Venttiilinvälykset

Onko kokemuksia Ducaton venttiilinvälyksien säätötarpeesta? Auto on 2001 2.8 jtd.
Taitaa olla levysäätö ja maksaa jonkin verran liikkeessä.
Kuinka usein kannattais oikeasti tehdä ja mikähän se suositus olikaan?
2375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joskus 90 luvun alussa oli ensihuollon yhteydessä tarkistettava ventiilivälykset Dugato ja Iveco, niitä tarkistettiin eikä yhtään säätöpalaa tarvinnut koskaan vaihtaa. Myöhemmin ohje poistui ensihuollosta.

Joskus kun olen ventiilikopan tiivistettä vaihtanut niin olen välyksiä mitannut, eikä ole paloja tarvinnut vaihtaa.
Imu ja pako välys on 0,4-0,5 mm joten "kantamisesta" ei ole huolta.

Voihan ne tarkistuttaa 400 000 - 500 000km kohdalla miten siihen jakohihnan vaihto sopii.

Vaatii sitten erikoistyökalun jos meinaa nokka-akseli paikallaan vaihtaa paloja.

Äänestä
  • vastaus toivoinkin.
    Hyvää jatkoa vaan asentajalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ducatossa kirjoitti:

Onko kokemuksia Ducaton venttiilinvälyksien säätötarpeesta? Auto on 2001 2.8 jtd.
Taitaa olla levysäätö ja maksaa jonkin verran liikkeessä.
Kuinka usein kannattais oikeasti tehdä ja mikähän se suositus olikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu