Usanistit syyttävät muita siitä etteivät nämä ole usanisteja. Tässä muutama syy miksi minä en ole usanisti: http://www.kominf.pp.fi/Findex.html
Tässä pari näytettä sivulta:
” Yhdysvaltain tiedusteluelimet tai niiden alaiset hyvin koulutetut sotilaalliset yksiköt ovat todisteellisesti suorittaneet poliittisia murhia eri puolilla maailmaa. Saddam Husseinin henkeä sen sijaan ei todellisuudessa edes uhattu.”
”Kansanvalta Persianlahden alueella uhkaisi maailmankapitalismin hegemoniaa monin tavoin. Ensi sijassa kyse on öljyn hinnasta ja saatavissa olevien raakaöljymäärien hallinnasta.”
”Tammikuussa 2000 USA ilmoitti aikovansa aloittaa Irakin pommitukset uudelleen. Miten niin uudelleen? Eihän niitä oltu koskaan lopetettukaan... Pommituksissa kuoli päivittäin noin 250 irakilaista, heistä puolet alle 5-vuotiaita.”
”8.3. 2003 YK:n asetarkastajat Hans Blixin johdolla totesivat Yhdysvaltain väärentäneen heidän hankkimaansa aineistoa.”
”Pentagon oli uhannut tappaa vihollisina sodan aikana Irakissa toimivat riippumattoman median edustajat. Vain CNN ja sen rinnalle hyväksytyt muutamat muut uutistoimistot saivat kertoa tapahtumista Irakissa.”
---------
Jos usanistit kumoavat kohta kohdalta sivulla esitetyt tiedot, minäkin alan usanistiksi.
Tässä pari näytettä sivulta:
” Yhdysvaltain tiedusteluelimet tai niiden alaiset hyvin koulutetut sotilaalliset yksiköt ovat todisteellisesti suorittaneet poliittisia murhia eri puolilla maailmaa. Saddam Husseinin henkeä sen sijaan ei todellisuudessa edes uhattu.”
”Kansanvalta Persianlahden alueella uhkaisi maailmankapitalismin hegemoniaa monin tavoin. Ensi sijassa kyse on öljyn hinnasta ja saatavissa olevien raakaöljymäärien hallinnasta.”
”Tammikuussa 2000 USA ilmoitti aikovansa aloittaa Irakin pommitukset uudelleen. Miten niin uudelleen? Eihän niitä oltu koskaan lopetettukaan... Pommituksissa kuoli päivittäin noin 250 irakilaista, heistä puolet alle 5-vuotiaita.”
”8.3. 2003 YK:n asetarkastajat Hans Blixin johdolla totesivat Yhdysvaltain väärentäneen heidän hankkimaansa aineistoa.”
”Pentagon oli uhannut tappaa vihollisina sodan aikana Irakissa toimivat riippumattoman median edustajat. Vain CNN ja sen rinnalle hyväksytyt muutamat muut uutistoimistot saivat kertoa tapahtumista Irakissa.”
---------
Jos usanistit kumoavat kohta kohdalta sivulla esitetyt tiedot, minäkin alan usanistiksi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olitteko komut äänessä silloin kun neukkula oli voimissaan? Arvostelitko komukkain toimia?
Ette arvostelleet vaan piditte sen sisäistä ja ulkoista murha/väkivalta/alistuskoneistoa tarpeen sanelemana ja oikeutettuna. Tämän oikeutuksen antoi teidän mielestänne aate, päämäärä. Porukkanne halusi liittää myös suomen tämän iljettävän tappotehtailun piiriin, tehtailun joka ehti tuottaa satojamiljoonia viattomia uhreja joiden ainoa vika oli se, että olivat erimieltä aatteen hienouksista tai vastustivat aatteen asettumista maahansa.
Minusta te olette paskapäisintä sakkia mitä maa päällään ikinä on kantanut taikka tulee kantamaan. Mutta silti sanon, että jos pystyt todistamaan, ettei kommunismin vuoksi ole tapettu edes sataamiljoonaa ihmistä niin minä ryhdyn heti komukaksi.
Älä ryhdy komukaksi koska silloin et tykkäisi siitä mitä ajattelen NL kommunismista.
Silloin kun sinä, tai luultavammin isäsi yhdessä muiden perässähiihtäjien kanssa nuolitte Kekkosen persettä ja syvensitte, lavensitte, levensitte, isonsitte suurensitte jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. jne. ystävyyttänne NL:n kanssa loputtomiin, minä haukuin teitit kaikki, ja nokikkain, koska julki ei saanut mitään poikkipuolista.
