Olen jostain kuullut, että miehillekin olisi pilleri olemassa/kehitteillä, onko mahdollisesti saatavilla jo vai onko vielä idea-asteella? Tietäisikö kukaan kertoa, että mikä on vaikutusmekanismi? Entä ehkäisyteho? Aiheuttaako sivuvaikutuksia (esim. päänsärky, haluttomuus, mielialan vaihtelut tms.), niin kuin naisten pillerit monille?
Olisi mielenkiintoinen ajatus, että "jatkuva" ehkäisy voisi olla myös miehen mahdollisuus.
Olisi mielenkiintoinen ajatus, että "jatkuva" ehkäisy voisi olla myös miehen mahdollisuus.
Vastaukset 1
Vanhimmat
On niitä kehitteillä ja testattuja jo useampiakin versioita. Suomessa lienee testeissä edelleen menossa versio, jossa päivittäin otetaan keltarauhashormonia pillerimuodossa, mikä vähentää siittiötuotantoa. Tämän lisäksi kuitenkin tarvitaan testosteronipistoksia (huono imeytymään suun kautta), jotta "miehiset ominaisuudet" kuitenkin säilyisivät. Englannissa on kehitteillä joku implanttiversio, taisi olla se testosteroni implanttina ja keltarauhashormoni sitten injektiona olisikohan kolmen kuukauden välein. Norjassa taasen on kehitetty joku proteiiniversio (hormoniton), joka vähentää siittiöiden liikkuvuutta tjsp.
Suomen version ehkäisyteho (tämänhetkisten tutkimusten mukaan) on hiukan heikompi (1,4 raskautta/100 henkilövuotta) kuin naisten hormoniehkäisyn (0.6-1.3/ 100 henkilövuotta).
Sivuvaikutuksista ei minulla ole liiemmin tietoa, kaipa niistä voi vähän samantyyppisiä oireita tulla kuin naistenkin hormonaalisesta ehkäisystä. Lisäksi tuo pistosten välttämättömyys ei liene kovin "mukavaa".