratiisia, taivasta, Valhallaa ja manaloita äärettömine harmaine rantoineen sekä laittureineen. On myös uskoa sielunkierrosta ja elämän loppumisesta kokonaan kuolemaan. Mielestäni ei ole oikeaa tai väärää tietoa, vaan eri näkökulmia samaan aiheeseen. Jos ajatellaan eri versioiden olevan puutarhoja autiomaassa, joihin pääseen vain muurin kyljestä oikealla avaimella, niin mikä estää kokeilemasta eri vaihtoehtoja ja löytää se omansa? Kukaan ihminen ei voi mielestäni sanoa toisen puolesta minne hän joutuu ja mitä hänelle tapahtuu kuoleman jälkeen, se on yksin jumaluuksien/ylempien/yms. käsissä.
Mielestäni on julmaa ja jopa tyhmää uhkailla ja todeta toisten joutuvan jonnekin epämukavaan/pahaan paikkaan vain siksi, ettei toiset jaa samaa näkemystä kuin sinä. Entä sitten? Kyllä me kaikki varmaan tiedetään varoitukset yms. muut tulenkatkuiset varoitukset. Suvaitsevaisuus on elämän perusoppeja. Varsinkin kun tiedän ihmisiä, jotka uskovat joutuvansa helvettiin vain sen takia, että ovat tehneet väärin jonkun opinkappaleen mukaan, ja ne ihmiset eivät ole oikeasti mitään pahantekijöitä vaan tavallisia ihmisiä.
On olemassa erilaisia reittejä vainajien sielujen luokse ja jotkut heistä eivät ole päässeet kokonaan täältä pois. Kukin voi selittää nekin väylät ja käynnit miten haluaa, mutta sokaisemalla mielensä ja silmänsä liian jyrkillä opeilla tai uskomuksilla, ei koskaan saa tietää totuutta, ennen kuin itse kuolee ja jolloin tekosyitä ei enää ole.
Minä, wicca, uskon Kesän Maahan kuten monet muutkin wiccat. Kesän Maa on paikka kuoleman jälkeen jossa voimme levätä ennen kuin haluamme (jos haluamme) syntyä uudelleen.