Kysymys voi olla myös siitä, etteivät he TIEDÄ milloin sumarit ovat päällä. Monissa autoissa ei ole helppo huomata milloin mitkäkin valot ovat päällä. Eipäs siis tuomita kaikkia sumareita käyttäviä tyhmiksi kusipäiksi, kyseessä voi myöskin olla osaamaton kansalainen, joka ei osaa käyttää autonsa valoja.
Sumarien käyttäjät
eivät aina tyhmiä
19825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eli, jos ko. kansalainen ei osaa käyttää autonsa valoja, on hän tyhmä. Ja jos ko. kansalainen ei viitsi ottaa selvää, kuinka hänen autonsa valot toimii, on hän kusipää.
:)
tässä muu auta kun tappaa kaikki "sumareiden" käyttäjät.
Eikös se ole sitten samantien parempi eliminoida koko ongelma kerralla, eli lahdataan samalla kaikki sumareilla varustettujen autojen omistajat ja käyttäjät, niin ei vahingossakaan tule enää vastaan autoa sumarit päällä...
Akateemisesti koulutettu ihminen ajeli kuukausukaupalla niin etu- kuin takasumaritkin päällä itse sitä tietämättään. Vasta kun kohteliaasti kysyin, hänelle selvisivät uuden Hukisuki-autonsa valokatkaisimen salat.
En pysty kauheen korkeelle arvostaan tommosta ihmistä, joka ajelee liikenteessä tietämättä mitä valoja autossaan palaa. Kuinkahan paljon ko. rouva _muuten_ keskittyy ajamiseensa...
Toisaalta, akateemiseti koulutettu rouva. Paljonko voi moiselta vaatiakaan.
siis kaikki sumuvaloilla ajavat, akateemiset ja rouvat.
No onpa kiivailua pikku asian tähden. Käsittääkseni Suomen pimeillä teillä ei ole koskaan liikaa valoa - ainakaan semmoista valoa, jota autojen lailliset valovempaimet tielle tuottavat. Sumarit näyttävät leveälle ja metsätaipaleilla näyttävät esim. hirvet paremmin kuin pelkät pitkät. Kyllä liikenteessämme on paljon suurempia vaaroja kuin sumarilla ajavat. Älyttömät ohittajat kaahailijat ovat mielestäni suurempi vaara kuin sumareilla ajavat.
Tasoa keskusteluun - kiitos!
Joo asiaa, sehän tässä vasta radion liikenneillassa todistettiin ettevät sumuvalot auta hirvien näkemistä vaan huonontavat sitä, valaisee etualan kirkkaaksi ja kauemmaksi näkö huononee. Oikein ja laillisesti suunnattujen sumuvalojen näyttämä on liian lyhyt jos hirvi on sen vaikutusalueella tienopeuksilla. En kyllä ymmärrä mitä noita sumareita poltetaan keskellä päivää ja auringonpaisteessa, - kai ne silloinkin etsii noita hirviä ?
"Tasoa keskusteluun - kiitos!"
kehtaa laittaa vielä tämmösen loppuun :)
huahuahuahuahuahhoohohoohho....
Sumarit ovat ihan OK pimeillä metsätaipaleilla. Ei siellä koskaan ole liian valoisaa. Kaikki lain sallimat valot päälle, että nähdään vaikkapa metsän reunassa kulkeva hirvi. Kun ei katso vastaantulijan valoja, ei ne häikäise. Pitkät valot häikäisevät oikeasti. Varsinkin semmoset, jotka on rekan tai pakun katolla. Ne häikäisee, jos ne sammutetaan liian myöhään.
Kaaharit ja älyttömät ohittajat ovat paljon suurempi vaara kuin sumarit.
No sinun teoriasi mukaan voidaan ajaa pitkät päällä eihän nekään häikäise kun ei niihin katso.
Ei muuta kun silmät kiinni ja menoksi. On sitä noita ajatuksia ei sitä kaikkea ymmärrä mutta onhan ymmärrystä vailla oleviakin.
Kai se tuntuu turvallisemmalta kun on koko valopatteri päällä, sumareita myöten, mutta mitä hyötyä niistä oikeasti on?
Hirvillä asiaa perustellaan usein mutta miksi? Hirvi kun ilmestyy normaali maantienopeuksissa sumuvalojen valaisemalle alueelle, niin on aivan liian myöhäistä enää jarrutella.
Haittaahan niistä tunnetusti on, vaikkei kaikki sitä halua myöntää.
Ihmettelen kieltämättä sitä, että jos sakeassa lumisateessa pitkät aiheuttavat "valoseinän" ymmärretään pitkät sammuttaa mutta kun sumarit valaisevat etualan niin ettei valaistun alueen eteen näe kunnolla, niin niitä ei ymmärretä pitää pois päältä.
Tää sumariasia on ihan naurettavaa. Mielestäni pimeällä pitää olla kaikki valot päällä, että näkee minne on menossa. Jos ei katso vastaantulevan sumareita, ei ne häikäisekään. Ei ainakaan minua. Enkä ole sokea!
Jos jollakulla ei ole autossaan sumareita, tarttis bensiiniverorahoilla hankkia irtosumareita Kelaan ja sieltä saisi noutaa ihan ikiomat sumarit autoonsa.
Loppuis tämmöinen naurettava miesten oma pillityskeskustelu
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=583&posting=20500000000238450
täällä pillitetään ihan naurettavasta asiasta. Ei KOSKAAN ole Suomen pimeällä tiellä liikaa auton valoa. Pitkiä ei tietty tartte polttaa vastaan tullessa tai toisen perässä. Mutta pillittää nyt sumareista....?
Sumareilla ei tee vittu mitään muuta kuin häikäsee!!! Ja tiedän saatana, itellä on sellaiset ja muka vieläpä hyvät. Kunnon valojen käyttö, siis pitkät päällä niin pitkään kuin vaan mahdollista, on paljon järkevämpää. Noi vitun sumarit on vaan ton saatanan karvanoppateiniviiksidorkien brassailuleluja! JA MÄ VITTU TIEDÄN, AJAN YLI 100000 VUODESSA!, Joten tupa kiinni siellä!
Eiköhän ole paras kun jokainen noudattaa voimassaolevia määräyksiä, tule aikamoista soppaa kun jokainen keksii omat lait.
Me muut aivan toheloita.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=583&posting=20500000000238450