Vittuunnuksissani en ottanut edes rakennusliiton jäsenkirjaa, vaikka sitä kaupattiin oikein kovalla kädellä. Annoin takaisin käärittyä kämmentä.
Mutta tarkoitus ei ole puhua minun vaatimattomasta persoonastani, vaan asiasta. Kumoa nyt edes yksi kohta, esim. tämä: ”8.3. 2003 YK:n asetarkastajat Hans Blixin johdolla totesivat Yhdysvaltain väärentäneen heidän hankkimaansa aineistoa.”
Minä en piittaa jenkkien rävellyksistä sen enempää kuin punikkien pökinöistäkään.
Sinä lainaat mielelläsi juttuihisi komukkain törinöitä ja linkität heidän sivuilleen, joka osoittaa sinun ammentavan oman totuutesi niiden niljakkeiden hämäristä ja utuisista ajatuksista. (Minä en pysty edes kunnolla lukemaan niiden juttuja ilman, että pukkaa oksennusta.)
Lienet siis niitä kaikkein hulluimpia komukoita jotka uskovat omaavansa tiedon ja taidon perustaa se "oikea ja toimiva" kommunismi?
Ja en, en ryhdy kommunistiksi, niin hulluksi en koskaan usko tulevani.
Siis se mistä alunperin oli puhe.
Miksikö et ole usanisti?
Koska olet komukka.
Otetaas oikein hitaasti että sinäkin ymmärtäisit:
Tarkoitus ei ole puhua minun vaatimattomasta persoonastani, vaan asiasta.
K u m o a n y t e d e s y k s i k o h t a, e s i m. t ä m ä:
”8.3. 2003 YK:N ASETARKASTAJAT HANS BLIXIN JOHDOLLA TOTESIVAT YHDYSVALTAIN VÄÄRENTÄNEEN HEIDÄN HANKKIMAANSA AINEISTOA.”
en minäkään ole usanisti, vaikka jenkkejä paljon ymmärränkin ja kukaan palstaa lukenut ei voi väittää että olisin hiukkaakaan vasemmalla.
meitä on palstalla paljon sellaisia joille oma ajattelu on tärkeämpää kun yksikään aate.
se että arvostelee jotain nyanssia, ei tarkoita että on jotain vastaan, tai puolesta.
jos korissa on yksi mätä hedelmä voi sen toki sieltä poistaa, eikö niin.
ei usa ole mitenkään ulkopuolella arvostelun, sen enempää, kun mikään muukaan valtio, tai instanssi.
mustavalkoinen ajattelutapa yhdistetään yleensä nuoruuteen ja kokemuksien puutteeseen.
Mielestäni vastasin sinulle jo ensimmäisessä vastauksessani mutta ilmeisesti kuulut niihin palstalaisiin joille kaikki on väännettävä kirjain kirjaimelta. Tarkoitan sitä kun kehoitin sinua todistamaan että kommunismin nimissä on tapettu alle satamiljoonaa ihmistä. Molemmille, niin sinulle kuin minulle todistaminen on mahdotonta.
Lisäksi:
Miksi minä edes yrittäisin kumota asioita joiden todenperäisyyden lähteille minulla ei ole mitään mahdollisuutta päästä kuten ei ole sinullakaan?
Sinä olet valmis luottamaan jonkun, kenen tahansa lausumaan koska haluat luottaa silloin kun se tukee sinun omaa ajatusmaailmaasi. Minä puolestani en luota kenenkään sanomisiin olipa tämä professori tai presidentti saatikka joku anonyymi nettikirjoittaja.
Minulle on aivan yksi ja sama onko blixin turinat tosia vai muunneltuja totuuksia. En pidä Blixiä mitenkään vakuuttavana ukkelina.
Ainoa varma asia on se, että jenkit ovat nyt irakissa ja tukevasti kusessa mikä ei sekään hetkauta minua millään tavoin. Joka toimeen ryhtyy saa seuraukset kestää.
Ja lisäksi se, etten minä ole sen enempää usanisti kuin sinäkään mutta en kuluta kaikkea, itseasiassa lainkaan tarmoani usa.n vihaamiseen, kuten sinun on kommunistina ja Laakson Jaskan fanina pakko tehdä, halusitpa tai et.
Tämä johtuu siitä, että suomikomukoilla ei ole enää mitään muuta jäljellä aatteestaan kuin viha suurta saatanaa, usa.ta kohtaan. Tämän voi jokainen varmistaa komukkain julkaisuista joissa kesto ja pääaihe on viikosta ja vuodesta toiseen viha usa.ta kohtaan.
