muhamed, tiedemiehet, saatananpalvojat, uskosta pois käännyttäjät jne...
ovatko nämä vääriä profeettoja?
...
151196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
olisit kysynyt. Mikä on väärä profeetta? Vastaus on,se on väärä profeetta,jonka profetia ei toteudu.Niin yksinkertaista se on.
Ainoastaan tiedemiehistä ne jotka tuovat ilmi totuuden eivät ole vääriä profeettoja. Kaikki muut listatut ovat vääriä profeettoja, jos he olisivat elävän Jumalan Lapsia, he uskoisivat raamatun ilmoittamaan sanomaan pelastuksesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
Uskon että osa heistä eivät ole, mutta se toinen osa on joka yrittää kieltää Jumalan olemassa olon.
"uskosta pois käännyttäjät"
Vääriä profeettoja ovat myös uskoon käännyttäjät. Ja sitten nämä onnettomat sielut, jotka täällä meuhkaavat ja hekumoivat maailmanlopun maalailuineen. He käyttävät aseenaan pelkoa, jota lietsovat ja näin aiheuttavat pahaa monelle herkkäuskoiselle sen sijaan, että tuottaisivat iloa ja rakkautta lähimmäisillleen, mikä on kaikkien uskontojenkin perimmäinen sanoma.
Miten uskoon käännyttäjä voi olla väärä profeetta? Jos hän käyttää pelkoa aseenako? Ei pahalla mutta tuon on minusta jo melko järjetöntä. Toisaalta raamatussa mainitaan fariseuksista jotka käännyttivät ihmisiä viemällä köyhiltä talot ( voi liittyä pelotteluun eli uhkailuun ) ja tekivät heistä kahta kauheampia kuin itse olivat.
Uskominen sinänsä ei tee pahaa läheisille ihmisille. Uskoon käännyttäjät sen sijaan käyttävät lähes poikkeuksetta jonkin asteista henkistä väkivaltaa.
Kannattaa myös hieman avartaa maailmankuvaansa, eli ei katsoa maailmaa ja uskontoa ainoastaan siitä omasta näkökulmastaan. Kannattaa joskus hypätä esim. juutalaisen, islaminsuskoisen tai hindun housuihin. Siten saa vähän perspektiiviä eri tavalla ajatteluun ja eri uskontoihin. Oppii ehkä tuntemaan oman itsensä ja oman vankan oikeellisuuden puolustamisen vähemmän tärkeäksi. Oppii ehkä myös kunnioittamaan muiden ajattelua ja silloin jää se käännyttämisen tarvekin pois. Näin maailmasta tulee taas hieman rauhallisempi ja harmonisempi paikka elää ja asua, niin kristityille, hindulle, islamilaisille ja muillekin. Tämä rakkauden sanoman levittäminen on vaan monelle hyvin työlästä, koska se edellyttää oman itsetärkeyden ja oman vankan oikeellisuuden illuusion murtamista. Mutta näinhän se on aina ollut: sodan, eripuran yms. lietsominen ja ylläpito on huomattavasti helpompaa kuin suvaitsevaisuus ja erilaisuuden hyväksyminen ja ymmärtäminen. Siinä riittää tekemistä itse kullakin.
Tuo on kyllä valitettavasti totta, että käännyttäminen voi johtaa väkivaltaan... :( Tarkoitin sillä fariseus jutulla tätä.
Hei
Laitan Raamaattuopetukseni josta voit saada vastauksen.
Siunausta
jari laurila
PROFETIAN HENGEN LAHJA/ VÄÄRÄT PROFEETAT/ ELLEN G. WHITE
Raamatusta tunnemme monia suuria profeettoja. Kuitenkin Raamattuun ovat päässeet vain hyvin harvat profeetat aikojen alusta asti.
