Hesa pitää Suomea pystyssä.
Muun Suomen vois lahjoittaa muuhun käyttöön.
Hesa=Suomi.
Muun Suomen vois lahjoittaa muuhun käyttöön.
Hesa=Suomi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..."maalaiset" pitää "Hesaa" pystyssä! "Hesa"="maalaiset". Revi peelo siitä!
mulla kyllä pysyy mulkku pystyssä ilman että hesa pitää sitä pystyssä!!!!!tv:mp s-linna
kyllä se ehkä vielä hesa pysyy joten kuten huojuen pystyssä, mutta kaikki merkit on nähtävissä romahduksesta. tollanen älytön investointien määrä, uusien jätti kauppakeskuksien rakentaminen ym. vie ne entiset velat mahdottomuuksiin. asun itse tällä hetkellä täysin velattomassa kunnassa, missä asukkaille on tarjolla kaikkea mitä voi toivoa, koskien palveluita ja mm. harrastusmahdollisuuksia. mites on sen velan laita hesassa ??? lisäksi stadi romahtaa ihmisten pahoinvointiin, sillä sen verran hulluksi siellä on elämän meno mennyt. itse asuin siellä seitsemän vuotta ja se riitti. en ymmärrä miksi olin niin hullu että tuhlasin vuoteni siellä kun näin mukavastikin voin elää.
Vai täysin velattomassa kunnassa,JUST JOO.Ja hesahan ne kauppakeskukset maksaa?Kunnallistekniikan,mutta taitaa niistä jotain verotulojakin olla??Vittu sentään juntti,tehäänkö sitte niin että kaikkien kuntien pitää tulla toimeen omillaan?Hesa meinaan maksaa syrjäseuduille rahaa,ja PALJON( tietty muut isommat).Joskus alkaa vituttaan tällaset kommentit.ET SILLEEN,äläpä ota henk.koht.
asioita>
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=20500000000261146
Erittäin hyvä idea! Kannatan, että kuntaliittymä Helsinki - Espoo - Vantaa irroitetaan kehä kolmosen takaa muusta suomesta omaksi valtiokseen!
Kyseinen "valtio" saisi sitten luvan tulla täysin itsenäisesti toimeen päättäjien pähkäillessä, ostaakko nykyisin muualla suomessa tuotetut elintarvikkeet, muut hyödykkeet ja palvelut siitä irroitetusta "pohjois-Suomesta", vai turvautuako itäisen-, läntisen-, vaiko eteläisen naapurimaan apuun.
Sorry nyt vaan, mutta kyllä suomea on tämä koko suomi. Vaikka Helsingissä asuu reilut 500 000 ihmistä ja koko uudellamaallakin n. 1 200 000, niin senkin jälkeen jää muualle suomeen yli 4 miljoonaa asukasta, jotka asuvat, käyvät työssä, maksavat veronsa ja tuottavat moninkertaisen määrän hyödykkeitä Helsinkiläisiin nähden ja ovat SUOMALAISIA!
Helsinki on vain maamme pääkaupunki, ei muuta.
Lähde kerrankin kehä 3:sen ulkopuolelle, niin näet ja koet todellisen Suomen!
Suomi=suomi!!!!
Olisi kiva saada tutkimus tuloksia siitä miten täällä syödään rahaa valtion kassasta eli KOKO Suomen varoista!työttömiä(pelkästään stadi 25000, arvio alakantissa..)ei saada töihin kun ei ole riittävästi henkilöresursseja jotka ehtisivät paneutua asiakkaaseen.Työvoimatoimistot keskittyy rahastamaan vain yrityksiä "palveluillaan", eli niillä ei ole sitten enää millä palkata.Kursseja kyllä on vaikka muille jakaa,siitä pitäisi tehdä oikeastaan ammatti..
Asuntojen hinnat aiheuttavat asuntotukea ja sosiaalitukea...jne.Jippii v.95 hallituksessa istuneet jotka keksi vuokrarajoitusten purkua(pian on taas vaalit ja nimet löytyy kyllä...)
Oopperatalokin söi hiukan valtiolta...kymmeniä miljoonia euroja.kuka Suomalainen siellä käy(sellainen jonka ei tarvitse kuin kulkea pankin ja kodin ja huvilan ja pörssin väliä, taksilla tietenkin.Ja nyt siinä"säästetään"kun pannaan ovet kiinni 3kk ajaksi??Eli eikö se tuotakaan rahoja takaisin??
Mutta kun täällä sentään JOTAIN tapahtuu.sen takia oon ollut jo 10 vuotta stadilainen.
Ps. Radio city 0 - 6 Radio Helsinki