Minä ylipäätään vastasin aloittajalle koska hänen kirjoituksensa ovat kauttaaltaan kommunistisen aatteen kyllästämiä. Vastaamiseni ei johtunut siitä, etteivätkö sanomansa mahdollisesti pitäisi paikkaansa vaan kyllästymisestä kommunistien ainaiseen jenkkivihaan. Kirjoittaisivat välillä vaikka kotisuomen vääryyksistä tai epäoikeudenmukaisuuksista mutta ei, jenkki siellä jenkki täällä jenkki sitä jenkki tätä plää plää plää mikä himputti niitä oikein vaivaa.
ovat varmasti saaneet jo pienenä propagandaa puuroon sekoitettuna.
tämä jenkkiviha on todellakin yllättävän yleistä, mutta suurin osa harrastaa sitä, koska kuvittelee olevansa sen takia muodikas.
en ole kovinkaan paljon karvinistin juttuja lukenut, mutta en oikein hirmu kommarina häntä pidä.
seurataan asioita, aina oppii uutta.
Jos Yhdysvallat puuttuu johonkon niin se on väärin ja jos se jättää puuttumatta on sekin väärin.
Jos yhdysvallat syöksee (länsimaista ostetuilla neuvostovalmisteisilla ! kumma yhtälö mutta olkoon) aseilla häiriköivän diktaattorin vallasta on se huono juttu.
Jos se taas ei mene aktiivisesti rauhoittamaan Sudanin tilannetta (Sudanissa on öljyä) on sekin paha juttu. Jus se menisi aktiivisemmin Sudanin tilaneeseen se olisikin öljynryöstöä.
Yhdysvallat ei myöskään saa missään tilanteessa turvata omia intressejään tai turvallisuuttaan kuten muut maat saavat tehdä.
Tähän soppaan kun vielä lisätään suunnaton juutaisviha, joka näyttää kovasti nostavan päätään tälläkin palstalla niin ei voi muuta kuin kummastella mihin tämä maa on menossa.
Mutta ehkä se on sitten stallari-isien aivopesun tulosta.
ulkopuolinen huomaa sinut äärioikeistolaiseksi vasemmiston vihaajaksi. Siinä mielessä et poikkea usanisteista yhtään. Olkoon Hitler kuinka hullu tahansa kuten olikin, hän kokosi oman kansansa yhteen. Teillä äärioikeistolaisilla on hajoittava vaikutus. Siksi te junnaatte, vuosikymmenet paikallanne, omissa taisteluhaudoissanne. Ota oppia Soinista, hänellä on kykyä koota kansaa, olematta kuitenkaan natsi. Olet erimieltä, mutta mielipiteesi onkin subsjektiivinen. Tämä oli siis ulkopuolisen näkemys, eli sellainen kuvaus, jonka olet itsestäsi antanut.
niin voi toki huomata miksi vaan. äärioikeistolainen
en ole missään nimessä ja jos joku sellaiseksi mieltää, niin se on hänen oma asiansa.
ajattelen itse, siis olen. näin voisi tiivistää maailmankatsomukseni.
molemmilla äärimuodoilla on mielestäni enemmänkin kaikkea kehitystä vahingoittava vaikutus.
soini onkin pätevä ja jopa hieman karismaattinen yksilö, lisäksi hänellä on aikalailla oikeat mielipiteet, halmeen hyysämistä lukuunottamatta.
mistä me siis olemme eri mieltä?
ja se siinä ikävä homma onkin, kun tiedän, että olemme monesti myös samoilla linjoilla. Täällä ei todistettavasti kirjoittele, kuin yksi ns. kommari, mutta hän on, niin teoreetikko, ettei hänen sepustuksiaan ymmärrä kuin erkki. Avaaja taas on vakaumuksellinen sosialisti, johon ei meidän ajatuksillamme ole mitään vaikutusta, kuten ei "upseeriin ja herrasmieheenkään" ulkopuolinen voi vaikuttaa. Tämmöisiä me ihmiset: olemme oikeassa. Kuitenkin ihminen on oppivainen ja muuttaa maailmankuvaansa. Jos keski-ikäisenä vielä on samat ajatukset, kuin murrosikäisenä, on asiat todella hullusti. Se huomioiden, en viitsi jauhaa, noita Tarja-Erkki juttuja, kuten muutomat tekevät. Varmasti aika on heitä opettanut. 70-luku oli radikaalien aikaa.
sinulta ei koskaan tunnu tulevan mitään oikeastaan järkevää juttua vaan kaikki on jotain porua USA:sta tai sitten IronMikesin perseen nuolentaa.
Oletko muuten sama hyypiö kuin Grustnij?