Profeetat ovat aina Jumalan herättämiä. (Ilm 10:7, Aam 2:11, 1 Sam 3:20, 2 Aik 36:15, Joh 1:6) Profeetat toimivat Jumalan valtuuksilla. (Hebr 1:1, Jaak 5:10, Luuk 1:70, 2 Piet 3:2) Jumala itse vahvistaa profeetan sanat, ja profetian lahja toimii aina Pyhän Hengen kautta. (Jes 44:26, Jer 28:9)
Profetian lahja ja Uusi Testamentti:
Jumala asetti profeettoja seurakuntaan, ja profetian lahja onkin siten armolahja. (1 Kor 12:28, Room 12:6) Profeetat toimivat rakennukseksi, kehotukseksi ja lohdutukseksi. (1 Kor 14:3-5)
Profeetallinen sana on hyvin arvokas. (2 Piet 1:19-21) Profeetallista sanaa ei saa väheksyä eikä halveksua. Profeetallinen sana koetellaan Raamatulla, ja pidetään mikä on hyvää. (1 Tess 5:20-21, 1 Joh 4:1, 1 Kor 14:29) Profetian Hengen armolahjaa tulee myös tavoitella. (1 Kor 14:1) Profetian lahja, ja muutkin armolahjat lakkaavat vasta uudessa maassa kun niitä ei enää tarvita. (1 Kor 13:8)
Väärät pofeetat:
Väärä profeetta ei kulje sovussa Jumalan ilmoitetun tahdon kanssa. (Jer 23:11-14, 1 Kun 22:22) Jumalan laki on ainoa varma mittapuu arvostelussa kaikissa "yliluonnollisissa" asioissa ja Hengen muu ilmoitus Raamatussa. (Ilm 13: 13-15, 1 Joh 2:3-5, Luuk 16:17, Matt 5:17-18, Jaak 2:10-12) Profetia ei kumoa koskaan Raamatun sanaa, vaan opettaa Raamattua ja antaa lisää valoa. Väärä profeetta voi olla epäraitis, ja ovat syntisiä, (Jes 28:7, Val 4:13) petollisia, röyhkeitä ja mahtavia, (Sef 3:4) ennustavat omiaan. (Hes 13:3-4, Jer 14:15, 23:30-31,16)
Jeesus ennusti vääristä profeetoista, Matt 7:15-23; He eivät noudata Jumalan lakia. (Matt 24:11) (Jes 8:20, VKR)
Oikean profeetan ennustukset toteutuvat, koska Jumala ei puhu valhetta luoduilleen. (5 Moos 18:21-22, Jer 28:9) Oikea profeetta tunnustaa Jeesuksen lihaksi tulleeksi Jumalan Pojaksi. (1 Joh 4:2-3) Oikean profeetan työ tuottaa hyvää hedelmää. (Matt 7:16-20) Kuitenkin on huomioitava tässä etteivät profeetat aina tienneet ihmisinä kaikkia asioita yleensä, sekä sen että profeetallinen sana jonka he saivat oli usein heillekin käsittämätöntä. Esim. Danielille annettu profetia selvisi vasta lopun aikana 1840 luvulla, (Dan 12:4,9-10) vaikka Daniel saikin lisäselvitystä enkeliltä. (9:21-22) Apostolitkin esim. luulivat että vain juutalaiset pelastuvat. (Apt 10:11, Ef 3:3-6)
On tärkeätä ymmärtää että profeetallinen valo voi aina lisääntyä ajan kuluessa, ja antaa lisää valoa ja ymmärrystä avaten uusia asioita. Myös oman aikakauden yleinen muu tieto, ei aina päde tulevaisuudessa kokonaan välttämättä. Proofetatkin kertovat sanomansa omin sanoin sen ajan oman aikakauden mukaan omaan persoonalliseen tyyliinsä. Heidän sanansa eivät kaikki ole profeetallista ilmoitusta, vaan omaakin ymmärrystä aikakauden ja tiedon mukaan.
Tässä merkityksessä profeetat ovat myös "erehtyneet," kuten jo apostolitkin "erehtyivät." Joskus profeettoja on oikaistu kuten esim. profeetta Naatania, joka ensin hyväksyi kuningas Daavidin suunnitelman Herran temppelin rakentamisessa, mutta Herra oikaisi häntä. Profeetat odottivat myös Jeesusta omana aikanaan? (1 Tess 4:16-17) Paavali kuitenkin oikaisi saatuaan lisää valoa käsitykseen Herran pikaisesta paluusta. (2 Tess 2:3-4) Johannes ajatteli elävänsä viimeisenä aikana? (1 Joh 2:18) Myöhemmin hänkin kertoi lisää.
