Olen syönyt Diane Nova -pillereitä vuodesta 2000 asti ja viime syksynä vaihdoin Yasmin -pillereihin. Yasminit ovat tosi kalliita ja lisäksi ihoni rasvoittui enemmän kuin Diane Novia käyttäessä, joten päätin lopettaa käytön kokonaan. Nyt minua kuitenkin alkoi kaduttamaan ja olisin kuitenkin halunnut aloittaa Diane Novat uudestaan. Ne olisi kuitenkin pitänyt aloittaa viime perjantaina että olisi tullut vain se 7 päivän tauko. Kysyisinkin että olisikohan OK jos aloittaisin pillerit vasta tänään? En siis tarvitse niitä varsinaisesti ehkäisyksi vaan iho-ongelmiin, joten ehkäisytehon aleneminen ei ole ongelma.
Liian pitkä tauko pillereissä
Jaana__24
4386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikö kellään tosiaan olisi tietoa??? Pitäis tietää jo tänään mielellään!
esim. ehkäisyneuvolaan ja kysyä?
.. Tai mene lääkärille ja hommaa akne-pillereitä. En söisi Diane Novia mistään hinnasta, nostaa verenpainetta mukavasti. Eikä nää Yasminit nyt niin paljon maksa, ja vaikka maksaakin, pakko syödä kun on niin epäsäännöllinen kierto muuten, ja kumiallergiakin vielä kaiken lisäksi...
En usko ihon kärsivän niin paljoa yhden kuukauden tauosta, että kannattaa laitta kierto sekaisin. Parempi, kun aloitat pillerit ekana vuoto päivänä.