Moniin eurooppalaisiin maihin verraten Suomea voidaan pitää militaristisena yhteiskuntana. Itsenäisyys alkoi sodalla ja vapautta jouduttiin puolustamaan talvi- ja jatkosodissa. Tämä traditio on jättänyt leimansa kansakunnan muistiin.
Maanpuolustustahto on luja ja sekä sotilaallisilla ansioilla että sotilaskoulutuksella on edelleen suuri merkitys kansalaisten keskuudessa.
On syytä oppia historiasta, olisi todella typerää olla ottamatta opiksi menneistä asioista. Onneksi Suomessa asuu viisas kansa.
Maanpuolustustahto on luja ja sekä sotilaallisilla ansioilla että sotilaskoulutuksella on edelleen suuri merkitys kansalaisten keskuudessa.
On syytä oppia historiasta, olisi todella typerää olla ottamatta opiksi menneistä asioista. Onneksi Suomessa asuu viisas kansa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
... minä olen vielä sieltä viisaimmasta päästä. En mennyt inttiin enkä sivariksi , vaan hankin vapautuksen koko pelletouhusta.
Siis mitä häh?
Vapautusta ei voi "hankkia".
Joko olet sairas henkisesti tai fyysisesti ja lääkäri on todennut sinulla sairauden (jolloin ei kai voida puhua hankkimisesta, ellet ole sitten tahalleen vahingoittanut itseäsi hankkiaksesi vapautuksen, mikä on vakava rikos)
tai olet
valehdellut ja kusettanut lääkäriä, mistä mielestäni kuuluisi tässä tapauksessa saada kidutusrangaistus tai kuolemantuomio
Arvostan erityisesti kaikkia niitä suomalaisia miehiä, jotka hankkivat kokonaan vapautuksen tästä turhasta ja tarpeettomasta asevelvollisuuspaskasta. Jos nyt saisin tehdä valintani uudestaan, niin melko varmasti alkaisin totaalikieltäytyjäksi. Tosin ei huvittaisi istua puolta vuotta linnassa tämän väärän ja epäoikeudenmukaisen paskalain vuoksi, joten sen vuoksi se vapautuksen hankkiminen olisi ehdottomasti kaikkein järkevin keino tämän asevelvollisuuspaskan välttämiseksi.
Sä oot Johnny vainaa!! Menit sitte ja kusetit lääkärii?? Ja nyt Vänrikkikin sai sen tietää.. Ei hyvältä näytä.. Mut malja muistolles!
... siten että juttelin erään lääkärin kanssa ja kun hän kysyi olenko käynyt armeijan ja kiinnostaako edes käydä ja sanoi voivansa hankkia vapautuksen yhdellä puhelinsoitolla. Siihen sanoin että tottakai vapautus. Minä en sinne mene koska en pussaa kenenkään perseitä. Majurit ja muut saavat pussata minun persettäni. Olen vapaa mies.Ryömikää te muut juntit vaan , minä ryyppään kotisohvalla olutta.
Vitun pelle älä jauha paskaa.
Kerropas sitten diagnoosisi jos noin muka kävi?
Annoitko lääkärin laittaa sinulle vaikka "vaikea kehitysvammaisuus" tai "jakomielitauti"?
Vitun ääliö, PV:llä on vähän perkeleen tarkat lomakkeet ja muu byrokratia, jossa se toimii yhteistyössä Sosiaali- ja terveysministeriön ja sairaanhoitopiirien kanssa, sekä kuntien, valtion ja puolustusministeriön kanssa. Meinaatko, että kaikki lomakkeesi yms. kuitataan yhdellä puhelinsoitolla täyteen? Jos olet Suomen kansalainen ja mies ja sinulla on suomalainen sosiaaliturvatunnus, niin sinä olet kirjoissa ja kansissa ja tietokoneilla tietokannoissa ja yksi puhelinsoitto ei oikein riitä. Lisäksi vaikea kuvitella yhdenkään laillistetun lääkärin, joka on sitoutunut noudattamaan lääkrin etiikkaa ja vannonut lääkärinvalan tekevän tuollaista laittomuutta ja vetelevänsä vakavia (C tai D luokat edellyttävät aina varsin vakavia sairauksia) diagnooseja hatusta!
... kävi , pösilö.Puhelinsoiton jälkeen hain vapautuslapun puolustusvoimien leimalla varustettuna.Ei minua sinun uskomiset kiinnosta aivokuollut dorka , pääasia että olen vapautettu kokonaan siitä leikkikoulusta missä sinäkin olet perseitä pussannut , luuseri.
No kerro nyt JUMALAUTA sitten se vapautuksen syy! Siis lääkäri kuitenkin hoiti sen, eli silloin paljastat että kyseessä oli sairaus.
En usko ellet kerro sairautta/vikaa/vammaa tai diagnoosia.
Tietysti, on oletettavaa että kyseessä on mielenterveydellinen syy. Ymmärrän, että jos olet hullu, niin et halua sitä levitellä enempää.
Vaikka päässäsi olisikin vikaa niin silti vasta PV:n lääkäri ymmärtääkseni tai joku muu upseeri (sotilasläänin komentaja esim?) sotilasläänissä voi allekirjoittamalla L-korttiisi hyväksynnän luokan muutoksesta hyväksyä päätöksen. Sen hän toki voi tehdä sairaskertomustekstin tai vastaavan pohjalta tehdä. Tietysti jos sinulla on ollut vakuuttavat hoitopaperit, ja siis oikea sairaus, niin sehän on selvää. MUTTA silloin oletkin vapautettu oikeasta syystä, etkä ole "hankkinut" vapautusta.
Ymmärrän, että oman itsetuntosi kannalta sinun on parempi miettiä itse omassa mielessäsi, että et oikeasti ole niin sairas mieleltäsi, että et olisi kyennyt armiejaan, vaikka lääkäri asian näkikin. Lääkäri siis kysyi sinulta myös mielipidettäsi ja omaa käsitystäsi, ja siksi sinulle jäi mielikuva että sinä sen itse päätit ja lääkäri toimi sinulle muka palvelijana. Hyvä lääkäri kuitenkin kysyy myös vielä potilaan omaa käsitystä asiasta. Vaikka olisi jo itse tietoinen että et mielenterveydellisten syiden takia kykene armeijaan.
Miksi olisit muka terveenä edes mennyt lääkäriin?
.... helpottaa se että tuntee lääkärin. Muut tekee mitä käsketään , minä teen mitä huvittaa.
Tuntuu siltä että JohnyB jauhaa pelkkää paskaa yrittääkseen ärsyttää ihmisiä. Ei kannata kuunnella.
Itse olisin mielelläni ottanut vaikka hullunpaperit, jos olisin sillä selvinnyt ihmisoikeuksia loukkaavasta asevelvollisuudesta. Sinua taitaa ottaa niin vitusti kaaliin se ettei kaikki miehet halua mennä sinun IHAILEMAASI armeijaan. Halveksin sinua aina, enkä välitä paskaakaan mitä sinunkaltaiset pellet puhuu minusta. Tuon aina kovaan ääneen asiani julki kuinka paljon vihaan kaltasiasi militaristeja. Olethan sinäkin teloittamassa aseistakieltäytyjiä.
... katso nyt tuon tyypin kuvaa. Tämä jannu ei varmasti ole käynyt kotikyläänsä kauempana ja tavannut maailmalla erilaisia ihmisiä ja jutellut heidän kanssaan. Pilotin ja maiharitkin osti siksi että samalla luokalla olevalla Arskallakin on. Se on luokan kovin jätkä ja nostaa kahdeksankymmentä kiloa penkistä.Nyt on mullakin pilotti ja maiharit , ei varmasti kukaan vittuile vaikka näytänkin apinalta.
"Moniin eurooppalaisiin maihin verraten Suomea voidaan pitää militaristisena yhteiskuntana. Itsenäisyys alkoi sodalla ja vapautta jouduttiin puolustamaan talvi- ja jatkosodissa. Tämä traditio on jättänyt leimansa kansakunnan muistiin. "
Aivan valitettavaa todellakin.
"On syytä oppia historiasta, olisi todella typerää olla ottamatta opiksi menneistä asioista. Onneksi Suomessa asuu viisas kansa."
Totta myös tämäkin, puolustusvoimilta vähennetään varoja ja siten tulee kysymykseen yleisestä asevelvollisuudesta luopuminen. Jopa Kaskeala itse jo mainitsi valikoivan asevelvollisuuden äärimmäisenä puolustusvoimin propagandaesikuvana.