Ellen G White (1827-1915) ja Profetian lahja:
E. G. White omasi profetian armolahjan saaden noin 2 000 näkyä ja unta. Näyt kestivät 30 sekunnista 4 tuntiin. Hänessä oli merkillistä, ettei hän näkyjensä aikana yleensä hengittänyt lainkaan. Toisinaan hän kannatteli toisessa kädessään 8 kiloa painavaa Raamattua näkytilansa aikana. Kuitenkin hän varotti pitämästä fyysisiä asioita todisteena hengellisesä lahjasta. Lääkärit tutkivat häntä tarkasti. Heidän mukaan mikään sairaus ei ollut kysymyksessä, ja nykyajan lääketieteenkin valossa häneen eivät sovi sairaudet. Paavalin tavoin hän sai katsella taivaallisia ihanuuksia. (2 Kor 12:1-4)
Hän puhui paljon ihmisille, jopa kerran 20 000 kuulijalle. Hän kirjoitti paljon kirjeitä, joista noin 5 000 on säilynyt. Hän oli hengelinen opettaja, joka ei ole joutunut ristiriitaan Raamatun kanssa. Monet ovat ehtineet koetella hänen kirjoituksensa Raamatulla. Elinaikanaan hän kirjoitti kymmeniä tuhansia sivuja. Hänen kirjojaan on julkaistu englannin kielisenä paljon ja suomennettu noin 30.
Ellen G White oli merkittävä terveyden alan uranuurtaja. Hänen neuvonsa ovat näytetty toteen nykyajan terveystohtoreiden tutkimuksissa. Ruokalautanen koostuu samoin kasvisvoittoisesti tänään tohtoreiden mukaan kuin EGW neuvoi. Ruokamääräyksistä ei ole koskaan ollut kyse, vaan aina vapaaehtoisesta terveyskasvatuksesta ja -neuvonnasta.
Naisprofeettoja Raamatun aikakaudella olivat mm. Mirjam (2 Moos 15:20) Tuomari Debora (Tuom 4:4) Hulda (2 Kun 22:14) ja Hanna (Luuk 2:36-38) Kaikki naisprofeettojakaan ei toki ole Raamatussa mainittu.
Ilm 12:217, 19:10, Jooel 3:1, Apt 2: 17-21 todistavat että profetian lahja on totta uudenkin liiton aikana lopun ajan seurakunnassakin. Jumala on tavallisesti ilmoittanut kansalleen neuvoja vahvistukseksi suurien tapahtumien edellä. Näin myös lopun aikana. (Aam 3:7, 2 Tim 3:15-17) Nykyisin kun on hyvät viestintävälineet profeettojen määrä on ollut vähempi kuin esim. alkuseurakunnan aikana.
Profeetta on Herran lahja ihmiselle. Hän avaa paljon uusia näkökulmia Raamatun kirjoituksiin. Syventää leveydessä, korkeudessa, ja pituudessa Raamatun pyhien kirjoituksien ymmärtämistä opettaen kirjoitettua sanaa.
Ellen G White itse sanoi ainoastaan johtavansa suurempaan valoon joka on Raamattu. Hän ei hyväksynyt itselleen kunniaa, vaan korottti aina Jeesusta Kristusta. Hän ei lisännyt Raamatuun sanaakaan, eikä poistanut Raamatusta mitään. (Ilm 22:19) Hän myös sanoi, että jos ihmiset uskoisivat Raamattuun ei hänen tarvitsisi kirjoittaa lainkaan.
Ellen G White opetti yksin Raamattua, ja korotti yksin vain Kristusta.
Niputtaa asian hienosti ja tuo Whiten esimerkki nöyryydestä on kyllä mahtava. Hän teki työtään todella Isälle. Tavoiteltavaa jokaiselle. :)
Hei Herrassa
On ilo saada myönteistä palautetta.
On kristillistä olla rakkaudellinen. (Joh 13:34-35)
Kaikkea hyvää elämässä nuorelle miehelle !
Herran siunausta ja hyvää kesää
jari laurila
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
asiat! Eli, väärät profeetat/ellen White.
Olen kanssasi samaa mieltä, tuo Ellen White on juuri väärä profeetta. Kiitos asiallisesta varoittamisesta. Pysykää kaukana vääristä profeetoista kuten Ellen White!
Kiitoksia
Hienostipa olet yrittänyt pilkata.
Minua ei loukkaa.
Säälin lähinnä.
Minusta Sinulla on kaikki asiat hyvin jos olet vilpitön.
