Gabapentin ja sivuvaikutukset!

kivulias

Moro! Mulle aloitettiin toista viikkoa sitten Gabapentin lääkitys hermosärkyyn. Nyt sivuoireena kova päänsärky, turvotus sormissa ja joka paikassa. Onko teillä kellään kokemusta kys.lääkkeestä, onko ollut sivuvaikutuksia ja ovatko menneet ajan kanssa lievemmiksi. Kipuun ei ole vielä auttanut pätkääkään mutta pitää kuulemma syödä ainakin kk ennen kuin näkee miten se vaikuttaa. Ja mikä luontaistuote tai joku muu niksi auttaisi yleensäkin mulla esiintyvään mahanturvotukseen ja ilmavaivoihin,onkohan mulla se kuuluisa hiivasyndrooma??!!Kiitokset jo etukäteen jos jollain aikaa vastata!!

10

20035

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonka

      pääindikaatio on epilepsia. Noilla sivuvaikutuksilla ottaisin pikaisesti yhteyttä lääkkeen määränneeseen lääkäriin.
      Voihan olla, että lääke ei sovi sinulle, ei kaikki sovi kaikille.
      Älä ihmeessä odottele sitä kuukautta jonka aikana selviää auttaako se hermosärkyyn, kyllä nuo sivuvaikutukset ovat sen verran vakavan kuuloisia, että kannattaa ottaa pikaisesti yhteys lääkäriin!

    • KiriMaikki

      Kuukauden päivät söin kans tätä lääkettä, kipukynnystä pitäs nostaa. Aluksi eka viikko meni "kolmannen asialla", toinen viikko suhtkoht hyvin mutta sitten alkoi tuntuun. Maha meni tosi kovalle, allergiat iski päälle kun elimistö ei toiminut ja pissaamisestakaan ei tahtonut tulla mitään, masennusta iski voimakkaasti päälle, perhekkään ei tahtonut saada iltaisin äitiin oikein kunnolla yhteyttä, en siis jaksanut seurata heidän puhumista ja seksihalut katos jonnekin avaruuteen. Lopetin lääkityksen noin viikko sitten ja nyt olen tullut takasin omana itsenäni :) ja arvakaapas onko itsellänikin helpompi olla kun jaksaa taas naureskella. En enää aio kokeilla tätä lääkettä enkä triptyleäkään, eivät vain sovi, taitaapi toi kipukynnys olla jo niin korkealla ettei keinotekoisesti voi enää kohottaa. Onneksi järjenkäyttö on vielä sallittua.
      Itselläni tulee mahanturvotusta, ilmavaivoja ja kipukohtauksia kasviksista, siis jos kasvi on vihreän väristä. Porkkana sopii mutta kaikki vihreän olen jättänyt pois ruokavaliosta, vihannekset ovat kuulemma terveellisiä mutta aina löytyy poikkeuksiakin meissä ihmisissä.

      • ei sopinut mullekaan

        otin yhden pillerin päivällä töissä ja koko illan itkin ihan kauheasti ja tuntui, kuin kaikki maailman surut olisi kaadettu päälleni.

        Minunkin kipukynnykseni on korkea.


      • sivusta seurannut
        ei sopinut mullekaan kirjoitti:

        otin yhden pillerin päivällä töissä ja koko illan itkin ihan kauheasti ja tuntui, kuin kaikki maailman surut olisi kaadettu päälleni.

        Minunkin kipukynnykseni on korkea.

        Kun hiivasyndroomainen syö perunaa tai hapanta leipää, alkaa syönnin jälkeen sen päiväinen vatsan murina. Salaatit taas tulevat ulos ihan vihreinä.


    • kivulias

      Nyt sivuoireet pikkasen helpottaa, lääkärin kanssa keskusteltiin ja Gabapentiin eli Neurontin on hitaasti vaikuttava lääke, jotenka päätimme vielä jatkaa ja kokeilla josko hoitovastetta kivulle pitkässä juoksussa tulisi. Saapa nähdä, saisi edes vähän vastetta kun olo välillä tosi tuskaisa. Tsemppiä kaikille kipupotilaille!Hyvää Juhannusta!

    • 1kk kuuri

      kuulemma alkohoolin kanssa sydämmen tiheälyöntisyyttä mut kaikki sivu oireet yksilöllisiä tietenkin kaikkee kohdella.

    • Anonyymi

      Vatsan turvotukseen auttaa maitohappobakteeri kapselit.

    • Anonyymi

      Jos Gabapentiini ei poista, lievitä kipua, ei se tehoa sinun kipuihin. Minulla Gabapentiini poistaa, lievittää kipua.

      • Anonyymi

        Tai voi tosiaan alkaa vaikuttaa vasta jonkin ajan kuluttua. Yritän pärjätä pienillä annostuksilla Kababentiiniä.


    • Anonyymi

      Kolme kuukautta gabapentiiniä, neurop. kipu helpotti kuukauden ajan.
      Kipu on palannut ja haittavaikutuksia on m.m. Huimaus, näön heikentyminen, kuulon
      heikentyminen, vatsakipu ja ummetus, päänsärky, ärtyneisyys ja jatkuva kova
      väsymys sekä muistin heikentyminen.
      Lyhyesti kommentoiden : kipu palannut haittaavasti ja lääkkeen aiheuttamat
      haittavaikutukset ovat sitä luokkaa, että gabapentiini on korvattava jollain
      muulla vähemmän haittoja sisältävällä ja_toivottavasti neurop. kipua poistavalla
      lääkkeellä.
      Onko kellään kokemusperäistä neuvoa mahd. vastaavanlaisen ongelman hoidosta
      ja lääkkeen vaihdosta. Olisin kiitollinen kaikista hyviksi koetuista keinoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2751
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1529
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1360
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      976
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      954
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      924
    7. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      888
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      878
    9. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      66
      862
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      829
    Aihe