Ystäväni toipui leikkauksesta suhteelisen normaalisti.
Kolmannesta leikkauksen jälkeisestä päivästä
lähtien hän on puhunut ihan sekavia,
hän ei tunnu aina käsittävän missä edes on.
Olen ihan järkyttynyt, mitä hänelle tapahtuu.
Sain tietää, että hänelle oli tänään annettu diapamia, kun hän oli ollut levoton ja ärtynyt kivuista.
Aloin miettiä, että hän on ehkä saanut sitä parikin kertaa päivässä ja
voiko se olla diapam joka aiheuttaa sen, että hän puhuu "puuta heinää" ???
Olen todella huolissani hänestä.
Hoitajien mukaan kaikki on ok.
Minusta on pelottavaa, kun hän ei edes oikein taida tuntea minua ja olemme vanhat läheiset ystävät.
Kolmannesta leikkauksen jälkeisestä päivästä
lähtien hän on puhunut ihan sekavia,
hän ei tunnu aina käsittävän missä edes on.
Olen ihan järkyttynyt, mitä hänelle tapahtuu.
Sain tietää, että hänelle oli tänään annettu diapamia, kun hän oli ollut levoton ja ärtynyt kivuista.
Aloin miettiä, että hän on ehkä saanut sitä parikin kertaa päivässä ja
voiko se olla diapam joka aiheuttaa sen, että hän puhuu "puuta heinää" ???
Olen todella huolissani hänestä.
Hoitajien mukaan kaikki on ok.
Minusta on pelottavaa, kun hän ei edes oikein taida tuntea minua ja olemme vanhat läheiset ystävät.
Vastaukset 4
Vanhimmat
saa myöskin leikkauksen jälkeen kipulääkettä.
Suurina annoksina Diapam saattaa aiheuttaa sekavuutta.
Jospa Diapam yhdistettynä mahdolliseen kipulääkitykseen on saanut aikaiseksi tämän reaktion.
Onko hän minkä ikäinen? Onko hänellä jokin/joitakin peruslääkityksiä.
Vaikuttaahan diatsepam keskushermostoon.
Jos kerran hoitajien mielestä (he varmasti seuraavat ystäväsi vointia, sinä kaiketi et ole sairaalassa koko aikaa) asiat ok, niin eiköhän tilanne ole sitten ok.
Jos ei ole käyttänyt PVK-lääkkeitä niin kyllähän niistä aika pöllämystynyt olo saattaa tulla.
Hän on keski-ikäinen, terve, ei käytä normaalisti mitään lääkkeitä.
Jostainhan täytyy johtua sekava puheliaisuus, mutta hoitajat eivät vastaa kysymykseen, mistä se voi johtua, he sanovat vain että "Kaikki on ihan ok ".
Ymmärrän kyllä suomea ja olen täysijärkinen, kun kuulisin selventävän vastauksen, en olisi huolissani.
Luulin, että diapam rauhoittaa, siksi ihmettelen ystäväni puheita, joissa on vähän logiikkaakin, mutta ne ovat ihan "tuulesta temmatuja", hän elää nyt jossain muussa todellisuudessa.
kuin rauhoittaa ja väsyttää,
et kertonut mistä päästä leikattiin, olisiko syy siinä,
toki diapam isoina annoksina voi aiheuttaa mitä tahansa.
Diapam on rauhoittava lääke. Jota monet ns. narkkarit käyttävät koviin laskuihin tai yleensäkkin huvikseen sekavuustilan saamiseksi siitä rentoutuu ja jopa nukahtaa, ja siitä jotkut ihmiset menee niin sekaisin että varmaan puhuu puuta heinää..:)mutta se on vain kivaa :P