Mä alotin tässä kuussa pillereitten syönnin. Menkat alko 4. päivä. Ja eikös se niin mene, että kun menkat alkaa niin sinä samana päivänä sitte alotetaan ne pillerit? No nyt tajusin, että toihan liuska loppuu tän kuun 25. päivä ja sen jälkeenhän pitäs tulla menkat. Mut ei kait ne voi tulla kun ne oli jo tässä kuussa? Vai voiko? Vai minkä asian mä olen tehny väärin? Yhdyntöjä ei ole ainakaan vielä ollu tään ekan liuskan syönnin aikana, joten raskauden vaaraa ei ole. Mutta mitä mun pitäs tehä? Tai että tuleeks ne menkat vaiko eikö?
Pillerit ja menkat
apua kaipaava
4369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
korjataan asia.
että pääset yhdyntään jo lähimmän kukkauden aikana...
joten kirjoittele...
niin sittenpähän havaitaan, toimiko ne pillerit vai ei.
no, lääkärillesi tai terveydenhgoitajallesi menet niin sieltä saat parhaan ja todellisen neuvon ja hehän ovat vaitiolo belvollisia, joten heille voit puhua enemmän, kuin parhaalle frendillesi,,,
meilailehan terv ted teddy rokki...
Aloititko siis pillereiden syönnin kuukautisten ensimmäisenä päivänä? JOka tapauksessa, kun pillereiden syömisen aloittaa, voi pari ensimmäistä kuukautta mennä kropan totutellessa, eli vuotoja voi tulla vähän miten sattuu vaikka periaatteessa ei pitäisikään. Todennäköisesti sulle tulee kyllä tyhjennysvuoto kun pidät väliviikon, mutta voi olla niukka. Katsele pari kuukautta miten menee, jos ei ylimääräiset vuodot jää pois, käy uudestaan lääkärillä, kannattaa varmaan kokeilla jotain toista pillerimerkkiä. Ja pillerilevyhän pitää syödää yhteen pötköön, vaikka välivuotoja tulisikin!
No vastataan nyt vielä siihen kysymykseen, mitä olet kysynyt eikä kaikkiin muihin.
Kyllä, olet toiminut ihan oikein ja kuukautiset tulevat tässä kuussa kaksi kertaa. Pillereiden kanssa menkat tulevat neljän viikon välein (jos syöt niitä sen yhden liuskan kerrallaan) ja parhaimmassa tapauksessa nuo päivät sattuvat saman kuukauden sisälle.
Jatkat nyt siis syömistä ihan normaalisti ja sitten tauolla odottelet menkkoja. Voi olla, että tulevat tai sitten eivät tule. Alussa on lähes kaikki mahdollista.
Ja yhdynnöistä vielä se, että kun olet aloittanut pillerit menkkojen ekana päivänä, niin ehkäisyteho on jo voimassa eli seksistä ei tarvitse pidättäytyä eikä lisäehkäisyä tarvita.
Kiitos vastauksesta! Ei tarvii enää ottaa paineita sen asian suhteen.