En minä vaadi enkä edellytä Sinua tunnustamaan Ellen G Whitea. Ei myöskään kirkkomme sitä edellytä.
Jos vilpittömänä olet, siis muista; vilpittömänä (1 Tess 5:20-21, Luuk 12:47-48) niin Sinulla on kaikki hyvin.
Tunnustat vain Jeesusta, kuten mekin teemme, on Sinulla asiat hyvässä kunnossa.
EGW on meille lähinnä Raamatun asioita selventävä, opettava ja syventävä asia. Henkilö jonka kautta toimi Jeesuksen Pyhän Hengen lahja.
Hänen kirjoituksiaan on yritetty tulkita väärin paljon pätkimällä tekstinpätkiä, valehtelemalla, yms. ja jättämällä tärkein pois, mutta noihin syytöksiin olen tekemässä vastauksia kunnes ehdin sen perusteella mitä on esitetty.
Jos uskosi on vankka ei tarvityse pelätä kenenkään kirjoituksien tutkimista.
Silloinhan et harhaan mene jos uskosi on kunnossa.
"Propagandasivujen" syytökset ovat vääriä, ja niihin tulee vastauksket kyllä kun ehdin.
Raamattu periaatteessa riitää, ja EGW vaati ehdottomasti lukemaan Raamatun hyvin ensin ennenkuin puhua hänestä sanaakaan.
Minä tein näin, että tutkin ensin Raamatun hyvin kun etsin hengellistä kotia, ja myöhemmin olen kirjansa lukenut, ja ne syventivät, ja ikäänkuin taivuttelivat rautalangoista.
Ne nostivat Jumalan lain myös kunniaan, mutta ei
vanhurskauden Kristuksen kautta hinnalla.
En ole koskaan lukenut kenenkään kirjoja, joka olisi niin korottanut Kristusta kuin mitä EGW.
Laitan Sinulle mielenkiintoisen sivun:
http://kotisivu.mtv3.fi/tie
Kuuntele ja totea, vaikka salaa.
Sinulla on ennakkoluuloja, ja väärää tietoa.
Toivon että ihmiset täällä luopuisivat pilkkaamisesta.
Se on ensimmäinen askel ja maitoruoka kristityn tiellä.
Jumalan siunausta ja hyvää kesää
jari laurila
onkohan jehovalaiset vääriä profeettoja kun tulivat puhumaan maailmanlopusta ja paratiisista.. sanoin että yksikään ei pääse Jumalan luo muuta kuin Pojan kautta. Yksin armosta, yksin uskosta, yksin Jeesuksen Kristuksen tähden. Ja sitä hetkeä ei tiedä edes Poika, sen tietää vain Isä. Lähtivät kiireellä eivätkä jättäneet edes lehtiään.... eikös saatananpalvojat tunnistakin siitä että kun tunnustaa Jeesuksen Herrakseen, ne hyppii pitkin seiniä?
jatkoa vielä noihin jehovalaisiin... mistä ne on saaneet päähänsä että maa muuttuu paratiisiksi? Raamatussahan lukee että ihminen on iäksi karkoitettu paratiisista. ja lopun aikaan tulee uusi taivas ja uusi maa, uusi Jerusalem joka laskeutuu taivaasta Jumalan luota.(ilm.21:1-2) ainoa yhteinen asia paratiisin ja uuden Jerusalemin välillä on elämän puu. 1.moos. kerrotaan että kerubit ja leimuava miekka vartioivat puutarhan itäpuolella elämän puulle vievää tietä. ja ilmestyskirjassa sanotaan että kaupungin valtakadulla, virran haarojen keskellä kasvaa elämänpuu. jehovalaisilla on kumma tapa allekirjoittaa paratiisiaan.. kun kristinuskon perustan kuuluisi olla se puuhun naulattu mies, Jeesus, Jumalan Poika, Kristus. Ei kukaan tiedä millainen se tuleva olotilamme on, paratiisi, uusi Jerusalem, taivas? Sen on oltava jotain parempaa, sen Raamattu lupaa. Älkäämme siis tosissamme arvailko lopun päivämääriä, ja sitä minne joudumme. Nämä tietää vain yksin Jumala.
joilla on paljon asiaa. Kyllä on ollut taas naurussa pitelemistä kun on lukenut näitä juttuja...