Onko suomalaiset juoppoja?

Jotenkin vaikuttaa siltä, että suomalaisten alkoholinkäyttö on karannut holtittomaksi. Joka paikassa ryypätään tajuttomasti, eipä ihme että ollaan kohta maailman juopoin ja läskein kansa.

Niin että Juhannusta vaan kaikille.
6292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tsingis Kaani oli kova juomaan!!

Äänestä
  • yhtä hulluja ainakin. sopis kuvaan.

    Äänestä

joutuu lähtemään 4 min ennen loppua toiseen aika ajoon.

Äänestä

Kyllä ovat! Vain ruotsin uskomaton tuuri ja lahjottu tuomari estivät Saksaa voittamasta 8-0. Onneton ruotsi ei saanut palloa edes pilkulta sisään.

Tämä on MM-kisojen toistaiseksi iloisin hetki!

Äänestä

Kaikkialla ryypätään sekä arkena että pyhänä. Nuoret äidit pienten lasten kanssa kaupassa käydessään ostavat hiukan lastenruokaa ja paljon olutta, miehet vain paljon olutta ja pätkän makkaraa. Mummot ja papat käyvät torilla ostamassa perunoita ja menevät sitten terassille olutta juomaan. Viinakaupan ovet on nykyisin kiilattu auki asentoon koko aukioloajaksi koska saranat kuluvat muuten väljiksi viikossa. Urheilukentän laidalla on lauma 10-13 vuotiaita, jokaisella mäyräkoira kainalossaan. Valmentajansa makaa makkurissa kiekkoringissä ja katsomon lauteilla käydään kinaa siitä kuka hakee seuraavaksi lisää kaljaa.

Kaljaa, kaljaa ja lisää kaljaa. Sitä juo nyt suomalainen ämpäreittäin viikossa kun halvalla saa ja vaikkei saisikaan. Kalja on lyönyt itsensä läpi suomalaisten keskuudessa ja valuu kusena ulos yhteenlukien jatkuvana, valtavana koskena.

Päänupit ovat sisältä ja ulkoa turvoksissa yötä päivää kun kalja kerääntyy hiljakseen onnettomien väljän nahan ja onttojen aivojen poimuihin siloittaen ja pullistaen ne kireäksi ja turpeaksi.

Aamulla herätessään ajattelee suomalainen ensimmäisenä mistä saisi illan kaljat huokeimmalla tai mistä eniten määräsummalla, montako litraa ostaisi väkeviä viikonlopuksi.

Äänestä

Nyky Suomalaiset eivät osaa enää ryypätä ollenkaan.
Juodaan ensin jotain vitun kaljaa tai siideriä ja sitten mölistään ja vammaillaan.
Hhahahahaha
Esi-Isämme olivat Miehiä.Heillä sentään oli motiivi vetää pää täyteen,ja he myös tekivät sen.
Nyky Suomalainen "kännää" koska muutkin tekevät niin.
Sitten pikku hiivoissa kaatuillaan ja kustaan nurkkiin.
Pidetään myyttistä Suomikuvaa yllä ryyppäämällä ja polttamalla kokkoja ymmärtämättä edes,miksi näitä rituaaleja tehdään.

En ymmärrä miten voit sanoa,että juopottelu olisi lisääntynyt.Sehän on vähentynyt viimeiset 500 vuotta.
Jos ihmiskunnan keskimääräinen älykkyysosamaarä laskee ja sen mukana humalaisten häiriökäyttäytyminen lisääntyy,niin eihän se tarkoita alkoholin käyttäjien lisääntymistä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ryypätään kirjoitti:

Jotenkin vaikuttaa siltä, että suomalaisten alkoholinkäyttö on karannut holtittomaksi. Joka paikassa ryypätään tajuttomasti, eipä ihme että ollaan kohta maailman juopoin ja läskein kansa.

Niin että Juhannusta vaan kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu